Jak poradzić sobie z trądzikiem

Trądzik to bardzo często występująca choroba skórna. Wbrew pozorom, nie dotyczy on tylko młodych ludzi, którzy są w wieku dojrzewania. Trądzik może występować zarówno u niemowląt, jak i osób starszych. Istnieje wiele odmian tej choroby, jednak na każde jest jakiś sposób leczenia i może sobie z nim poradzić.

Trądzik młodzieńczy

Najczęściej występującym typem trądziku jest trądzik młodzieńczy. Wynika on ze zmian hormonalnych, następujących w wieku pokwitania. Skóra produkuje nadmiar sebum, łojotok jest wzmożony i w wyniku tego pojawiają się zmiany skórne. Zmiany skórne mogą mieć różną postać. Jedną z nich są zaskórniki. Są to widoczne czarne wykwity. Powstają na skutek zastoju łoju. Zaskórniki dzielimy na zmiany otwarte i zamknięte. (więcej: http://beztradziku.pl/tradzik/tradzik-mlodzienczy/)

Innym typem może być grudka. Jest to podskórna zmiana, która najlepiej widoczna jest pod światło. Zmiany te nie wychodzą na powierzchnię skóry. Krostki to te najmniej lubiane wykwity. Są to widoczne, czerwone punkty. Są to pęcherze, które w środku zawierają ropę. Powodem ich występowania jest skażenie bakteryjne. Trądzik młodzieńczy pojawia się zwykle w wieku około 10 lat. Może trwać kilka lat, mniej więcej 4 lata, maksymalnie do 8 lat. U dziewczynek trądzik nasila się wraz z przyjściem pierwszej miesiączki.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to schorzenie skóry o charakterze zapalnym. Jest ono przewlekłe, pojawia się zwykle u osób w wieku dojrzałym. Objawia się występowaniem rumieńców, zwykle na środku twarzy, na czole, nosie, podbródku, pod oczami. Choroba ta jest ściśle związana z zaburzeniami naczyniowymi. Dotyka częściej kobiety niż mężczyzn. Tutaj karnacja jest istotna. Mianowicie, trądzik różowaty częściej występuje u osób z jasną cerą i największa zapadalność notowana jest w krajach Skandynawii i Północy Europy.

Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy to często występujące zmiany u dzieci w pierwszych miesiącach życia. Jest to dość tajemnicze schorzenie, ponieważ jego przyczyny nie są znane. Schorzenie przebiega w sposób łagodny. Są to małe krostki pojawiające się na całym ciele, tak zwane potówki. Leczenie trądziku niemowlęcego nie jest bardzo sprecyzowane, ponieważ nie są znane powody jego powstania na ciele. Zaleca się smarowanie emolientami.

Sposoby na trądzik

Tak jak z każdą inną dolegliwością, z trądzikiem też można sobie poradzić. Co więcej, można samemu, domowymi sposobami zwalczyć trądzik raz na zawsze. Powszechne zaleca się stosowanie naparu z rumianku na twarz. Łagodzi on wszelkie zmiany, oczyszcza skórę, wygładza ją i rozjaśnia. Sposób przygotowania naparu jest bardzo prosty. Wystarczy zanurzyć torebki herbaty rumiankowej we wrzątku, poczekać aż mieszanka ostygnie i nałożyć na twarz na pomocą wacika.

Warto także robić sobie maseczki. Należy pamiętać, że tutaj regularność jest podstawą. Dla osób z trądzikiem zaleca się maseczki z płatków owsianych. Do sporządzenia mieszanki potrzebne są: płatki owsiane, trochę miodu, wody do rozcieńczenia, mleko. Taką mieszankę należy pozostawić na skórze twarzy i dekoltu na 10 minut i na koniec opłukać twarz letnią wodą. Są to metody nieinwazyjne, które na pewno nam nie zaszkodzą.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Magdalena pisze:

    Domowe sposoby na trądzik można sobie całkowicie odpuścić. To nic nie daje, a już przy bardzo intensywnym trądziku można mieć pewność, że skuteczne będzie praktycznie tylko leczenie w wykonaniu lekarza dermatologa, które będzie przeprowadzone profesjonalnie, a nie mleczkami do czyszczenia i innymi reklamowanymi ale niezbyt skutecznymi specyfikami na trądzik.

  2. Prokurator pisze:

    Przy małym trądziku można spróbować samemu usuwać pryszcze, ale przecież główna sprawa to nie dopuścić do powstawania kolejnych. Zwłaszcza, że trądzik można już leczyć od wewnątrz. Są normalne tabletki na trądzik, tylko że przepisać je musi lekarz. A on już najlepiej będzie wiedział co zastosować w danym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 + = 24