Psychoterapia przy zaburzeniach erekcji
75% problemów z erekcją zaczyna się w głowie, więc poprzez psychoterapię można zdziałać wiele i wcale nie będą to cuda. Pacjent musi jednak być otwarty i zaufać terapeucie.
Psychoterapia zaburzeń wzwodu zaczyna się od dokładnego wywiadu. Należy wypełnić nie tylko specjalne formularze, ale również psychotesty. Badający musi sprawdzić np. jak mężczyzna z zaburzeniami erekcji definiuje problemy w swoim związku. Ważne jest również wykluczenie innych powodów problemów z erekcją, choć sesje terapeutyczne mogą pomóc także wtedy, gdy psychika jest „tylko” jednym z problemów. Nierzadko w cały proces terapii zaangażowana jest także partnerka. Dobrze poprowadzona przez terapeutę może zapewnić mężczyźnie dodatkowy komfort i wpłynąć na otwartość podczas tych spotkań. Szczera rozmowa o problemach pogłębia też wzajemne relacje. Właśnie dlatego psychoterapia może, a często wręcz powinna być łączona z innymi, farmakologicznymi metodami leczenia.
Podczas lat badań nad istotą problemu zaburzeń wzwodu powstało wiele teorii oraz modeli terapeutycznych, które miały pomóc w leczeniu problemów z erekcją. Badacze doszukują się przyczyn w bardzo różnych sferach funkcjonowania mężczyzny. Sięgają nawet do wczesnego dzieciństwa i związanych z nim konfliktów. W podejściu psychodynamicznym podkreślana jest złożoność problemu i kompleksu Edypa. Wpływ na zaburzenia erekcji mają mieć nie tylko przykre doświadczenia z dzieciństwa, ale również aktualna sytuacja pacjenta.
Inni specjaliści kładą największy nacisk na wyeliminowanie lęku, towarzyszącego sprawności seksualnej. Obawa przed tym czy uda się nam stanąć na wysokości zadania, wynika najczęściej z porażek w przeszłości. Najczęściej obie koncepcje są łączone, a taka terapia przynosi największe efekty. Nie zawsze jest jednak indywidualna. Lęki dotyczące sprawności seksualnej czasem lepiej wykorzenić podczas grupowych spotkań. Wiele zależy jednak od indywidualnych preferencji pacjenta i zawsze to on podejmuje ostateczną decyzję czy woli rozmawiać o tych – było nie było – krępujących problemach w cztery oczy czy przezwyciężyć lęk przy świadkach.
Pięć podstawowych elementów psychoterapii zaburzeń erekcji:
- edukacja (informacje na temat zaburzenia, procesu terapeutycznego);
- modyfikacja przekonań i stereotypów;
- praca nad zmniejszeniem lęku oraz obaw przed seksem i ewentualnym niepowodzeniem;
- nauka konstruktywnego rozwiązywania partnerskich konfliktów oraz mobilizowanie do rozwoju i pogłębiania relacji;
- zapobieganie nawrotom zaburzeń erekcji.
Polecam Clinica Medica w Gdańsku. Nie ma tam szarlatanów, ceny przystępne i przede wszystkim dyskrecja zapewniona. Nikt nie wyczytuje nazwisk, gabinet „za rogiem”, więc sąsiadki się nie spotka 😉 Jestem zadowolony, choć dopiero jedna wizyta.
Tylko jak mam przekonać męża, że taka terapia jest mu potrzebna? Już sama rozmowa na temat kłopotów (ma 54 lata) wyprowadza go z równowagi i zmienia temat i się denerwuje. Jak w ogóle zacząć taką gadkę? On od razu wścieka się, że przecież nie jest impotentem etc.
Najlepiej przekonaj jakiegoś jego kumpla, żeby rzucił temat mimochodem. Albo lepiej ojca, bo kumpla jeszcze może zlinczować, jeśli uzna, że go zastępował 😉
Pogadaj ogólnie o zdrowiu, powiedz że idziesz na badania i jakie będziesz robić. Strzel mammografią, a jak będziesz miała wyniki, to głośno komentuje, że na szczęście wszystko dobrze, teraz wszyscy się badają etc. Po 2-3 dniach powinien sam podjąć temat – na pewno nie erekcji lub zaburzeń, ale na temat z pewnością powolutku dojdziecie.
ja nie jestem w stanie uporać się z codziennymi stresami.. dlatego bez tabletek się nie obejdzie a ostatnio lekarz przepisał mi spedrę – jest to innowacyjna i bezpieczna opcja dla viagry itp. polecam bo efekty są bardzo szybkie