Metody leczenia ostrogi piętowej

Ostroga piętowa to bardzo poważny stan zapalny rozcięgna podeszwowego, który wymaga natychmiastowego leczenia. W przeciwnym razie pacjent może któregoś dnia po prostu nie być w stanie wykonać kroku. Jakie są najczęściej wykorzystywane metody w leczeniu ostrogi piętowej?

Czym jest ostroga piętowa

Do stanu zapalnego w pięcie może dojść z powodu odkładania się wapnia, co ostatecznie doprowadza do wytworzenia się guzowatej narośli zwyrodnieniowej w kształcie małego, kilkumilimetrowego haczyka. Ostroga piętowa wywołuje wyjątkowo nieprzyjemny ból, który wraz z biegiem czasu zaczyna dokuczać bez względu na to, czy człowiek akurat jest aktywny, czy odpoczywa. Buty na wysokim obcasie, podeszły wiek, urazy, kontuzje, przeciążanie długotrwałe stóp, nadmierna waga – to najczęstsze przyczyny stanu zapalnego pięty. Dolegliwość może być mylona z innymi (związanymi choćby ze ścięgnem Achillesa), dlatego należy prześwietlić stopę lub wykonać – na polecenie ortopedy – badanie ultrasonograficzne, które wskaże, czy rzeczywiście mamy do czynienia z tego typu zmianą. Następnym krokiem jest rozpoczęcie leczenia wedle wskazówek lekarza.

Leczenie ostrogi piętowej

Każda terapia ostrogi piętowej powinna rozpocząć się od porzucenia niewygodnego, źle dopasowanego obuwia. Buty przy schorzeniach ortopedycznych muszą mieć płaską i elastyczną podeszwę oraz być jak najwygodniejsze. Komfort chodzenia bardzo poprawiają wkładki na pięty. Trzeba także zmienić rodzaj aktywności – spacery, bieganie, częste stanie na nogach i wszystkie dyscypliny związane z obciążeniem stóp powinny zostać zmienione na np. pływanie lub niezbyt forsowną jazdę na rowerze. Nie można także zapominać o dużej roli fizjoterapii przy tego rodzaju dolegliwościach – konsekwentne ćwiczenia w domu mogą mieć duży wpływ na powrót do pełnej sprawności.

Leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową oraz laseroterapia to częste i bardzo skuteczne sposoby walki z dolegliwością. Pierwsza z wymienionych daje powyżej 80% szans na pozytywny rezultat. Zabiegi wykonuje się gabinetach lekarskich lub klinikach specjalistycznych, oczywiście przy wykorzystaniu profesjonalnych urządzeń najnowszej technologii. To, ile sesji potrzebuje dany pacjent, pozostaje kwestią całkowicie indywidualną. U niektórych poprawa następuje już po 3 sesjach, inni zaś mają schorzenie w tak skomplikowanym lub zaawansowanym stanie, że terapia trwa kilkanaście tygodni. Zabiegi te nie powodują odczuwania żadnego bólu.

Nieco rzadziej stosowane są w leczeniu ostrogi piętowej również ultradźwięki i pole magnetyczne. Metody fizykoterapeutyczne pomagają w usunięciu lub zminimalizowaniu stanu zapalnego i poprawieniu krążenia krwi, co również ma wpływ na zagojenie zmiany.

Duży dyskomfort spowodowany ostrogą piętową, może być również leczony środkami doustnymi lub zastrzykami. Leki tego typu mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. W bardzo trudnych przypadkach pacjent zostaje skierowany na operację – wówczas narośl w pięcie zostaje po prostu wycięta chirurgicznie.

Źródło: https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/ostroga-pietowa/

Domowe leczenie ostrogi piętowej

Gdy dojdzie do wytworzenia się w ciele zwyrodnienia takiego jak właśnie ostroga piętowa domowe leczenie również jest jedną z metod działania. Żadna z jej form nigdy nie powinna być jednak traktowana jako główny, dominujący sposób terapii, gdyż zwyczajnie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Będzie jednak dobrym wsparciem, a naturalne środki z całą pewnością nie zaszkodzą. Leczenie ostrogi piętowej moczem – czyli po prostu okłady z uryny – to patent wciąż cieszący się uznaniem wielu ludzi, mimo braku potwierdzających to dowodów naukowych. W podobny sposób wykorzystywać można również sodę oczyszczoną, lód czy liście kapusty.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.