Co to jest waginoza?

Zdrowa pochwa ma rodzaj ochronnej tarczy, która broni ją przed patogenami: oprócz nieznacznie mętnych upławów, i warg sromowych, jako naturalnej przeszkody, szczególnie bakterie kwasu mlekowego zapewniają stabilne warunki w okolicy narządów płciowych. Gdy dochodzi do zaburzenia mikroflory pochwy w wyniku namnożenia się tych bakterii, wtedy może dojść do bakteryjnego zakażenia pochwy.

Bakteryjne zakażenie pochwy określane również przez lekarzy, jako bakteryjna waginoza jest patologicznym brakiem równowagi flory pochwy spowodowanym przez zwiększoną kolonizację bakterii Gardnerella vaginalis i innych zarazków. Bakteryjne zakażenie pochwy zwykle objawia się poprzez zwiększone upławy, które mają nieprzyjemny, rybi zapach. Waginoza bakteryjna zwykle leczona jest  antybiotykami lub preparatami kwasu mlekowego.

Jak rozwija się bakteryjna waginoza?

Zdrowa, normalna flora pochwy seksualnie dojrzałej kobiety składa się głównie z różnych rodzajów bakterii kwasu mlekowego (pałeczek kwasu mlekowego), zwanych także bakteriami Döderlein. Zazwyczaj zapewniają one kwaśne środowisko w pochwie o pH 3,8 do 4,4, co tłumi namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych.

W bakteryjnym zakażeniu pochwy, bakterie kwasu mlekowego, które zapewniają korzystną, kwaśną florę pochwy, ale wyparte przez patogenne zarazki, takie jak bakteryjne Gardnerella vaginalis. Występuje nadmierna kolonizacja pochwy z patogennymi bakteriami, podczas gdy liczba bakterii mlekowych wytwarzających kwas mlekowy zmniejsza się. Wartość pH flory pochwy wzrasta do, około 5, gdy spada zdrowa kwasowość pochwy, a środowisko pochwy popada w nierównowagę. Następnie pojawia się choroba „bakteryjne zakażenie pochwy„.

Bakteryjne zakażenie pochwy objawy

Zakażenie zazwyczaj przejawia się przez zwiększenie ilości upławów z pochwy przyjmujących barwę szarawobiałą. Ta wydzielina z pochwy ma zwykle nieprzyjemny, rybi zapach. Jednak w niektórych przypadkach nieprzyjemny rybi zapach może również wystąpić bez wydzieliny z pochwy. Objawy takie jak swędzenie pochwy, pieczenie, zaczerwienienie i uczucie suchości w okolicy narządów płciowych nie jest typowy dla bakteryjnego zapalenia pochwy, ale może również wystąpić w rzadkich przypadkach. Kobiety będące w grupie objawowego często odczuwają również bóle podbrzusza.

Nie zawsze waginoza powoduje dyskomfort. Zatem bakteryjne zakażenie pochwy przebiega bezobjawowo w około 40-50% przypadków. Jednak waginoza bakteryjna objawy może mieć utajone, które powodują inne choroby takie jak zapalenie pęcherza. Również często nawracająca infekcja pochwy może świadczyć o przebytej a nieleczonej waginozie. Tutaj dowiesz się więcej o objawach – http://dobrywenerolog.pl/waginoza/objawy-bakteryjnej-waginozy/.

Czynniki ryzyka i patogeny

W bakteryjnym zakażeniu pochwy, zdrowa flora pochwy zostaje wytrącona z równowagi. Na początku choroby następuje spadek ochronnych bakterii mlekowych. Dlaczego tak się dzieje, wciąż nie jest jasne. Jednak istnieje podejrzenie, że niektóre czynniki ryzyka sprzyjają zmniejszeniu liczby pałeczek kwasu mlekowego:

 • Obniżający się poziom estrogenu z powodu wahań hormonalnych
 • Stosunek płciowy
 • Krwawienie miesiączkowe
 • Leki takie jak antybiotyki lub leki cytostatyczne
 • Przesadna higiena intymna
 • Stres psychospołeczny.

W osłabionym środowisku pochwowym patogenne drobnoustroje mogą się rozmnażać i rozprzestrzeniać prawie bez przeszkód. W waginozie bakteryjnej to głównie beztlenowe bakterie, czyli bakterie, które radzą sobie bez tlenu.

W 40% przypadków bakteryjne zakażenie pochwy jest spowodowane przez bakterię Gardnerella vaginalis, ale możliwe jest również, że jest ona zakażona innymi bakteriami, takimi jak Haemophilus lub Mycoplasma. Stosunkowo często występują również mieszane infekcje, w których dwa lub więcej patogenów, takich jak bakterie i grzyby, są zaangażowane w zakażenie.

Typowe bakteryjne zakażenie pochwy nie powoduje skutków chorobowych u partnera seksualnego kobiety, jednak, gdy dochodzi o mieszanych infekcji partner może być również zagrożony. Tak, więc, jeżeli mężczyzna zauważy u siebie na przykład taki niepokojący objaw jak ropa pod napletkiem, powinien skonsultować się z lekarzem.

Waginoza objawy typowe dla tego zakażenia

 • Szaro-biała, lepka lub spieniona zwłaszcza po stosunku wydzielina z pochwy
 • Rybny zapach upławów
 • Ból podczas stosunku
 • Swędzenie, podrażnienie pochwy i warg sromowych
 • Zaczerwienienie w zewnętrznym obszarze pochwy
 • Ból podczas oddawania moczu
 • Pieczenie cewki moczowej
 • Krwawienie między miesiączkami
 • Ból w podbrzuszu.

Diagnostyka

W przypadku wystąpienia opisanych objawów bakteryjnej waginozy warto samodzielnie wykonać test w celu rozpoznania ewentualnego zakażenia. Jeżeli wynik okaże się pozytywny należy udać się do ginekologa, który może pobrać wymaz z pochwy do dalszych badań diagnostycznych. Testy i wymazy mogą również służyć do rozróżnienia, czy nie jest to grzyb pochwy, czy zapalenie błony śluzowej szyjki macicy.

Może Ci się również spodoba

9 komentarzy

 1. Jola pisze:

  Zamówiłam z tej stronki drwenerolog ten test i na szczęście wyszeł negatywny ale chciałąm powiedzieć że super szybko to wszystko poszło i wreszcie moge oddychać z ulgą więc cieszę się ze takie testy są i nie ma zadnego problemu zeby je zdrobyć i zrobić.

 2. Grażyna pisze:

  dobrze że teraz młodzi ludzie maja takie możliwości za moich czasów tego nie było
  nawet nie można było o tym rozmawiać pozdrawiam Grażyna

 3. Janek pisze:

  To chyba „najlepsza” opcja z tych wszystkich chorob bo inne tak jak kiła czy rzeżączka przenoszone droga plciowa to strasznie bolesne i uciazliwe , chociaz pewnie teraz juz sa szybsze sposoby na wyleczenie sie z tego wszystkiego niz kilkanascie lat temu.

 4. warszawianka pisze:

  Hm czyli to jest zwykła infekcja tak?
  W każdym bądź razie lepiej do gina skoczyć i mieć spokój i sie wyleczyć bo to się można zamęczyć jak infekcja jest wyjątkowo uporczywa…
  Grażyna – no teraz młodzi niby mają łatwiej a i tak w tych kwestaich niewiele się zmieniło i część nie ma o niczym pojęcia…

 5. Muffina pisze:

  no i kurcze niby XXI wiek a ludzie nie dbaja o higiene i nie potrafia sie zabezpieczac czasami. To przykre.

 6. Mr Ok pisze:

  Dobry pomysł z tymi testami.

 7. bond pisze:

  Im wiecej tego czytam tym bardziej mi wszystko pasuje….
  To pewnie zawsze tak jest ale mimo wszystko chyba lepiej sie zbadac…. tylko straszny wstyd……

 8. Ja i Ja pisze:

  A co jeśli sam nie wiem czym mogłem się zarazić? ;/;/

 9. JJ pisze:

  Wystarczy pamiętać o kilku zasadach żeby uniknąć tego paskudztwa… Higiena, własne środki higieny…. No i odpowiedzialność. Tyle i aż tyle..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 1 =