Metody stosowane w leczeniu chorób reumatycznych

Choroby reumatyczne muszą być zawsze leczone w porozumieniu z reumatologiem. Choć większość schorzeń reumatycznych należy go grupy schorzeń autoimmunologicznych i często możliwe jest możliwe tylko łagodzenie dolegliwości, to jednak tylko reumatolog posiada wiedzę pozwalającą na wybór terapii pozwalającej przynajmniej ograniczyć rozwój choroby.

Reumatologia nie potrafi jeszcze wytłumaczyć przyczyny powstawania schorzeń reumatycznych, większości z nich nie można więc skutecznie zapobiegać. Jedyna choroba z tej grupy, która bywa wywoływana przez nieodpowiednią dietę jest dna moczanowa i tylko jej można zapobiegać poprzez zmianę trybu życia. Inne schorzenia reumatyczne, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów, mogą być spowodowane zbyt ciężką pracą fizyczną, ale unikanie jej wcale nie musi zapobiegać zużyciu tych elementów układu ruchowego.

Nie ma stałego schematu leczenia w przypadku terapii chorób reumatycznych. To reumatolog w porozumieniu z pacjentem ustala kolejność i intensywność kolejnych kroków. Podstawą w leczeniu tego typu schorzeń jest przywrócenie choremu możliwości ruchowych sprzed czasu choroby. Nie zawsze jest to oczywiście możliwe, jednak dzięki zastosowaniu takich środków jak preparaty przeciwbólowe, chory często może poruszać się samodzielnie i zachować aktywność adekwatną do wieku.

poradnia reumatologiczna gdańskZastosowanie środków przeciwbólowych w przypadku chorób reumatycznych jest zazwyczaj konieczne, ponieważ to przez dolegliwości bólowe chory zazwyczaj nie może ćwiczyć. Tymczasem odpowiedni zestaw ćwiczeń może przywrócić pacjentowi częściową sprawność, opóźnić proces chorobowy oraz zmniejszyć ból. Oprócz zestawu odpowiednich ćwiczeń lekarz reumatolog może zalecić również kuracje innego typu. Wskazane przy schorzeniach reumatologicznych bywają specjalne masaże oraz inne metody stosowane w ramach fizykoterapii, jak na przykład hydroterapia czy rehabilitacja przy pomocy impulsów elektrycznych.

Stosowanie środków przeciwbólowych w formie zastrzyku nie jest zwykle wskazane, ponieważ taki preparat należy podawać bezpośrednio do stawu, co często skutkuje poważnymi powikłaniami. W przypadku dużych zmian w stawach oprócz standardowej terapii reumatolog może zalecić leczenie operacyjne.

5/5 - (1 Głos)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *