Haluksy u kobiet

Niezwykle częsta i jednocześnie bolesna przypadłość, jaką jest paluch koślawy, dotyczy przede wszystkim pań. Przyczyny jej występowania są związane z noszeniem butów na obcasach, obuwia o złym rozmiarze, czy też spowodowane nadwagą i siedzącym trybem życia. Jak powstaje to schorzenie?

Haluksy – dolegliwość dotykająca 50% kobiet

Koślawy paluch pojawia się zwykle u pań, gdyż to właśnie kobiety noszą obuwie na wysokich obcasach. Największe fanki szpilek często cierpią na zwyrodnienia, które powodują konieczność przeprowadzenia operacji. Jednak jeżeli zmiany są mniejsze, zwykle leczenie haluksów przyjmuje postać zachowawczą.

Haluksy pojawiają się u kobiet noszących buty na wysokim obcasie z powodu przeciążenia przedniej części stopy. Przodstopie jest dodatkowo uciskane przez wąskie noski butów, co sprawia, że paluch znajduje się w nieprawidłowej pozycji. Uciskany jest również łuk poprzeczny stopy, co w połączeniu ze złą pozycją dużego palca powoduje deformację palucha, rozwój poprzecznego płaskostopia i – w konsekwencji – silny ból.

Zniekształcona stopa zaczyna źle pracować, co wpływa na nieprawidłowe rozkładanie się ciężaru ciała. Paluch koślawy nie stanowi dla ciała punktu podparcia podczas chodzenia, przez co wytrzymałość struktur stabilizujących stopę znacząco się obniża. Mięśnie stają się słabsze, a stopa zaczyna się wykrzywiać – jej wewnętrzna krawędź jest nadmiernie przeciążona w stosunku do krawędzi zewnętrznej.

Problem estetyczny?

Haluks wygląda nieestetycznie, jednak nie jest to jedyny powód, dla którego należy go leczyć. Leczenie haluksów jest istotne głównie z powodu bólu stawu, który często jest zmieniony zapalnie i znacznie pogrubiony. Staw niekiedy boli tak silnie, że osoba borykająca się z koślawym paluchem nie jest w stanie samodzielnie chodzić.

Z haluksami powinno się zgłaszać do lekarza jak najwcześniej – gdy tylko zauważy się problem, a nie w chwili, gdy powoduje on ból niemożliwy do wytrzymania. W początkowym stadium choroby można skorzystać z pomocy podologa, jednak zaawansowana postać haluksów wymaga wizyty u ortopedy, a często również u chirurga ortopedy.

Lepiej zapobiegać

Nieleczone haluksy szybko stają się coraz bardziej uciążliwe. Chory ma trudności z chodzeniem oraz z kupnem butów. Dobranie pasującej pary może stać się wręcz niemożliwe, gdy wykrzywiony paluch przestanie się mieścić do butów dostępnych w sklepach. Ponadto haluksom może towarzyszyć zapalenie wysiękowe kaletki na wysokości stawu śródstopno-palcowego, bolących zgrubień naskórka oraz narastającego stopniowo podwichnięcia stawu śródstopno-palcowego.

Początkowe stadium koślawego palucha można usunąć w prosty sposób, zakładając na stopę specjalną gumę, przytrzymującą palec w prawidłowej pozycji. W podobny sposób działają różnego rodzaju separatory, aparaty korekcyjne i osłonki na haluksy. Można je często kupić w aptece bez recepty, jednak zaleca się, by każdy przypadek koślawego palucha skonsultować z odpowiednim specjalistą, który wskaże odpowiednią metodę leczenia.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

53 − 43 =