Jak powstaje i czym się objawia łupież pstry?
Łupież pstry, łac. pityriasis versicolor, to nazwa kłopotliwej dolegliwości dermatologicznej, która objawia się widocznymi na skórze plamami w nieregularnym kształcie i w rożnych odcieniach odróżniających się od naturalnej barwy skóry. Niełatwo jej się pozbyć, gdyż w 80 procentach przypadków po wyleczeniu objawów pojawiają się nawroty choroby. Warto zapoznać się jej z oznakami, aby nie pomylić ich chociażby z efektami nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
Łupież pstry – dlaczego pojawia się na skórze?
Łupież pstry powstaje wskutek nadmiernego rozmnażania się grzyba drożdżopodobnego z rodzaju Malassezia, który znajduje się w skórze każdego człowieka.
Przyczyn zbyt intensywnego rozprzestrzenienia się tego drożdżaka w organizmie może być wiele i nie są one do końca zidentyfikowane:
- obniżona odporność organizmu,
- przyjmowanie niektórych leków (np. doustna antykoncepcja lub środki steroidowe),
- skóra łojotokowa,
- zmiany hormonalne w organizmie,
- ciepłe i wilgotne środowisko,
- otyłość,
- nadmierna potliwość.
Łupież pstry – czy łatwo się nim zarazić?
Łupieżu pstrego możemy nabawić się w wyniku braku higieny na basenie, w solarium, korzystając z ręcznika czy pościeli osoby zakażonej. Warto więc dbać o dezynfekcję sprzętów lub przedmiotów mających bezpośredni kontakt z ciałem, jeśli mamy do czynienia z osobą chorą, a w miejscach publicznych zachować środki ostrożności w postaci klapek, korzystania z ręcznika w saunie czy choćby zwrócenia uwagi, czy w zakładzie fryzjerskim zachowany jest odpowiedni stopień czystości.
Łupież pstry – jak odróżnić go od innych chorób skóry?
Łupież pstry swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym, pstrym plamom na skórze. Istnieją oznaki, dzięki którym możemy podejrzewać wystąpienie tej choroby, ale ostateczną diagnozę powinien postawić lekarz dermatolog.
Najczęściej występujące symptomy alarmujące nas, że wystąpił pstry łupież, to m.in.:
- miejsce występowania zmian – zazwyczaj jest to klatka piersiowa, rzadziej plecy, kark, pachwiny, a nawet niekiedy twarz;
- nieregularny kształt plam, wyraźnie odgraniczonych od zdrowej części skóry, często łączących się ze sobą i tworzących „wzory” na dużym obszarze ciała;
- kolor zmian – żółtobrunatny, jasnoróżowy, brązowy, ciemnobeżowy, czerwony lub biały;
- brak podatności na opalanie się plam pod wpływem ekspozycji na słońce;
- szorstka, sucha i łuszcząca się powierzchnia przebarwień, czasem z wystąpieniem świądu.
Łupież pstry na twarzy
Łupieżu pstrego na twarzy chcielibyśmy uniknąć najbardziej, jednak sporadycznie może on pojawić się i na tym obszarze. Wymagana jest wtedy szczególna pielęgnacja twarzy przy pomocy środków zapisanych przez dermatologa. Należy pamiętać również, aby wykluczyć specyfiki typu kremy do twarzy, w szczególności te natłuszczające, aby dodatkowo nie odżywiać nimi drożdżaków powodujących zmiany i przestawić się na specjalne kosmetyki na łupież pstry. Najlepiej zrezygnować też z kolorowych kosmetyków do oczu, gdyż w trakcie infekcji łatwiej o wystąpienie uczulenia na któryś ze składników.
Aby wyleczyć łupież pstry, konieczna jest wizyta lekarska i odpowiednio dobrane leki. Pamiętajmy jednak również o odpowiedniej higienie i środkach ostrożności, aby zwiększyć szanse uniknięcia zakażenia lub nawrotu choroby.