Stulejka u dzieci i dorosłych

Do niedawna uważano, że stulejka to typowe schorzenie mężczyzn. Na Uniwersytecie Medycznym w Bostonie odkryto, że kobiety mogą chorować na analogiczne schorzenie – tak zwaną stulejkę łechtaczki.

Napletek to nic innego, jak fałd skórny przykrywający żołędź prącia. Stulejka u mężczyzn charakteryzuje się niemożnością odprowadzenia napletka poza żołędź prącia. Ze względu na sposób odprowadzenia napletka, możemy mieć do czynienia z całkowitym okryciem żołędzia, czyli stulejką całkowitą, bądź stulejką częściową. Wówczas, gdy możliwe jest odprowadzenie całkowite napletka do rowka zażołędziowego, ale powstaje ucisk, a nawet ból przy wzwodzie prącia, również mamy do czynienia ze stulejką. Zatem występuje ona z powodu zwężenia ujścia napletka. To schorzenie każdego wieku. Może być wrodzone, bądź nabyte, szczególnie w podeszłym wieku.

Stulejka u dzieci

Stulejka u dzieci najczęściej bywa fizjologiczna i ustępuje po upływie trzeciego roku życia chłopców. Na początku w wieku niemowlęcym żołędź i napletek skleja mastka i jest to naturalne fizjologicznie zjawisko. Tu należy tylko pamiętać o należytej higienie dziecka. Należy każdorazowo w trakcie kąpieli delikatnie odprowadzać napletek do pierwszego oporu i dokładnie okolice wymywać, aby usunąć resztki zalegającego moczu i tłuszczu. Te zabiegi należy wykonywać bardzo delikatnie, by nie narazić dziecka na ból, bo dziecko nie będzie chciało poddawać się tego typu zabiegom w przyszłości. Dziecku może pozostać uraz psychiczny po brutalnych zabiegach. Z czasem, kiedy mastki ubywa, spokojnie można odciągnąć napletek poza żołędź. Jeśli jednak nie da się tego zrobić, należy udać się do lekarza.

Leczenie stulejki

Najlepiej udać się do urologa dziecięcego, albo chirurga dziecięcego. Możemy mieć do czynienia z opóźnioną stulejką, zależną od danego osobnika płci męskiej. W pierwszym stadium jeszcze fizjologicznej stulejki, dalej próbujemy odprowadzić napletek poza żołędź po każdej kąpieli, kiedy ciało jest rozgrzane. O patologii będziemy mówić wtedy, kiedy zaobserwujemy u dziecka białawy pierścień u nasady, często z bliznami. Wówczas do stosowanych już zabiegów lekarz doda maści sterydowe. Ta kuracja trwa od sześciu do dwunastu tygodni.

Jeżeli stosowane przez nas zabiegi nie dadzą oczekiwanych rezultatów, lekarz podejmie decyzję o zabiegu chirurgicznym. Polega to na dopasowaniu napletka do żołędzi przez wycięcie białawej obwódki czyli plastyka napletka. Drugim najskuteczniejszym sposobem leczenia stulejki jest obrzezanie. Do tego zabiegu trudno namówić rodziców, ale jest to jedyny sposób, by schorzenie ustąpiło całkowicie.

Powikłania stulejki

To również profilaktyka przeciw rakowi prącia, na który zapadają mężczyźni w podeszłym wieku. Jest to nowotwór złośliwy, powstający z nabłonka żołędzi, bądź napletka. Stulejka u mężczyzn objawia się podobnie, jak u chłopców. Silne naciąganie napletka, spowodowane wzwodem prącia, albo erekcją, może powodować pękanie skóry napletka, powodując bolesne rany i bliznowacenie napletka.

Z czasem napletek staje się zgrubiały i coraz mniej elastyczny. To jest powodem koniecznej operacji. Blizny po usunięciu obręczy napletka goją się niewiele ponad tydzień. Niestety czasem zabieg trzeba powtórzć.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Edzik pisze:

    Dobrze, że w końcu stulejka przestaje być tematem tabu. Zwłaszcza, że może ona mieć niebagatelny wpływ na wzwód, ale też wielkość penisa jako taką. Nieleczona stulejka powoduje zahamowanie wzrostu penisa, albo co najmniej niepełną erekcję – tak czy tak, nie powinno się zaniedbać stulejki, ale ją leczyć.

  2. Mamona pisze:

    Według mnie stulejka nigdy nie była tematem tabu. W dużej mierze jest to spowodowane tym, że jednak wcale nie jest to tak wielki problem, jak się niektórym wydaje. Stulejka jest po prostu coraz częściej usuwana przez samych rodziców, bo wiedzą że małymi kroczkami mogą ją usunąć, zniknie stulejka a zabieg nie będzie wtedy potrzebny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

68 − = 61