Liszaj twardzinowy

Liszaj twardzinowy zaliczany jest do chorób dermatologicznym, o podłożu wenerycznym. Wszystko dlatego, że objawy tego schorzenia występują najczęściej na narządach płciowych. Inna nazwa to marskość sromu lub eukoplakia sromu.

Chociaż liszaj twardzinowy pojawia się zwykle u kobiet to mogą chorować na niego mężczyźni a nawet dzieci.

Przyczyny choroby

Od roku 1887, czyli od czasu kiedy po raz pierwszy opisano tego rodzaju schorzenie, tak naprawdę nikt jeszcze nie dał jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej przyczyny powstania liszaja twardzinowego.

Prawdopodobnie może być ich kilka. Choroba może pojawić się w wyniku czynników genetycznych, słabej odporności organizmu, predyspozycji immunologicznych, urazów mechanicznych czy chorób różnego typu. Uznaje się, że liszaj twardzinowy częściej występuje u cukrzyków, osób zakażonych wirusem HPV, krętkami czy mikrobakteriami.

Nie wiadomo natomiast czy liszaj twardzinowy jest efektem stosowania na przykład złej higieny intymnej. Pewne jest, że choroba nie jest zaraźliwa.

Objawy choroby

Objawy liszaja twardzinowego są dosyć dokuczliwe, ale i tak chorzy zgłaszają się do lekarza najczęściej w fazie zaawansowanej tego schorzenia. Wpływ na to ma po prostu wstyd.

Liszaj twardzinowy powoduje duży dyskomfort. Białawe krosty i plamy, jakie pojawiają się na narządach intymnych bolą, pieką i silnie swędzą.

U kobiet objawy występują najczęściej na sromie, cewce moczowej i pochwie. U mężczyzn natomiast pojawiają się na żołędziu, prąciu, cewce moczowej a rzadziej na worku mosznowym. Zarówno u kobiet jak i mężczyzn liszaj może pojawić się też na odbycie albo innych częściach ciała, na przykład w jamie ustnej, na ramionach, szyi czy plecach. Każda jego postać wymaga natychmiastowego leczenia.

Leczenie choroby

Trzeba zaznaczyć, że leczenie liszaja twardzinowego jest bezwzględnie konieczne, ponieważ choroba ta bardzo rzadko ustępuje samoistnie.

Sama terapia jest skuteczna chociaż najczęściej długotrwała, leczenie trwa co najmniej kilka miesięcy. Najczęściej chory zgłasza się do dermatologa, ginekologa bądź wenerologa – każdy z tych specjalistów ma odpowiednią wiedzę dotyczącą tego rodzaju schorzenia.

Zazwyczaj zaleca się terapię łączoną – z jednej strony stosuje się antybiotykoterapię doustną, z drugiej zaś zmiany skórne smaruje się sterydami i żelami, które mają zapobiec uczuciu silnego świądu.

Powikłania choroby

Niestety, chorzy zgłaszają się do lekarza najczęściej wtedy, gdy choroba jest już w fazie zaawansowanej. Gdyby nie świąd i ból miejsc intymnych duża większość nie skonsultowałaby się ze specjalistą wcale. Taka sytuacja bardzo często prowadzi do licznych powikłań.

Przede wszystkim pojawia się ból podczas aktywności seksualnej i ból podczas oddawania moczu. Co więcej, w wyniku otarć plam tworzą się owrzodzenia, które mogą pękać i krwawić, by ostatecznie pozostawić trwałe blizny – niejednokrotnie są one tak duże, że chory wymaga zabiegu chirurgicznego, by je usunąć. Nieleczony liszaj twardzinowy może doprowadzić tez do przenoszenia zmian skórnych na inne części ciała, doprowadza też do nadkażeń bakteryjnych skóry.

5/5 - (2 votes)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.