Psychoterapia przy zaburzeniach erekcji

75% problemów z erekcją zaczyna się w głowie, więc poprzez psychoterapię można zdziałać wiele i wcale nie będą to cuda. Pacjent musi jednak być otwarty i zaufać terapeucie.

Psychoterapia zaburzeń wzwodu zaczyna się od dokładnego wywiadu. Należy wypełnić nie tylko specjalne formularze, ale również psychotesty. Badający musi sprawdzić np. jak mężczyzna z zaburzeniami erekcji definiuje problemy w swoim związku. Ważne jest również wykluczenie innych powodów problemów z erekcją, choć sesje terapeutyczne mogą pomóc także wtedy, gdy psychika jest „tylko” jednym z problemów. Nierzadko w cały proces terapii zaangażowana jest także partnerka. Dobrze poprowadzona przez terapeutę może zapewnić mężczyźnie dodatkowy komfort i wpłynąć na otwartość podczas tych spotkań. Szczera rozmowa o problemach pogłębia też wzajemne relacje. Właśnie dlatego psychoterapia może, a często wręcz powinna być łączona z innymi, farmakologicznymi metodami leczenia.

Podczas lat badań nad istotą problemu zaburzeń wzwodu powstało wiele teorii oraz modeli terapeutycznych, które miały pomóc w leczeniu problemów z erekcją. Badacze doszukują się przyczyn w bardzo różnych sferach funkcjonowania mężczyzny. Sięgają nawet do wczesnego dzieciństwa i związanych z nim konfliktów. W podejściu psychodynamicznym podkreślana jest złożoność problemu i kompleksu Edypa. Wpływ na zaburzenia erekcji mają mieć nie tylko przykre doświadczenia z dzieciństwa, ale również aktualna sytuacja pacjenta.

Inni specjaliści kładą największy nacisk na wyeliminowanie lęku, towarzyszącego sprawności seksualnej. Obawa przed tym czy uda się nam stanąć na wysokości zadania, wynika najczęściej z porażek w przeszłości. Najczęściej obie koncepcje są łączone, a taka terapia przynosi największe efekty. Nie zawsze jest jednak indywidualna. Lęki dotyczące sprawności seksualnej czasem lepiej wykorzenić podczas grupowych spotkań. Wiele zależy jednak od indywidualnych preferencji pacjenta i zawsze to on podejmuje ostateczną decyzję czy woli rozmawiać o tych – było nie było – krępujących problemach w cztery oczy czy przezwyciężyć lęk przy świadkach.

Pięć podstawowych elementów psychoterapii zaburzeń erekcji:

 1. edukacja (informacje na temat zaburzenia, procesu terapeutycznego);
 2. modyfikacja przekonań i stereotypów;
 3. praca nad zmniejszeniem lęku oraz obaw przed seksem i ewentualnym niepowodzeniem;
 4. nauka konstruktywnego rozwiązywania partnerskich konfliktów oraz mobilizowanie do rozwoju i pogłębiania relacji;
 5. zapobieganie nawrotom zaburzeń erekcji.

 

5/5 - (21 Głosów)

Możesz również polubić…

5 komentarzy

 1. Jan pisze:

  Polecam Clinica Medica w Gdańsku. Nie ma tam szarlatanów, ceny przystępne i przede wszystkim dyskrecja zapewniona. Nikt nie wyczytuje nazwisk, gabinet „za rogiem”, więc sąsiadki się nie spotka 😉 Jestem zadowolony, choć dopiero jedna wizyta.

 2. Ewa pisze:

  Tylko jak mam przekonać męża, że taka terapia jest mu potrzebna? Już sama rozmowa na temat kłopotów (ma 54 lata) wyprowadza go z równowagi i zmienia temat i się denerwuje. Jak w ogóle zacząć taką gadkę? On od razu wścieka się, że przecież nie jest impotentem etc.

  • Student pisze:

   Najlepiej przekonaj jakiegoś jego kumpla, żeby rzucił temat mimochodem. Albo lepiej ojca, bo kumpla jeszcze może zlinczować, jeśli uzna, że go zastępował 😉

  • Fafik pisze:

   Pogadaj ogólnie o zdrowiu, powiedz że idziesz na badania i jakie będziesz robić. Strzel mammografią, a jak będziesz miała wyniki, to głośno komentuje, że na szczęście wszystko dobrze, teraz wszyscy się badają etc. Po 2-3 dniach powinien sam podjąć temat – na pewno nie erekcji lub zaburzeń, ale na temat z pewnością powolutku dojdziecie.

 3. dareczek pisze:

  ja nie jestem w stanie uporać się z codziennymi stresami.. dlatego bez tabletek się nie obejdzie a ostatnio lekarz przepisał mi spedrę – jest to innowacyjna i bezpieczna opcja dla viagry itp. polecam bo efekty są bardzo szybkie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *