Jak wykryć kamicę nerkową?

Nerki są niewątpliwie jednymi z ważniejszych ludzkich organów. Nie można bowiem żyć bez sprawnego działania nerek, które polega przede wszystkim na oczyszczaniu krwi z wszelkich szkodliwych substancji. Chorobą nerek, która znacznie upośledza ich działanie jest kamica nerkowa.


Szybka interwencja

Kiedy pojawią się tylko objawy kamicy nerkowej należy jak najszybciej udać się na badanie kamieni nerkowych. Jest to ważne z tego względu, że im szybciej rozpocznie się terapię, tym mniej jest ona bolesna i daje lepsze rezultaty.

Szybkie leczenie daje lepsze rezultaty z tego względu, że na początku kamienie nerkowe są wręcz mikroskopijnych rozmiarów. Nie sprawiają więc zbyt dużego bólu, ani w ogóle nie są zbyt uciążliwe. Jednakże z czasem, jeśli nie podejmuje się leczenia, lub też nie zmienia się przynajmniej stylu życia, kamienie nerkowe rosną i kamica nerkowa staje się coraz większym problemem. Wynika to z tego, że jeśli powstanie nawet najmniejszy kamień, zaczynają osiadać na nim kolejne toksyny, przez co zaczyna on rosnąć, czasami w bardzo szybkim tempie.

Na czym polegają objawy kamicy nerkowej?

Przede wszystkim, to czym charakteryzuje się kamica nerkowa jest ból. Początkowo niezbyt silny, przez co wiele osób go lekceważy. W początkowej fazie choroby pojawia się ból zwłaszcza w okolicach pęcherza. Problem polega na tym, że nie musi on oznaczać kamicy nerkowej. Może oznaczać tak na prawdę wiele poważnych jak i wiele drobnych schorzeń. Najczęściej jednak ból pęcherza jest efektem albo wspomnianej kamicy nerkowej, albo też zapalenia pęcherza. Tak czy inaczej, poleca się błyskawiczne udanie się do specjalisty, jeśli pęcherz zaczyna boleć.

Drugim objawem, który pojawia się obok bólu pęcherza jest krwiomocz. Jeśli pojawia się zarówno ból jak i krew w moczu, wzrasta prawdopodobieństwo, że w nerkach pojawił się kamienie. Tym nie mniej, krwiomoczu również nie można uznać za specyficzny objaw kamicy nerkowej. Pojawiać może się on z wielu innych powodów. Do najpoważniejszych schorzeń jakie dają ten objaw należy na pewno nowotwór którejś części układu moczowego. Jednakże, również przy wspomnianym powyżej zapaleniu pęcherza może czasami pojawić się krew w moczu.

Bolesne objawy kamicy nerkowej

Jak już wspomniano, głównym objawem kamicy nerkowej jest ból. Niestety, nie jest to tylko stosunkowo niezbyt silny ból pęcherza. Jeśli kamienie są na prawdę duże, pacjent zaczyna cierpieć z powodu kolki nerkowej. Uważa się, że jest to jedna z najbardziej bolesnych dolegliwości. Znane są przypadki omdleń wywołanych przez kolkę nerkową. Dlatego też, nie dziwi zupełnie fakt, że lekarze przepisują swoim pacjentom leki przeciwbólowe jeśli tylko mają jakiekolwiek podejrzenie, że pacjent ma kolkę nerkową. Jeśli natomiast objaw się nasila, czasami pacjent wymaga hospitalizacji i podania dożylnego środków przeciwbólowych.

Czytaj również: http://klimakterium.info.pl/czytelnia/kolka-nerkowa-objawy-leczenie/

Rate this post

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. nie wierzę pisze:

    Dlaczego w dobie tak dużej wiedzy ludzie wciąż chorują na kamicę nerkową? Przecież tu nie trzeba być lekarzem i sprawdzać łacińskie nazwy, bo sprawa jest prosta: picie wody! Czy to naprawdę takie trudne, że przy zagrożeniu kamicą nerkową po prostu więcej i częściej pić wodę?

  2. Zaraczenko pisze:

    To norma i kamica nerkowa nie jest w tym przypadku żadnym wyjątkiem. Zapobieganie wielu chorobom jest już od dawna znane, wszystkie sposoby są znane, opisane i z powodzeniem opisane. Ale ludzie zawsze będą chorować i nie uczą się na błędach swoich poprzedników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *