Ból głowy – jak sobie z nim radzić

Ból głowy to często lekceważona dolegliwość, zwłaszcza w przypadku, gdy pojawia się ona zaraz po okresie przemęczenia. Tymczasem ból głowy może również świadczyć o poważnej chorobie. Co warto wiedzieć o tej przypadłości i w jaki sposób można sobie z nią poradzić?

Migrenowy ból głowy

To ból, który pojawia się okresowo, najczęściej na skutek niewyspania lub przemęczenia. Stale zestresowane osoby mogą odczuwać bóle migrenowe bardzo często. Taka klasyczna migrena nie jest zazwyczaj poprzedzona tak zwaną aurą migrenową.

Oprócz bólu głowy, w przypadku klasycznej migreny, można zaobserwować również światłowstręt oraz nadwrażliwość na dźwięki. Dodatkowymi objawami mogą być także mdłości i wymioty. Dolegliwości podczas migrenowego bólu głowy nasilają się podczas normalnej aktywności – nawet podczas chodzenia ból nasila się, co zmusza chorą osobę do położenia się w łóżku. Ból przy migrenie może być umiejscowiony tylko z jednej strony głowy, może też być rozlany. Bez względu na miejsce zwykle jest tępy i pulsujący.

Sposoby na ból głowy

Bez względu na to, czy migrena jest klasyczna, czy też jest poprzedzona tak zwaną aurą, często jest ona objawem niedostatecznego dbania o zdrowie. U wielu osób dolegliwości takie, jak bóle głowy, zniknęły, gdy unormowały one swój tryb życia. Do uzyskania pełni zdrowia niezbędny jest przynajmniej ośmiogodzinny sen oraz zdrowa dieta i ruch. W przypadku, gdy przy migrenowym bólu głowy konieczne są środki przeciwbólowe, warto zwrócić się do lekarza. Często standardowe preparaty bez recepty działają niezbyt skutecznie, co sprzyja przedawkowaniu tego typu leków.

Jeśli standardowe badania wykluczyły inne przyczyny migreny, takie jak guz mózgu, schorzenia naczyń krwionośnych, zapalenie nerwów czy nieprawidłowe ułożenie kręgów szyjnych, warto sięgnąć po preparaty ziołowe, które mogą powstrzymać ból głowy. Do takich środków należy między innymi złocień maruna, który był używany do leczenia migreny, zanim wynaleziono aspirynę.

Ból z tyłu głowy

Ból, który jest umiejscowiony z tyłu głowy, może wskazywać na tak zwaną migrenę podstawną. W przypadku tego schorzenia, oprócz standardowego objawu, występują także inne. Należą do nich zaburzenia widzenia, dezorientacja, zaburzenia mowy czy też skurcze w kończynach ciała. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ tego typu objawy często wskazują na inne choroby neurologiczne, natomiast występowanie tego typu migreny jest stosunkowo rzadkie.

Ból z tyłu głowy może także być spowodowany przez chorobę kręgosłupa. Tego typu schorzenie nazywane bywa szyjnopochodnym bólem głowy. W przypadku tego typu „migreny”, standardowe środki przeciwbólowe mogą okazać się nieprzydatne – prawdziwą ulgę przynosi dopiero rozpoczęcie leczenia właściwej przyczyny.

Aura migrenowa? Co to jest? Sprawdź na: http://poradnikzdrowia.net/co-to-jest-aura-migrenowa/

Tę chorobę można rozpoznać poprzez poruszanie szyją lub przyciskanie różnych punktów na szyi w trakcie trwania bólu – w przypadku bólu głowy szyjnopochodnego, takie działanie nasila dolegliwości. Bez względu na rodzaj migrenowego bólu, w przypadku, gdy trwa on dłużej niż trzy dni, niezbędna jest pomoc lekarska.

5/5 - (9 votes)

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Szrama pisze:

    Często mam wrażenie, że ból głowy to najczęstsza z przyczyn małego przyrostu naturalnego w Polsce, a nawet braku erekcji 😀 Jak rozpieszczone pańcie mają ciągłe migreny, bo już im się nic nie chce, to co się dziwić, że jest kłopot z liczbą ludności w Polsce…

  2. Sabinka pisze:

    Ból głowy i migrena nie jest wymysłem kobiet, a opisaną przez ekspertów jednostką chorobową. Daruj sobie więc te gimnazjalne komentarze, bo nie takie głowy jak Twoja zastanawiają się jak leczyć migrenę i w jaki sposób sprawić, żeby znowu można było normalnie żyć bez bólu głowy i wszystkich niedogodności z nim związanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.