Kiła

Kiła, znana również jako syfilis, to choroba przenoszona drogą płciową wywoływana przez Treponema Pallidum, czyli baterię krętka bladego. To przewlekły stan chorobowy charakteryzujący się patologicznymi zmianami skórnymi. W niniejszym tekście przedstawimy ogólne informacje na temat tej choroby, jej objawy, proces diagnostyczny oraz sposoby leczenia.

Kiła – charakterystyka i objawy choroby

Charakterystyka: kiła jest chorobą weneryczną objawiającą się w różnym tempie i stadiach. W medycynie znane są przypadki, w których niniejsza choroba rozwijała się przez okres trzydziestu lat. Niestety niezależnie od stadium choroby, jej powikłania są bardzo groźne dla życia osób zakażonych. Możemy wyróżnić cztery podstawowe stadia kiły: pierwotne, wtórne, utajone oraz późne. W pierwszym przypadku, objawy choroby pojawiają się najwcześniej po trzech tygodniach od zakażenia. W kolejnym stadium (wtórnym), dochodzi do pojawienia się zmian skórnych. W trzecim stadium, chory nie odczuwa żadnych dolegliwości, nie oznacza to jednak, że problem nie istnieje. Ostatni etap (późny) jest najgroźniejszy. Zakażony doświadcza w tym przypadku chorób wieloukładowych (mózgu, serca, stawów), dzieje się tak wskutek wieloletniego namnażania się bakterii kiły w organizmie.

Kiła – BADANIE: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-kile/

Drogi zakażenia: jedną z najczęstszych dróg zakażenia się niniejszą chorobą jest odbycie stosunku seksualnego (waginalnego, analnego lub oralnego) z osobą zakażoną. Do zarażenia może również dojść na skutek kontaktu osoby zdrowej z otwartymi zmianami skórnymi chorego. W grupie najwyższego ryzyka są zatem osoby podejmujące ryzykowne zachowania seksualne.

Objawy: oznaki choroby możemy zaobserwować na podstawie często pojawiających się zmian skórnych, które powstają po około dziewięciu tygodniach od momentu zakażenia. Niniejsze zmiany mogą pojawić się na: dłoniach, stopach, języku, żołędzi penisa oraz wargach sromowych. W zależności od miejsca występowania, zmiany przyjmują inne formy. Na dłoniach i stopach pojawiają się w formie plamek/grudek o zabarwieniu czerwono-brązowym. Miejscem ich występowania są podeszwy stóp oraz wewnętrzne części dłoni. Zmiany w obrębie jamy ustnej przyjmują postać owrzodzeń. W przypadku żołędzi penisa, pojawia się mała grudka, która z czasem przyjmuje postać owrzodzonej rany. Natomiast na wargach sromowych występują pojedyncze owrzodzenia, płaskie wykwity (kłykciny). W przypadku późnego stadium choroby, objawy przyjmują znacznie większy zasięg. Oprócz wspomnianych wyżej chorób wielonarządowych, kile często towarzyszą zmiany w obrębie układu nerwowego, a co za tym idzie zmiany psychiczne (depresja, schizofrenia).

Kiła – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka: we wczesnych etapach choroby jest bardzo trudna. Kiła daje podobne objawy jak inne choroby przenoszone drogą płciową, dlatego też tak ważne jest, aby wykonać szereg badań różnicujących. Wśród metod diagnostycznych możemy wyróżnić: najnowsze testy genetyczne, diagnostykę serologiczną, immunofluorescencję oraz badania pola widzenia.

Leczenie: jeśli choroba zostanie wykryta w odpowiednim czasie to jest łatwa do wyleczenia. Proces terapeutyczny opiera się na eliminacji bakterii i trwa zazwyczaj około trzydziestu dni. To lekarz prowadzący decyduje o tym, jakie leki pacjent powinien otrzymać, jednak chorzy na kiłę najczęściej przyjmują penicylinę.

Jeśli dostrzegacie u siebie podobne objawy lub wiecie, że znaleźliście się w sytuacji ryzykownej mogącej prowadzić do zakażenia, jak najszybciej skonsultujcie się z lekarzem pierwszego kontaktu, bądź specjalistą i wykonajcie podstawowy zestaw badań. Zwlekanie w takim przypadku może działać tylko na waszą niekorzyść.

Więcej na stronie: http://kila.edu.pl/

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 4 =