Implanty zębowe? Zapytaj swojego stomatologa

Implanty zębowe są sztucznymi korzeniami, które umieszczane są w dziąśle, w miejscu po naturalnych korzeniach. Ze względu na swoją funkcję muszą być wykonane z solidnych materiałów. Najczęściej wykorzystywane są implanty zębowe tytanowe oraz cyrkonowe. Każdy z nich różni się właściwościami i technicznymi parametrami. Po ich wstawieniu trwa kilku miesięczna rekonwalescencja. Zabieg wykonywany jest w gabinetach stomatologicznych, pod okiem wykwalifikowanego specjalisty i należy do dość kosztownych.

Implanty zębowe-  rodzaje dostępne w gabinetach stomatologicznych

Implanty zębowe można podzielić na kilka podstawowych rodzajów, które różnią się między innymi kształtem i właściwościami.

We współczesnej stomatologii dostępne są następujące implanty zębów:

  • implanty zębowe BICON mają niewielką długość, dlatego znajdują zastosowanie u pacjentów, u których implantologia wcześniej nie mogła zaproponować  satysfakcjonującego rozwiązania,
  • implanty zębowe Bego mają kształt śruby, dostępnych jest kilka rodzajów, które różnią się technicznymi parametrami,
  • implanty zębowe Astra są najbardziej trwałe i oferują bezterminowy okres gwarancji. Producent przygotował również kilka różnych kształtów.

Implanty stomatologiczne-  dla kogo są przeznaczone?Implant zębowy

Implanty stomatologiczne mogą być zakładane osobom pełnoletnim, u których zakończył się proces kostny (między 20 a 25 rokiem życia). Ponadto muszą mieć co najmniej jeden ubytek. Sztuczne korzenie zakładane są również pacjentom, u których jest ich więcej, a także nie posiadają już swoich naturalnych zębów. Dzięki temu mają szansę znowu odzyskać pełne uzębienie, zbliżone wyglądem i właściwościami do swoich poprzednich. Implanty nie są jednak jedynym rozwiązaniem, mogą je zastąpić protezy lub mosty.

Implanty zębów- przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Przy implantach zębów przeciwwskazania medyczne przedstawiają się w następujący sposób:

  •  ciąża,
  •  słaba krzepliwość krwi,
  •  choroby kości i jamy ustnej (np. parodontoza),
  •  próchnica,
  •  nowotwór.

Implanty stomatologiczne- przygotowanie do zabiegu i leczenie

Implanty stomatologiczne muszą być dopasowane do potrzeb pacjenta. Aby tak się stało, przeprowadzana jest wizyta konsultacyjna, podczas której odbywa się wywiad oraz wykonywane są szczegółowe badania. Na tej podstawie lekarz ustala plan leczenia. Zanim implanty zębów zostaną umieszczone w kości, wszystkie zęby muszą być wyleczone. Jeśli tak nie jest, wykonanie implantów odkładane jest do momentu zakończenia leczenia zachowawczego. Przed zabiegiem nie powinno się również palić papierosów, ponieważ  nikotyna niekorzystanie działa na zrost implantu z kością.

Sam zabieg rozpoczyna się wykonaniem znieczulenia miejscowego. Kiedy zaczyna działać, stomatolog wykonuje właściwej wielkości otwór w dziąśle, do którego wprowadzany jest następnie implant. Po upływie rekonwalescencji będzie można mocować na nich sztuczne zęby. Implanty goją się około sześciu miesięcy. Cały zabieg ich wszczepiania trwa od 30 minut do 2 godzin. Jego ostatnim etapem jest zaszycie rany.

Implant stomatologiczny

Implanty zębowe-  zalecenia lekarza

Implanty zębowe należy pielęgnować zgodnie z zaleceniami lekarza. Każdy pacjent, tuż po zakończeniu zabiegu, jest informowany w jaki sposób dbać o zęby oraz chronić wszczepiony implant. Zalecenia dotyczą między innymi spożywania posiłków (do dwóch godzin po opuszczeniu gabinetu nie wolno spożywać twardych i ostrych potraw, a także wypijać gorących napojów), uprawiania sportu (zakaz intensywnych ćwiczeń bezpośrednio po zabiegu), szczotkowania zębów (dopiero drugiego dnia z użyciem nowej i miękkiej szczoteczki), pielęgnacji jamy ustnej (zaleca się stosowanie płynów dezynfekujących).

 

 

5/5 - (7 Głosów)

Możesz również polubić…

3 komentarze

  1. fenfenfefn pisze:

    Decyzja i implancie zębowym to jedno. Drugie to znalezienie dobrego specjalisty, który przeprowadzi prawidłowo zabieg bez żadnych przyszłych komplikacji.. Polecam zawsze wcześniej poczytać opinie na temat danej kliniki stomatologicznej:)

  2. sewoooo pisze:

    strasznie się bałem bólu podczas zabiegu wszczepiania implantu. Teraz wiem, że nie potrzebnie, ponieważ ten zabieg wcale nie boli ;d. Jedynie co ludzie mogą odczuwać to lekki dyskomfort, ale to raczej nie problem, ponieważ idąc do dentysty już go odczuwamy hehe

  3. geKonek35 pisze:

    jeli chodzi o implanty zebowe to nieufalbym tym reklamą gdzie dają ogromne zniżki ta implant. Mój kumpel się na tym nieźle przejechał..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *