Drętwienie kończy – co to za objawy?

Siedzący tryb życia może być przyczyną powstawania różnych chorób. Kiedy siedzimy przez długi czas w jednej, pozycji krew nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich mięśni. W wyniku tego możemy zauważyć, że coraz częściej dokucza nam mrowienie, a nawet drętwienie kończyn, które mija na krótko po wykonaniu jakiegoś ruchu. Czasami jednak drętwienie staje się coraz silniejsze i lekarz specjalista np. neurolog, reumatolog czy ortopeda powinien ocenić, czy drętwienie nie jest objawem jakiejś poważniejszej choroby.

Choroby związane z degeneracją krążków międzykręgowych mogą powodować drętwienie kończyn. Jeśli do zmian degeneracyjnych doszło w odcinku szyjnym kręgosłupa, wówczas może dokuczać nam drętwienie dłoni, jeżeli natomiast podrażniane są nerwy znajdujące się w okolicy lędźwiowej, wtedy drętwienie może obejmować nogi. Gdy część dysku nazywana pierścieniem włóknistym zaczyna uwypuklać się na skutek działającego na nią nacisku, wówczas może ona zacząć uciskać na nerwy lub też w poważniejszych przypadkach na rdzeń kręgowy. U pacjentów, u których stwierdzono zaawansowaną dyskopatię, czasami należy przeprowadzić operacyjny zabieg usunięcia krążka międzykręgowego.

Czasami drętwienie kończyn może być przyczyną choroby reumatycznej. Choroby te mogą dotykać osób w każdym wieku dlatego ich objawy nie powinny być ignorowane. Jeśli zatem towarzyszą nam bóle mięśni, obrzęki kończyn oraz poranne ograniczenie ruchomości w stawach powinniśmy udać się na wizytę do lekarza reumatologa. Dzięki temu będzie mógł on nas skierować na odpowiednie badania, które pomogą odnaleźć przyczynę naszych problemów ze zdrowiem. Poradnia reumatologiczna, w której okres oczekiwania na wizytę u specjalisty jest relatywnie krótki, to miejsce, w które powinniśmy udać się, aby otrzymać prawidłową diagnozę.

Zobacz: Poradnia Reumatologiczna w Gdańsku – Lifemedica

Przyczyną drętwienia kończyn mogą być także choroby układu krwionośnego jak na przykład miażdżyca. Polega ona na powstawaniu blaszek miażdżycowych, które zwężają naczynie krwionośne. Najczęściej obejmuje małe i średnie tętnice. W wyniku tego krew, nie może docierać do mięśni w takiej ilości, w jakiej jest potrzebna, co powoduje uczucie drętwienia. Postęp choroby można zahamować, przyjmując odpowiednie leki oraz zmieniając swoją dietę na taką, która zawiera niewiele cholesterolu, jednakże wcześniej należy skonsultować swoje objawy z kardiologiem.

Drętwienie kończyn może być również objawem bardzo poważnych schorzeń. Gdy drętwienie występuje nagle, obejmuje tylko jedną stronę ciała, możemy mieć do czynienia z udarem mózgu. W tym wypadku należy natychmiast wezwać pogotowie. Oprócz tego rozwijający się w mózgu guz może powodować ucisk na nerwy, co objawia się drętwieniem lub nawet utratą czucia w kończynach. W ten sam sposób rak kości, który zajmuje obszar niedaleko nerwów, może powodować ucisk, w którego wyniku kończyny zaczynają drętwieć. Dlatego też wszelkie objawy związane z drętwieniem czy mrowieniem kończyn należy skonsultować ze specjalistą.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 1 = 8