Badania usg w chorobach układu moczowego

Korzyści płynące z badania USG. Badane USG jest metodą diagnostyczną, która pozwala na zobrazowanie narządów za pomocą fal ultradźwiękowych. Największą zaletą tej metody jest jej bezinwazyjność, łatwość wykonania i gwarancja bezpieczeństwa. Powyższe cechy sprawiają, że badanie USG może być śmiało przeprowadzane w krótkich odstępach czasowych bez ryzyka szkodliwego działania promieniowania.

Jest to bardzo powszechne badanie, które wykorzystuje się w różnych dziedzinach medycyny typu pediatrii, ginekologia czy też kardiologia. Wiele chorób i dolegliwości może szybko zostać wykrytych i zdiagnozowanych w czas, więc zleca się USG jąder, jamy brzusznej, w chorobach nerek i układu moczowego czy też różnych chorobach nefrologicznych.

USG w chorobach układu moczowego

Nefrologia i urologia wykorzystują badanie USG do oceny stanu układu moczowego, czyli nerek, pęcherza moczowego, a u mężczyzn wykonuje się także USG jądra, ponieważ występuje u nich ryzyko wystąpienia prostaty. USG pozwala określić wielkość, kształt, położenie, a także strukturę nerek, więc z powodzeniem można sprawdzić układ kielichowo-miedniczkowy. Wszelkie nieprawidłowości zostaną odkryte i uwiecznione na obrazie, który później można wydrukować w celu interpretacji wyników i postawienia diagnozy. Badanie to jest pomocne w wykrywaniu kamieni nerkowych, torbieli czy też guzów nerek. Natomiast USG jamy brzusznej ma na celu potwierdzenie wystąpienia choroby nerek i układu moczowego za pomocą sondy przykładnej do powierzchni brzucha.

W celu przeprowadzania badania ultrasonograficznego Natłuszcza się skórę specjalnym żelem, który eliminuje pęcherzyki powietrza, które mogłyby być przyczyną zaburzonego obrazu, który jest wyświetlany na ekranie komputera. Obecnie wiele nowoczesnych urządzeń stosuje specjalne nakładki na głowice, więc brzuch nie musi być wcale obsmarowany żadnym mazidłem. Aczkolwiek nie należy się zrażać tą substancją, ponieważ jej składniki są obojętne dla naszej skóry, a po zabiegu zostaje bez problemu zmyta.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

88 − 82 =