Zakażenie układu moczowego Ureaplasma urealyticum

Ureaplasma urealyticum jest drobnoustrojem, który powoduje zakażenie układu moczowo-płciowego. Jest to żywy organizm o bardzo małych rozmiarach, który jest zaliczany do mykoplazm płciowych. Przenoszony jest głównie poprzez kontakty seksualne z zarażoną osoba. Wielokrotnie z powodu bezobjawowego wystąpienia choroby nieświadoma zakażenia osoba, przekazuje chorobę swoim partnerom. Powoduje to rozprzestrzenianie się chorobotwórczych drobnoustrojów, dlatego szacuje się, że wiele osób aktywnych seksualnie jest nosicielem choroby. Może się również zdarzyć, że do zakażenia dojdzie na przykład podczas porodu – zarażona matka przenosi zakażenie na swoje narodzone dziecko.

Objawem ureaplasma urealyticum i zakażeń układu moczowo-płciowego jest najczęściej zaczerwienie, stan zapalny oraz wyciek z cewki moczowej. Pojawiają się trudności z oddawaniem moczu, może wystąpić także częstomocz oraz uczucie parcia na pęcherz. U wielu osób występuje stan podgorączkowy bądź gorączka.

Zobacz eksperckie wypowiedzi na ten temat: https://drwenerolog.pl/choroby/ureaplasma/

Prawidłowa diagnoza względem ureaplasma urealyticum jest utrudniona ze względu na niejednoznaczne objawy zakażenia oraz ich podobieństwo do innych chorób. Objawy chorobowe często bywają mylone z zapaleniem cewki moczowej bądź z innymi chorobami wenerycznymi, takimi jak zakażenie wirusem HPV czy chlamydią. Dlatego też diagnoza wymaga przeprowadzenie wielu specjalistycznych badań oraz procedur.

Ureaplasma urealyticum można wykryć poprzez laboratoryjne badanie moczu bądź próbki nasienia. Zazwyczaj w leczeniu stosuje się antybiotyki – tetracykliny lub erytromycyny. Bywa, że ze względu na odporność drobnoustrojów leczenie jest długotrwałe, a objawy zakażenia utrzymują się jeszcze długo po wdrożeniu odpowiedniego leczenia.

Nieleczone objawy zakażania układu moczowo-płciowego może mieć wiele skutków. U mężczyzn może powodować przede wszystkim zapalenie gruczołu krokowego (prostaty), a także nerek. Nieleczone zakażenie może powodować problemy z płodnością, ze względu na to, że nasienie zarażonego mężczyzny ma niższą jakość spowodowaną niedoborami cynku i selenu. Drobnoustroje mogą także powodować zapalenie najądrzy. U kobiet głównymi skutkami choroby może być przede wszystkim zapalenie jajników, jajowodów bądź szyjki macicy. Zakażenie jest szczególnie groźne dla kobiet w ciąży – może być przyczyną poronień oraz grozi przeniesieniem drobnoustrojów na dziecko. Choroba może być także przyczyną problemów w zajście w ciążę.

Ze względu na swoje skutki zakażenia drobnoustrojem zaleca się, aby osoby planujące powiększenie rodziny (oboje partnerów) w przypadku zauważenia u siebie podejrzanych objawów i symptomów, wykonali badania na choroby weneryczne, w tym właśnie ureaplasma urealyticum.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.