Nadciśnienie w ciąży

Ciśnienie zwykle mierzy się mankietem do pomiaru ciśnienia krwi i rejestruje jako dwie oddzielne liczby, na przykład 120/80 mm Hg (milimetry słupa rtęci). Większa liczba górnego odzwierciedla ciśnienie wynikające ze skurczów w sercu, podczas gdy mniejsza liczba odzwierciedla ciśnienie w tętnicach, gdy serce wypełnia się krwią i odpoczywa pomiędzy każdym uderzeniem serca. Wiele osób cierpi z powodu wysokiego ciśnienia krwi i nie jest tego świadoma, ponieważ większość z nich nie identyfikuje swoich objawów. Dotyczy to również takiej dolegliwości, jaką jest nadciśnienie w ciąży.

Objawy nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze często nie powoduje wyraźnych objawów i często jest określane jako „cichy zabójca”. W poważniejszym stadium może wystąpić duszność, ból w klatce piersiowej, nudności i wymioty, niewyraźne widzenie, zawroty głowy i bóle głowy. Pomimo tych objawów, większość ludzi nie zwraca się o pomoc lekarską, dopóki nie doświadczy ciągłych symptomów, spowodowanych uszkodzeniem narządu na skutek choroby nadciśnienia – więcej tutaj – http://zawalserca.net/objawy-nadcisnienia-tetniczego/.

Zawał serca, niewydolność serca, udar, niewydolność nerek, uszkodzenie oczu i choroba tętnic obwodowych są typami uszkodzeń narządów powszechnie występujących w przewlekłym nadciśnieniu tętniczym. Chociaż objawy tej choroby często mogą pozostać niewykryte, przy właściwej diagnozie można je zidentyfikować.

Zagrożenia związane z nadciśnieniem

Główne stany wynikające z nieleczonego lub zignorowanego nadciśnienia obejmują chorobę tętnic obwodowych, tętniaki aorty, niewydolność nerek, udar, zastoinową niewydolność serca i zawał serca. Chociaż świadomość zagrożeń związanych z nadciśnieniem tętniczym znacznie się zwiększa, jest ono jedną z najrzadszych przyczyn wizyt u lekarza.

Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie tętnicze definiuje się jako ciśnienie krwi wyższe niż 140/90 mm Hg. Stan ten stanowi poważny problem dla niektórych kobiet w ciąży. Wysokie ciśnienie krwi nie zawsze jest w takich przypadkach niebezpieczne, ale może czasami powodować poważne komplikacje zdrowotne zarówno dla matki, jak i rozwijającego się dziecka.

Przyczyny nadciśnienia w ciąży

Istnieje kilka możliwych przyczyn wysokiego ciśnienia krwi podczas ciąży. Prowadzi do niego przede wszystkim niezdrowy styl życia, a nadwaga, otyłość oraz brak aktywności są głównymi czynnikami zwiększającymi ryzyko.

Kobiety, które już przeszły pierwszą ciążę, częściej mają wysokie ciśnienie krwi. Zazwyczaj jednak istnieje mniejsza szansa na ten stan w kolejnych ciążach z tym samym partnerem. Kobiety noszące bliźnięta są bardziej podatne na rozwój nadciśnienia, ponieważ ich ciało jest narażone na dodatkowy stres. Istotny jest również wiek matki, ponieważ kobiety w ciąży w wieku powyżej 40 lat są bardziej zagrożone nadciśnieniem. Kobiety, które miały wysokie ciśnienie przed zajściem w ciążę, są natomiast bardziej narażone na powikłania w czasie ciąży niż osoby z prawidłowym ciśnieniem krwi.

Nadciśnienie w ciąży

Bardzo ważne jest podjęcie kroków w celu zmniejszenia ryzyka wysokiego ciśnienia krwi. Należy przede wszystkim unikać palenia i picia alkoholu.Typowe czynniki ryzyka dla wysokiego ciśnienia krwi, takie jak otyłość i historia wysokiego ciśnienia krwi, można zminimalizować poprzez dietę i ćwiczenia. W czasie ciąży wzrost wagi jest jednak nieunikniony. Zaleca się, aby kobiety w ciąży konsultowały się z lekarzem, aby określić, jaki jest docelowy przyrost masy ciała, który będzie dla nich zdrowy i odpowiedni. Wytyczne żywieniowe dla kobiet w ciąży różnią się w zależności od konkretnej osoby. Należy ustalić je z dietetykiem, który zadba o wzrost i wagę ciężarnej podczas tworzenia optymalnego planu odżywiania.

Rate this post

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. cicha pisze:

    Nadciśnienie w ciąży pojawia się coraz częściej, a lekarze cały czas podkreślają, że nie jest to żadne zagrożenie. Już wolę jak mi lekarz powie najgorszą złą rzecz prosto w oczy niż jak gada, że to nic takiego albo opowiada jakieś bajki o „chorobach XXI wieku”.

  2. F pisze:

    Bo to nie jest zagrożenie. Nadciśnienie tętnicze, które normuje się praktycznie od razu, jak urodzisz dziecko, to nie jest to samo co nadciśnienie, które występuje w innym okresie i zazwyczaj sytuacja tylko się pogorsza. Wolniej lub szybciej, ale się pogarsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *