Human Papilloma Virus czyli cichy zabójca
Wirus HPV jest często bagatelizowany. Wiele osób słysząc ten skrót zastanawia się, czym w ogóle ów wirus jest i dlaczego co jakiś czas w mediach przewija się temat badań związanych z wykryciem go. Problem tymczasem jest coraz poważniejszy. Szacuje się, że dotyka około 1 % populacji aktywnie seksualnych osób.
Do zarażenia HPV może dojść podczas bezpośredniego kontaktu seksualnego, co raczej nikogo nie dziwi. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że zarazić możemy się także pośrednio a wystarczy do tego zwykłe używanie tego samego ręcznika czy też korzystanie ze wspólnej pościeli. Na przestrzeni lat forma wirusa ewoluowała – obecnie wyróżniamy wiele jego odmian, z których najbardziej groźne są te prowadzące do nowotworów (między innymi raka szyjki macicy w wypadku kobiet czy też raka prącia u mężczyzn).
Więcej o wirusie hpv na stronie https://drwenerolog.pl/choroby/hpv/
Dlaczego tak ciężko wykryć wirusa?
HPV nie daje nosicielowi jasnych sygnałów o zarażeniu. Nie odczuwamy dziwnych dolegliwości, jedyną oznaka są często zmiany skórne, ale te nawet dla wprawnego obserwatora są często niemożliwe do wykrycia. Wirus rozwija się powoli i poza ewentualnym powiększeniem kalafiorowatych worów czy też drobnych grudek tj. kłykcin kończystych (często w niewidocznych miejscach), nie wpływa w znaczący sposób na codzienne funkcjonowanie. Dlatego też do wykrywania HPV stosuje się różne metody, z których największą skuteczność gwarantuje PCR.
Badanie wirusa HPV
Wykrywanie materiału genetycznego wirusów za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy PCR to stosunkowo nowa metoda. Co jednak istotne dla badanego, gwarantuje bardzo wysoką skuteczność wykrywania wirusa HPV. Przy tym należy do form dokładnych badań. Szacuje się, że dzięki niej możliwe jest ,,wyłapanie’’ nawet pojedynczych wirusów. W celu jej wykonania, konieczne jest pobranie wymazu z zakażonych okolic. Należy przy tym wspomnieć, że wirus HPV może występować zarówno na żołędziu, napletku, trzonie prącia, łonie czy też mosznie u mężczyzny jak i również wargach sromowych, pochwie czy też szyjce macicy u kobiety. W wypadku uprawiania seksu oralnego czy też analnego, zagrożona jest także jama ustna oraz okolice odbytu. Po dostarczeniu odpowiedniego materiału do laboratorium, podlega on testowi. Wyniki są następnie dostarczane do osoby wykonującej badanie.