Chlamydia a ciąża. Jakie są powikłania?

Chlamydia trachomatis to patogen powodujący zakażenia układu moczowo- płciowego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przebieg infekcji często jest bezobjawowy lub manifestacja zakażenia jest niespecyficzna. Objawy, jeśli występują, obejmują ból i pieczenie cewki moczowej, bóle podbrzusza, obecność nietypowej wydzieliny oraz krwawienia u kobiet i ból jąder u mężczyzn. Takie bezobjawowe zakażenia są niezwykle trudne do zdiagnozowania, co skutkuje wystąpieniem poważnych konsekwencji zdrowotnych. Szczególnie niebezpieczne jest zakażenie chlamydią dla kobiet w ciąży. Jakie niebezpieczeństwa pociąga za sobą infekcja Chlamydia Trachomatis u ciężarnej?

Chlamydia trachomatis- powikłania położnicze

Chlamydioza u kobiet ciężarnych bywa przyczyną poważnych zaburzeń i zakażeń okołoporodowych stanowiących zagrożenie dla płodu, noworodka i matki. Częstość występowania zakażenia chlamydią u ciężarnych szacuje się na 1- 3%. Dla kobiety może skutkować ono poporodowym zapaleniem endometrium, które może doprowadzić do niepłodności oraz zwiększa ryzyko krwawień z jamy macicy. Chlamydia powoduje także przedwczesne pękniecie pęcherza płodowego oraz ryzyko porodu przedwczesnego.

Zakażenia okołoporodowe noworodków powodują zakażenia układu moczowo- płciowego, zapalenie spojówek i nieżyt płuc. Najczęściej do zakażenia dochodzi podczas przechodzenia noworodka przez kanał rodny. Możliwe jest jednak zakażenie okołoporodowe przy porodzie drogą cesarskiego ciecia, co jest konsekwencją zakażenia wód płodowych chlamydią.

Chlamydia a zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek może mieć przebieg od bezobjawowego aż po ciężkie ropne zapalenie spojówek. Okres inkubacji choroby to 4- 21 dni, a objawy to zaczerwienienie, obrzęk powiek, wydzielina ropna. Możliwe powikłania obejmują bliznowacenie spojówek i wakuolizację rogówki, czego konsekwencją może być upośledzenie wzroku. Zakażenie układu oddechowego u noworodka przebiega pod postacią obustronnego, śródmiąższowego zapalenia płuc. Rozwija się między 2 a 26 tygodniem życia dziecka i towarzyszy mu suchy kaszel, narastające duszności i współistniejące zapalenie spojówek. Może mieć ciężki przebieg z niewydolnością oddechową lub bezdechem- podejrzewany jest związek zakażenia Chamydia Trachomatis z zespołem nagłej śmierci niemowląt.

Zakażenia okołoporodowe, których przyczyną jest chlamydia, mogą obejmować również cewkę moczową, odbytnicę, pochwę, ucho środkowe.

Test na chlamydię

W związku z tak poważnymi konsekwencjami zakażenia chlamydią, dotyczącymi zarówno mamy, jak i nowonarodzonego dziecka, bardzo istotne jest zdiagnozowanie ewentualnego zakażenia w ciąży, jak i przed planowana ciążą. Skutecznie ochroni to zdrowie kobiety i jej dziecka oraz zapobiegnie bardzo poważnym konsekwencjom zdrowotnym. Coraz łatwiej dostępny test na chlamydię to doskonały kompromis między dokładnymi, ale czasochłonnymi metodami hodowli tkankowej, a dostępnością metod alternatywnych.

Test DNA jest bardzo czułą, niedrogą i szybką metodą potwierdzającą zakażenie tym podstępnym patogenem. Wymagane jest jedynie właściwe pobranie wymazu z cewki moczowej przez lekarza i odesłanie zestawu testowego do wskazanego laboratorium. Każda kobieta w okresie rozrodczym nie powinna bagatelizować zagrożenia jakim jest Chlamydia Trachomatis. Jeśli nigdy dotąd nie badałaś się w kierunku zakażenia patogenem chlamydia test wykonany przed planowaną ciążą lub w jej trakcie jest koniecznością.Więcej o testach PCR przeczytasz tutaj http://chlamydia.info.pl/wp-content/uploads/2014/05/banner_210px_chlamydioza.jpg.

banner_210px_chlamydioza-1

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 4 =