Cukrzyca a kłopoty ze wzwodem

Cukrzyca może mieć wpływ także na kłopoty ze wzwodem. Choroba nie jest przyczyną impotencji, ale może powodować również spadek formy mężczyzny w sypialni. Zwłaszcza, że nadal jest to choroba nieuleczalna.

Cukrzyca zawsze rozwija się stopniowo i dopiero po jakimś czasie pojawiają się jej objawy. Na początku nie ma to żadnego wpływu na wzwód i życie seksualne. Z czasem może jednak spowodować niepełną erekcję lub kłopoty z utrzymaniem pełnego wzwodu przez dłuższy czas. Najczęściej nazywane jest to „cichymi powikłaniami cukrzycy”, bo mężczyźni rzadko zgłaszają się z nimi do lekarza. Fakty są natomiast jednoznaczne: cukrzycy aż trzykrotnie częściej mają problemy z erekcją, niż mężczyźni nie zmagający się z tą chorobą. Zdarza się nawet tak, że kłopoty z erekcją są pierwszym objawem cukrzycy. Gdy chory zmaga się z cukrzycą przez 10 lat, aż w 70% przypadków będzie miał kłopoty ze wzwodem.

Przyczyny problemów z erekcją u cukrzyków

W większości przypadków kłopoty ze wzwodem wywołane są przez samą cukrzycę. Zaburzenie erekcji powoduje kłopot z rozszerzeniem naczyń krwionośnych członka lub zanik impulsów z włókien nerwowych, które je wywołują. Przy cukrzycy obie dysfunkcje działają jednocześnie. Cukrzyca powoduje bowiem uszkodzenie naczyń małego kalibru (mikroangiopatia), średniego oraz dużego (makroangiopatia). W efekcie zwężają się one i przestają być drożne. Może to nawet powodować uszkodzenie nerek, oczu oraz ogólne niedokrwienie nóg i rąk.

Kłopoty ze wzwodem u cukrzyków może też powodować neuropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie układu nerwowego. Na problemy z erekcją wpływają w tym przypadku zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego wegetatywnego, czyli brak przewodzenia impulsów.

Jak leczyć zaburzenia erekcji?

Najczęściej jest to problem wstydliwy, więc mężczyźni wzbraniają się przed wizytą u lekarza. Niestety, jest to konieczne, jeśli chcemy jeszcze czerpać satysfakcję z udanego współżycia seksualnego. Czasami pełny wzwód uda się utrzymać wyłącznie dzięki lekom, więc lepiej nie ryzykować (i nie przepłacać), stosując na własną rękę różne, zazwyczaj niepewne i niesprawdzone specyfiki. Jednocześnie trzeba też leczyć główną przyczynę choroby, czyli samą cukrzycę, co spowolni jej rozwój oraz ograniczy powikłania.

Wskazana jest też wzmożona aktywność fizyczna, która zwiększy ukrwienie oraz rezygnacja z używek. Warto odstawić nie tylko papierosy czy alkohol, ale też kawę.

4.7/5 - (12 Głosów)

Możesz również polubić…

3 komentarze

  1. Młody pisze:

    Prawda jest taka, że przy cukrzycy trzeba sobie pożyć póki jest na to jeszcze czas. Choroby tej nie da się wyleczyć, a z biegiem czasu będzie tylko gorzej. Dlatego jak wiecie co mam na myśli, to pożyjcie póki się da.

  2. Mokry pisze:

    Często jednej przyczyny zaburzeń erekcji nie ma. Warto więc się dokładnie przebadać i zastanowić nad swoim stylem życia. Zapytać samego siebie jak często ostatnio jeździłem na rowerze, jakie jedzenie jem i w ogóle jaki styl życia prowadzę – czy w moim menu dominują fast foody, używki itd. Kłopoty ze wzwodem wynikają ze wszystkiego po trochu.

  3. navimor pisze:

    Przy cukrzycy nie ma żartów, kłopoty ze wzwodem to tylko niewielka część tego, co może się wydarzyć. Erekcja a właściwie brak erekcji nie jest końcem świata. Zobaczcie na tej stronie do czego prowadzi brak leczenia cukrzycy: http://ocukrzycy.pl/leczenie-cukrzycy/powiklania-cukrzycy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *