Kłykciny kończyste

Wirus HPV odpowiedzialny jest zarówno za drobne zmiany skórne o charakterze łagodnym, takie jak kurzajki, zmiany narządów płciowych, czyli kłykciny kończyste oraz niebezpieczne choroby zagrażające życiu, takie jak nowotwory szyjki macicy czy prącia.

Okazuje się, że nawet 50% populacji światowej przynajmniej raz przeszła zakażenie tego rodzaju wirusem jednak u większości z nich system immunologiczny w naturalny sposób go niweluje. U osób z obniżoną odpornością HPV może jednak wyrządzić wiele szkody.

Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste pojawiają się poprzez zakażenie wirusem HPV w odmianie 6,11,42,43 oraz 44. Warto dodać, że odmian HPV jest łącznie około 120. Grupa 16 i 18 wpływa za to na powstawanie nowotworów. Właśnie one występują najczęściej.

Same kłykciny kończyste zaliczają się do chorób wenerycznych – HPV jest wirusem przenoszonym drogą płciową. Co więcej, same kłykciny również pojawiają się na narządach płciowych. Zmiany skórne tego rodzaju mogą pojawić się zarówno u mężczyzn, kobiet jak i dzieci.

Więcej: http://portaldermatologiczny.pl/choroby-weneryczne/klykciny-konczyste-hpv/

Kłykciny kończyste u kobiet

Pojawiają się w postaci zmian skórnych – to krostki o wielkości kilu milimetrów. Mają białawy bądź brunatny kolor i mają tendencję do łączenia w grupy wykwitów przypominające kalafiora.

Kłykciny występują na kobiecych narządach, takich jak cewka moczowa, srom, wejście do pochwy czy szyjka macicy. Jeśli choroba ma charakter wtórny, wtedy kłykciny mogą pojawić się na odbycie.

Najbardziej zaawansowaną postać kłykcin kończystych zauważa się niestety u kobiet w ciąży – hormony i brak możliwości zastosowania najbardziej skutecznych metod leczenia prowadzi do szybkiego rozrostu zmian skórnych. W skrajnych przypadkach wykwity skórne mogą zasłonić całe wejście do pochwy.

Kłykciny są niebezpieczne dla nienarodzonego jeszcze dziecka – zmiany należy wyleczyć przed porodem, by podczas niego nie doszło do zarażenia noworodka.

– W ostatnich latach lekarze specjaliści obserwują stały wzrost zachorowań. Zmniejsza się też średnia wieku pacjentów, którzy zmagają się z efektami zakażenia wirusem HPV po raz pierwszy. Nieznane są jednak dokładne statystyki zachorowań, bo wielu pacjentów nie zgłasza się do lekarza z tym problemem. Niestety, sprawia to też, że czasem przychodzą, gdy objawy są już bardzo zaawansowane – mówi lek. med. Monika Konczalska, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

 

Kłykciny kończyste u mężczyzn

Przybierają postać niewielkich guzków i krostek, które łączą się tworząc tzw. grzebień a kalafiorowatej strukturze. U mężczyzn kłykciny pojawiają się na prąciu, żołędziu czy wędzidełku, rzadziej na cewce moczowej czy worku mosznowym. Homoseksualiści cierpią najczęściej na kłykciny na odbycie.

Kłykciny kończyste u dzieci

Kłykciny u dzieci występują zdecydowanie rzadziej a przyczyną ich powstania nie jest wtedy inicjacja seksualna, ale nieodpowiednia higiena osobista w miejscach intymnych. U dzieci kłykciny pojawiają się najczęściej na odbycie.

Jak leczyć kłykciny?

Przede wszystkim ważna jest diagnoza. Miejsca z wykwitami smaruje się roztworu kwasu octowego – miejsca zmienione chorobowo stają się jaśniejsze. Daje to lekarzowi pełny obraz zmian i możliwość oceny stadia zaawansowania choroby. Na tej podstawie może dobrać najbardziej odpowiednią kurację leczniczą. Tutaj wymienić można farmakoterapię, laseroterapię czy kriochirurgię. W zaawansowanych fazach choroby stosuje się zabiegi chirurgiczne.

Chociaż kłykciny kończyste można skutecznie wyleczyć to nie da się usunąć z organizmu wirusa HPV. Właśnie dlatego kłykciny mogą bardzo często nawracać.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *