Stosowanie USG dopochwowego dla potwierdzenia owulacji u kobiet

USG, czyli badanie ultrasonograficzne, jest metodą diagnostyczną, umożliwiającą wykrywanie zmian powstałych w narządach w bardzo wczesnym etapie. Może być wykonywane przez powłoki brzuszne, jednak najskuteczniejszym rodzajem badania ultrasonograficznego jest badanie USG dopochwowe, zwane również USG ginekologicznym.

Zastosowanie głowicy dopochwowej umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie błony śluzowej macicy oraz jajników, dzięki czemu wszelkie zmiany takie jak polipy, guzki czy torbiele, są doskonale widoczne oraz mierzalne. To istotne szczególnie w przypadku torbieli, w przypadku których lekarz wykonuje pomiary w określonych odstępach czasu, np. w trakcie badań co tydzień lub co dwa tygodnie, aby sprawdzić, czy zmiana postępuje, czy jest szansa na jej samoistne wycofanie się. Również w przypadku guzów prowadzi się taką obserwację, dzięki czemu choroby takie jak nowotwór jajnika mogą być odpowiednio wcześnie leczone.

Poza diagnostyką stricte chorobową, USG dopochwowe to również metoda stosowana dla potwierdzenia owulacji u kobiet, które starają się o dziecko. Badanie może pomóc stosunkowo dokładnie określić czas, w których szanse na dojście do zapłodnienia są najwyższe. Tą metodą można określić wielkość i budowę jajników, oraz obecność i wielkość pęcherzyków, a których dojrzewają komórki jajowe. Badanie może więc dać obraz płodności kobiety i pozwolić ustalić przyczyny problemów z zajściem w ciążę.

Szczególnie ważne miejsce ten rodzaj USG zajmuje również w opiece medycznej nad kobietami w ciąży. We wczesnym etapie ciąży badanie dopochwowe pozwala na określenie, czy doszło do zapłodnienia. Dzięki niemu można kontrolować, czy serce płodu bije, czy wszystkie części ciała rozwijają się prawidłowo, czy przepływ krwi pępowinowej jest odpowiedni i najogólniej mówiąc, czy dziecko rozwija się zdrowo.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

70 − = 62