Jak rozpoznać endometriozę?

Endometrioza jest jedną z najczęściej występujących chorób u kobiet znajdujących się w wieku reprodukcyjnym. Powstaje w momencie występowania błony śluzowej macicy (endometrium), w miejscach, w których nie powinna się znajdować, np. jajowodzie lub jajnikach.

Rozwój endometriozy

Prawidłowo funkcjonujące endometrium, czyli błona śluzowa macicy, wraz z naturalnym cyklem menstruacyjnym przechodzi określone zmiany. Podczas oczekiwania na przyjęcie zarodka, staje się grubsza, aby następnie ulec złuszczeniu, gdy do zapłodnienia nie dojdzie.

Problem zaczyna się, gdy błona śluzowa zaczyna występować w narządach innych niż macica. Zwykle są to jajniki, jajowody, ścianki pęcherza moczowego, czy jelita.

Przyczyny powstawania endometriozy nadal pozostają nie w pełni poznane. Uważa się, że na jej powstanie wpływ może mieć prawidłowo złuszczone endometrium, które zdolne do przeżycia jest transportowane poza jamę macicy. Inną teorią próbującą wyjaśnić to zjawisko, jest ta o możliwości transformacji nabłonka otrzewnej w ogniska endometriozy, pod wpływem działania substancji zapalnych, znajdujących się we krwi miesiączkowej.

Objawy endometriozy

Najbardziej charakterystyczne objawy endometriozy, praktycznie w pełni pokrywają się z dolegliwościami zwykłej miesiączki. Należą do nich bóle w podbrzuszu, promieniujące w okolice krzyżowe, obfite i przedłużające się miesiączki, bardzo często występujące nieregularnie oraz bóle podczas i po stosunku. Do mniej licznie występujących objawów można zaliczyć bóle podczas oddawania moczu oraz zaparcia zachodzące na przemian z biegunkami.

Jak widać, endometrioza objawy posiada stosunkowo łatwe do zbagatelizowania. Z jednym wyjątkiem. Najczęstszym objawem, który w sposób jednoznaczny zwraca uwagę lekarza na endometriozę, jest przedłużająca się trudność w zajściu w ciążę.

Aktywna endometrioza a ciąża

Najnowsze badania prowadzone nad zależnością endometriozy, a płodnością dowodzą, że od 30 do 50 % kobiet, które mają problemy z zapłodnieniem, ma je ze względu na nierozpoznaną wcześniej endometriozę (więcej przeczytasz w tym temacie tutaj – http://endometriosis.net.pl/).

Korelacja pomiędzy endometriozą, a ograniczoną płodnością, odbywa się na dwóch poziomach. Po pierwsze, zmiany zachodzące w wyniku powstawania stanów zapalnych wytwarzają enzymy ograniczające płodność. Po drugie, w efekcie powstania stanów zapalnych dochodzi do patologicznych zmian w postaci cyst i torbieli, mogących pogarszać drożność jajowodów, a co za tym idzie, utrudniać zapłodnienie.

Leczenie endometriozy

Na obecną chwile istnieją dwie metody leczenia endometriozy: farmakologiczna i operacyjna. To, jaka zostanie zastosowana, zależy głównie od stanu zaawansowania choroby, ilości zmian zapalnych, wieku pacjentki oraz stopnia dolegliwości bólowych.

Zaawansowana endometrioza leczenie może mieć jedynie operacyjne. W przypadku powstania licznych zrostów i zmian patologicznych, jedyną możliwością jest ich chirurgiczne usunięcie. Zabieg dokonywany jest za pomocą laparoskopii, dzięki czemu nie ma potrzeby otwierania powłok brzusznych.

W przypadku wczesnych stadiów choroby, stosowane jest leczenie farmakologiczne, polegające na podawaniu uśmierzających ból środków oraz hormonów, których celem jest wygaszenie stanów zapalnych, z istniejącym jednak ubocznym działaniem antykoncepcyjnym.

Endometrioza jest chorobą, która jest bardzo trudna do wyleczenia. Zwykle w sposób naturalny ustępuje sama po przekroczeniu wieku rozrodczego, jednak nie jest to wielka pociecha dla kobiet myślących o macierzyństwie. Dlatego tak ważne jest dokonywanie regularnych kontroli swojego stanu zdrowia i w razie potrzeby, dania odpowiednio wcześnie szansy obecnej medycynie, która z roku na rok coraz lepiej radzi sobie w leczeniu endometriozy.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *