Sposoby na ból głowy w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Niestety, wiąże się nie tylko z niezapomnianymi emocjami, ale również z całkiem nowymi dolegliwościami. Co więcej, nawet te niedogodności, które znane nam były wcześniej, stają się nie lada wyzwaniem. Zwyczajny ból głowy, na który przed ciążą wystarczała tabletka, dostępna w każdej aptece, teraz wzbudza sporo wątpliwości. Jak radzić sobie z bólem głowy w czasie ciąży?

Przyczyny bólu głowy w ciąży

Na wstępie warto zastanowić się, co może powodować tego rodzaju dolegliwości. W ten sposób możliwe stanie się wyeliminowanie potencjalnych przyczyn bólu głowy w przyszłości. Wśród popularnych czynników, powodujących to nieprzyjemne uczucie u ciężarnych, znajdziemy stres, hałas oraz zmęczenie. To bardzo ważne, by w tym szczególnym czasie oszczędzać się i nie zajmować sobie głowy nieistotnymi kwestiami.

Na czas ciąży dobrze jest zwolnić obroty, a także specjalnie zadbać o siebie. Innymi przyczynami bólu głowy może być brak wystarczającej dawki ruchu na świeżym powietrzu, nieodpowiednia dieta lub zbyt mała ilość przyjmowanych płynów. Dla dobrego samopoczucia wyjątkowo ważny jest dobry sen – jego brak lub nadmiar także może sprzyjać pojawieniu się bolesnych dolegliwości. W początkowej fazie ciąży ból głowy mogą powodować także zmiany hormonalne.

Kiedy ból głowy w ciąży powinien być sygnałem alarmowym

Istnieje kilka sytuacji, w których ból głowy powinien zwrócić naszą szczególną uwagę. Jeśli towarzyszą mu obrzęki twarzy lub rąk, nudności, wymioty czy omdlenia, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Twój niepokój powinny wzbudzić również takie objawy, jak podwyższona temperatura (powyżej 38 stopni), zawroty głowy, drgawki, zaburzenia widzenia, sztywność karku lub bezwład kończyn. Jeśli któryś z tych objawów pojawia się wraz z bólem, natychmiast udaj się do specjalisty lub zadzwoń do lekarza prowadzącego, mając na uwadze dobro swoje i maluszka.

Sposoby na ból głowy w ciąży

Niestety, nawet precyzyjna wiedza na temat przyczyn bólu głowy, nie gwarantuje, że uda nam się go uniknąć. Bardzo ważne jest więc, aby wiedzieć, jak poradzić sobie z tą dolegliwością. Zanim zdecydujesz się sięgnąć po tabletkę, spróbuj domowych metod. Dobrym rozwiązaniem jest odpoczynek w kompletnej ciszy, w dobrze wywietrzonym, lekko zaciemnionym pokoju. Dodatkową ulgę może przynieść chłodny okład położony na czole. Niektórzy zalecają pocieranie skroni kostkami lodu, przy jednoczesnym moczeniu stóp w ciepłej wodzie.

Ulgę w bólu głowy może przynieść również relaksująca kąpiel w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu dobrze jest zadbać, by kąpiel nie trwała dłużej, niż kwadrans. W walce z bólem sprawdzi się także prosty masaż czoła, skroni i karku. Ciężarna może sama zrobić sobie tego rodzaju masaż, ale dla lepszego efektu dobrze jest poprosić o pomoc bliską osobę.

Więcej na stronie: http://abcmigreny.net.pl/

Choć w ciąży zwykle staramy się unikać wszelkich medykamentów, w przypadku mocnego bólu, od czasu do czasu, można pozwolić sobie na doraźne sięgnięcie po tabletkę. Przed jej zażyciem upewnij się jednak, że w jej składzie znajduje się paracetamol. Ten składnik uznawany jest za stosunkowo bezpieczny dla kobiet w ciąży. Jednocześnie należy wystrzegać się tych leków, które w swoim składzie zawierają ibuprofen, kwas acetylosalicylowy lub metamizol. Pamiętaj również, by nie nadużywać żadnych leków przeciwbólowych, a w czasie kolejnej wizyty skonsultować ich dawkowanie z lekarzem.

5/5 - (4 Głosy)

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. monterka pisze:

    Ból głowy w ciąży to nie migrena, bo zapewniam Was, że skończy się po porodzie. U mnie od razu minęły bóle głowy, jak ręką odjął. Ale to chyba było związane z tym, że wcale się nie wysypiałam, bo ciągle chodziłam przemęczona. Nie mogłam zasnąć, bo od brzucha bolał mnie kręgosłup. Ale nic dziwnego – teraz mam nowy ból głowy, bo Maksiu miał prawie 5 kg przy porodzie!

  2. Lekarz pisze:

    No to gratuluję klocka 🙂 A wracając do meritum – w ciąży można mieć zarówno bóle głowy, jak i migrenę. Faktem jest, że u wielu pacjentek po porodzie dolegliwości się kończą, ale nie jest to regułą. Równie dobrze (a właściwie: równie źle) może być tak, że po szczęśliwym rozwiązaniu, migrena i bóle głowy pojawiają się nadal. Warto wtedy skonsultować się z neurologiem, albo udać się do specjalistycznej poradni leczenia bólu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *