Alkoholizm – objawy i fazy
Alkoholizm to bardzo niebezpieczne schorzenie, które w dłuższym okresie czasu może wyniszczyć fizycznie i psychicznie nie tylko osobę posiadającą problem alkoholowy, ale także jej bliskie osoby. Istnieje szereg objawów alkoholizmu, a oprócz tego można wyróżnić także różne jego fazy. Im szybciej alkoholizm zostanie wykryty, tym większa szansa na jego skuteczne wyleczenie.
Główne objawy alkoholizmu
Jeśli chodzi o podstawowe objawy alkoholizmu, to po pierwsze u osoby z problemem alkoholowym zwiększa się częstotliwość spożycia alkoholu i staje się on panaceum na różnego rodzaju frustrujące sytuacje z życia codziennego. Jest więc środkiem, dzięki któremu można zapomnieć o stresie lub niepowodzeniach.
Po drugie, alkoholicy bardzo często spożywają alkohol w miejscach i w sytuacjach, w których jest to niedozwolone, a więc w pracy lub w trakcie jazdy samochodem.
Równie częstym objawem jest picie alkoholu w samotności i unikanie towarzystwa oraz kłopoty z pamięcią po spożyciu alkoholu. Osoba posiadająca problem alkoholowy, po wypiciu dużej ilości alkoholu bardzo często nie jest w stanie odtworzyć zdarzeń, które miały miejsce w trakcie, gdy spożywała ona alkohol.
Fizyczne objawy alkoholizmu
Alkoholizm, oprócz określonych zmian w zachowaniach, bardzo często daje też objawy typowo fizyczne, związane z reakcją organizmu na zatrucie go alkoholem. U osób, które popadły w alkoholizm objawy mogą być takie, jak: drżenie mięśni, problemy ze snem, nudności, wymioty i biegunki oraz nadciśnienie tętnicze krwi. Bardzo często zdarza się oprócz tego, że osoba z problemem alkoholowym skarży się na silne bóle głowy, rozdrażnienie oraz problemy z koncentracją w trakcie dnia.
Więcej: http://pokonajalkohol.net.pl/objawy-alkoholizmu/
Testy na alkoholizm
Dobrym sposobem na zbadanie czy w danym przypadku mamy do czynienia z alkoholizmem, jest wykonanie jednego z popularnych testów, polegających na zadawaniu sobie określonych pytań. Jeśli chodzi o test na alkoholizm, warto jest wypróbować przede wszystkim test Cage, test Mast lub test baltimorski.
Fazy alkoholizmu
Można wyróżnić 4 podstawowe fazy alkoholizmu: fazę picia towarzyskiego, fazę ostrzegawczą, fazę krytyczną oraz fazę chroniczną. W fazie picia towarzyskiego, która trwa od kilku miesięcy do kilku lat, osoba, którą dotyka problem alkoholowy, na każdej imprezie stawia taki alkohol na stół i nigdy nie odmawia spotkań przy alkoholu, gdyż widzi, że w ten sposób może rozładować emocje.
Takie zachowania mogą doprowadzić do wejścia w kolejną fazę choroby alkoholowej, czyli w fazę ostrzegawczą. W tej fazie pojawiają u osoby dotkniętej alkoholizmem luki w pamięci, związane z piciem aż do tzw. „urwania się filmu”. Osoba, która piła alkohol w nadmiernej ilości, nie pamięta co robiła w poprzednim dniu.
W fazie krytycznej traci się już kontrolę nad piciem alkoholu. Okresy picia alkoholu przeplatają się z okresami abstynencji. Bardzo charakterystyczne jest także to, że osoba z problemem alkoholowym szuka usprawiedliwień do picia alkoholu. W tej fazie dochodzi już bardzo często do problemów związanych z pracą i z życiem osobistym oraz do zaniedbywania swojego wyglądu.
Jeśli chodzi natomiast o fazę chroniczną, występują w niej już wielodniowe ciągi pica alkoholu. Znacznie częściej można spotkać się w tej fazie z okresami picia alkoholu w sposób ciągły niż z okresami abstynencji. Sprzyja temu zwiększona tolerancja alkoholu przez organizm. Efektem tego jest rozpad rodziny, utrata pracy, poważne komplikacje zdrowotne, a nawet śmierć ze względu na zatrucie organizmu lub samobójstwo.
Jeśli chodzi o takie schorzenie jak alkoholizm leczenie jest bardzo trudne, szczególnie gdy wejdzie już w ostatnią fazę – alkoholizmu chronicznego. Im wcześniej rozpocznie się odpowiednie działania, tym większa szansa na końcowy sukces.