Jak przygotować się na pierwszą wizytę u ginekologa?

Poradnia ginekologiczna to nie sala tortur – nie należy się jej bać. Nie zmienia to faktu, że możesz odczuwać dyskomfort psychiczny przed pierwszą wizytą u ginekologa. W tym artykule podpowiemy Ci jak możesz i powinnaś przygotować się do wizyty – zarówno technicznie i praktycznie, jak i psychicznie.

Formalności

Zanim wejdziesz do gabinetu zostaniesz poproszona o wypełnienie ankiety z danymi osobowymi potrzebnymi do utworzenia karty pacjenta. Poza podstawowymi, takimi jak imię, nazwisko, wiek i adres zamieszkania, będziesz zmuszona podać również numer pesel, numer telefonu (do kontaktów z poradnią) oraz opcjonalnie e-mail. Otrzymasz również druk oświadczenia o ubezpieczeniu, którego wypełnienie będzie stanowiło potwierdzenie uprawnień do korzystania z publicznej opieki medycznej. Jeśli jesteś ubezpieczona w NFZ, informacja na ten temat powinna pojawić się w systemie. Jeżeli zaś z jakiegoś powodu się nie pojawi lub jesteś ubezpieczona z innego tytułu, będziesz musiała dostarczyć druk potwierdzający ubezpieczenie (zazwyczaj już na drugą wizytę). Zostaniesz poproszona także o upoważnienie jakiejś osoby bliskiej do informacji o Twoim stanie zdrowia. Jest ono opcjonalne – jak sobie nie życzysz, nie musisz nikogo upoważniać.

Zobacz: Ginekolog Lifemedica Gdańsk

Informacje do wywiadu medycznego

Już w gabinecie ginekolog zada Ci kilka pytań, na które powinnaś w miarę konkretnie i szybko odpowiedzieć. Przede wszystkim, musisz znać datę swojej pierwszej miesiączki, a minimum wiek lub rok, w którym ją miałaś. Dalej, musisz wiedzieć, kiedy przechodziłaś ostatnią miesiączkę – ginekolog zadając Ci pytanie „Kiedy była ostatnia miesiączka?” ma na myśli dzień, w którym rozpoczął się Twój ostatni okres, dlatego dobrze byłoby, byś zapisała go sobie na kartce. Przy pierwszej wizycie u ginekologa istotne mogą okazać się informacje o Twoim pożyciu seksualnym (czy jesteś dziewicą, czy nie i kiedy nastąpił Twój pierwszy kontakt intymny z mężczyzną). Ginekolog raczej nie powinien pytać o ilość Twoich partnerów i częstotliwość współżycia, może jednak zadać pytanie dot. chorób przewlekłych, na które cierpisz oraz tendencji do chorób ginekologicznych w rodzinie. Dlatego zawczasu dowiedz się od swojej mamy i babć (jeśli żyją), czy jest coś o czym powinnaś powiedzieć ginekologowi.

Przygotowanie psychiczne

Tak jak napisaliśmy we wstępie do artykułu – poradnia ginekologiczna to nie sala tortur, a miejsce przyjazne zdrowiu kobiety. Dobrze by było, abyś przed pierwszą wizytą u ginekologa uświadomiła sobie ten fakt. Porozmawiaj z koleżankami, mamą i innymi bliskimi kobietami o ich pierwszych wizytach u ginekologa. Odwiedź poradnię i zapytaj pacjentek, którego lekarza polecają. Jeśli obawiasz się kontaktu z mężczyzną, wybierz kobietę ginekolog. Przed samą wizytą zrelaksuj się – obejrzyj jakiś ciekawy film, posłuchaj muzyki, zrób sobie relaksującą kąpiel. Nie spiesz się, a przyjdź nieco wcześniej – zaoszczędzisz sobie stresów związanych z pośpiechem. Nie bój się, strach ma wielkie oczy.

Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom będzie Ci łatwiej przejść swoją pierwszą wizytę ginekologiczną w życiu. Nasza przyjazna poradnia ginekologiczna zaprasza Cię już teraz – nie trać czasu, umów się i miej to za sobą! Zobaczysz, że wizyta u ginekologa to nic strasznego.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 33 = 37