Trichoskopia: badanie włosów, które jest niezbędne w przypadku łysienia

Włosy to nasza wizytówka. Jeśli są zdrowe i dobrze się prezentują, stanowią naszą ozdobę i pozytywnie wpływają na to, jak jesteśmy odbierani przez otoczenie. Gęste, błyszczące włosy zawsze przyciągają uwagę i są podziwiane – sprawiają, że prezentujemy się subtelniej i bardziej elegancko.
Odpowiednio dobrana fryzura i włosy w dobrej kondycji to elementy ważne nie tylko w przypadku kobiet, ale również mężczyzn. Panowie przywiązują coraz większą uwagę do tego, jak wyglądają i starają się dbać o swoje włosy. Profesjonalnie ścięte, zadbane włosy każdemu panu dodają szyku i korzystnie wpływają na to, jak jest odbierany przez otoczenie.


Trichoskopia – badanie niezbędne w celu ustalenia przyczyny masowego wypadania włosów

Kiedy włosy wypadają nam garściami, a na szczotce jest ich dużo więcej niż zwykle, powinniśmy po potraktować jako powód do niepokoju. Kolejnym sygnałem alarmowym powinno być pojawienie się łysych placków na głowie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który zaleci nam badanie trichogramem, a następnie na podstawie wyników ustali plan leczenia.

Zobacz: Badanie Włosów – trichoskopia w Gdańsku – gabinet drtrycholog.pl

Trichoskopia, mimo tajemniczo brzmiącej nazwy, to prosty i wyjątkowo nieinwazyjny zabieg, który może być wykonany u osoby w dowolnym wieku, niezależnie od płci. Z powodzeniem stosuje się go nawet u kobiet ciężarnych. Badanie włosów określane nazwą trichoskopia polega na wyrwaniu około stu włosów, a następnie poddaniu ich szczegółowej analizie – w trakcie badania stwierdza się, jaki jest stan cebulki i co może być przyczyną łysienia. Na podstawie dogłębnej analizy włosa lekarz będzie mógł znaleźć powód łysienia i zalecić nam odpowiednią kurację – badanie to jest konieczne, żeby leczenie szybko przyniosło skutek. Pamiętajmy, że wypadanie włosów może być objawem chorób: niedokrwistości czy nawet nerwicy – ważne jest więc, żeby jak najszybciej ustalić przyczynę i starać się ją zniwelować.

Jak przygotować się do badania włosów?

Jeśli zalecono nam badanie tichogramem, musimy pamiętać, że choć badanie jest nieinwazyjne i nie należy się go obawiać, to jednak trzeba się do niego właściwie przygotować. Panie, które farbują włosy będą musiały odczekać, aż pojawi się co najmniej dwu centymetrowy odrost. Jeśli nasze włosy mają naturalny kolor, wystarczy, że zastosujemy się do krótszego planu przygotowań. Po pierwsze, na 3 lub 4 dni przed trichoskopią  nie należy ani myć włosów, po drugie, nie wolno nam w tym czasie używać żadnych środków do pielęgnacji czy stylizacji – nie nakładamy więc odżywki ani olejków, nie używamy lakieru do włosów.

Dlaczego trichogram jest tak istotny?

Trichoskopia to badanie, które obowiązkowo zleca się u osób łysiejących. To proste, ale niezwykle ważny zabieg, bo pomaga szybko i skutecznie stwierdzić, co jest przyczyną masowego wypadania włosów. Poznanie powodu łysienia jest niezbędne, jeśli chcemy odzyskać bujną czuprynę. Kiedy lekarz będzie wiedział, w jakim stanie są cebulki naszych włosów i jaki jest stopień ich deformacji, będzie mógł zalecić nam prawidłową kurację. W innych przypadkach leczenie może trwać miesiącami albo nawet dłużej – kiedy leki będą dobierane nieprawidłowo, nie poprawią kondycji naszych cebulek, a łysienie nadal będzie postępować.

Jeśli więc zauważymy, że masowo wypadają nam włosy, nie panikujmy, tylko jak najszybciej zgłośmy się do lekarza specjalisty, który nas zbada, wykona trichoskopię i na podstawie wyników ustali plan leczenia – medycyna poczyniła w ostatnich latach ogromne postępy i  w większości przypadków łysienie da się zatrzymać albo znacznie zwolnić.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

29 − = 19