Paradontoza a kłopoty z erekcją

Choroby przyzębia mają niewątpliwy wpływ na kłopoty z erekcją. Problemy ze wzwodem, wynikające z paradontozy udowodnili właśnie tajwańscy naukowcy. Wcześniej podobne wyniki badań publikowano także przez uczonych z renomowanych ośrodków w wielu innych krajach.

Powodem kłopotów z erekcją przy paradontozie jest stan zapalny dziąseł. Powoduje on uszkodzenie komórek śródbłonka, który wyścieła wszystkie naczynia krwionośne, także te w penisie. To z kolei wpływa na zaburzenia w przepływie krwi, a jeśli nie może ona dotrzeć do naczyń jamistych w prąciu, pojawiają się kłopoty z erekcją. W skrócie można więc powiedzieć, że problemy ze wzwodem, albo niepełna erekcja to następstwo kłopotów w… jamie ustnej.

Wyniki badań na ten temat opublikowano m.in. w prestiżowym International Journal of Impotence Research. Praca naukowa tam zamieszczona dowodzi, że w przypadków pojawiania się regularnych stanów zapalnych, wynikających z chronicznej paradontozy, mogą pojawić się spore dysfunkcje erekcji (ED). Takie same wnioski wysnuli także naukowcy z japońskiego Asahikawa Medical University.

Wpływ paradontozy na erekcję

Co ciekawe, zapalenie przyzębia o 30 proc. częściej występuje u mężczyzn, niż u kobiet. Dowodzą tego wyniki badań z szeroko zakrojonego projektu firmowanego przez American Academy of Periodontology. Naukowcy oceniają, że przyczyną jest przede wszystkim gorsza dbałość o higienę jamy ustnej przez mężczyzn. Dane są przy tym druzgocące. 8 na 10 Brytyjczyków, którzy mieli kłopoty z dziąsłami, zmagali się także z problemami z erekcją. Nie jest to przypadkowa zależność, bo grupa, która została przebadana, była bardzo duża.

Okazuje się więc, że higiena osobista, a zwłaszcza higiena jamy ustnej, może mieć znaczący wpływ na problemy z erekcją u mężczyzn. Jeśli połączymy to z paleniem tytoniu, chorobami serca, otyłością, nadciśnieniem i cukrzycą, możemy być pewni, że kłopoty ze wzwodem pojawią się raczej prędzej niż później.

5/5 - (6 Głosów)

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Samotny pisze:

    Nie bez przyczyny kiedyś sprawdzano zdrowie, po prostu zaglądając w zęby. Jak ktoś ma zdrowe zęby to z wielką pewnością można powiedzieć, że nie ma kłopotów zdrowotnych, a to one determinują erekcję, jej siłę i moc oraz to jak długo się utrzyma. Zdrowi mogą utrzymać erekcję dłużej i jest ona silniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *