Wizyta u trychologa – poznaj szybką pomoc dla wypadających włosów
Trycholog to specjalista zajmujący się zarówno diagnostyką, jak i leczeniem schorzeń oraz dysfunkcji włosów, a także skóry głowy. Najczęściej pacjenci zgłaszają się do gabinetu trychologicznego, aby dowiedzieć się o przyczyny wypadania włosów oraz o poradę jak wzmocnić włosy. To jednak nie jedyne problemy, jakie rozwiązuje „lekarz od włosów”. Warto wiedzieć, że pomimo nazywania trychologa lekarzem, nie jest on specjalistą medycyny, lecz wysoko wyspecjalizowanym fachowcem w swojej dziedzinie. Posiada kompleksową wiedzę z zakresu medycyny, kosmetologii oraz fryzjerstwa oraz ściśle współpracuje z lekarzami różnych specjalności.
Wypadanie włosów – przyczyny
Najczęstszymi powodami wypadających włosów są:
- długotrwałe nieprawidłowe uczesanie włosów – związywanie włosów w „koński ogon” może prowadzić do zaniku mieszków włosowych
- tapirowanie włosów
- częste farbowanie
- trwała ondulacja
- wysoka temperatura, np suszenie włosów
- palenie papierosów
- zatrucie organizmu, np. tal, rtęć
- silny i długotrwały stres
- chemioterapia
- choroby zakaźne, np. kiła
- choroby ogólnoustrojowe, np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy
- zażywanie leków, np. przeciwzakrzepowych, środków antykoncepcyjnych
- choroby skóry głowy, np. grzybica
- choroby psychiczne
- menopauza
- andropauza
- połóg oraz karmienie piersią

Włosy wypadające podczas czesania
Nadmierne wypadanie włosów może być wywołane przez czynniki, z działania których nie zdajemy sobie sprawy. Dlatego też, aby wypadające włosy nie stały się przyczyną łysienia, ważna jest jak najszybsza wizyta u trychologa – mówi ekspert trycholog.
Jeżeli ciekawi cie ten temat, polecamy także artykuł dostępny pod adresem http://czasherbaty.pl/czytelnia/trychologia-czyli-walczy-z-nadmiernym-wypadaniem-wlosow/.
Wizyta u trychologa
Trycholog przeprowadza z pacjentem wywiad dotyczący jego stanu zdrowia aby określić dokładnie jakie są zaburzenia stanu skóry na głowie. Najważniejsze informacje, jakich potrzebuje aby zdiagnozować przyczyny łysienia są:
- przebyte choroby
- obecne choroby
- choroby dziedziczne występujące w rodzinie pacjenta
- jak wygląda codzienna pielęgnacja włosów
- czy pacjent przyjmuje jakieś leki oraz suplementy
- jaki tryb życia prowadzi pacjent
- jak odżywia się pacjent
Te informacje są bardzo istotne. Warto wiedzieć, że jeżeli dysponujemy jakimikolwiek wynikami badań laboratoryjnych krwi z ostatniego czasu, powinniśmy wziąć je na wizytę i przedstawić specjaliście. Po powzięciu wszystkich niezbędnych informacji trycholog przeprowadzi badanie włosów. Do zdiagnozowania problemu najczęściej potrzebne są badania takie jak trichoskopia, trichogram oraz biopsja skóry głowy.
W tym miejscu należy również podkreślić, że jeżeli specjalista uzna, że wypadanie włosów ma podłoże medyczne, skieruje on pacjenta do właściwego lekarza. Pamiętajmy jednak, że prawidłowo postawiona diagnoza to 70% sukcesu powodzenia terapii. Jeżeli jednak trycholog będzie w stanie pomóc danej osobie bez udziału innych specjalistów, oczywiście uczyni to. Często wystarczy poinstruowanie co na wypadanie włosów będzie najskuteczniejszym lekiem w konkretnym przypadku oraz jak wzmocnić włosy, których łodygi doznają nieustająco uszkodzeń mechanicznych. Zabiegiem regeneracyjno-leczniczym, który cieszy się ogromną popularnością jest mezoterapia skóry głowy, czyli ostrzykiwanie skóry osoczem bogatopłytkowym bądź indywidualnie dobranymi składnikami odżywczymi.
Trichogram i trichoskopia, czyli badania diagnostyczne w gabinecie
Trichogram oraz trichoskopia to dwa badania najczęściej wykonywane przez specjalistę. Trichogram polega na obejrzeniu włosów pod mikroskopem. W celu wykonania badania trycholog pobiera ze skóry głowy pacjenta około stu włosów. Mikroskop pozwala na obejrzenie pobranego materiału aż w 200-krotnym powiększeniu. Trichoskopia natomiast polega na dokładnym obejrzeniu skóry głowy pacjenta przy użyciu videodermatoskopu. Te dwa zabiegi diagnostyczne uzupełniają się i pozwalają na dokładną ocenę liczby włosów znajdujących się w poszczególnych fazach wzrostu.
Kriomasaż – skuteczna walka z wypadaniem włosów
Kriomasaż to nowoczesna terapia stosowana w przypadku nadmiernego wypadania włosów. Zabieg jest całkowicie bezinwazyjny oraz bezbolesny. Stosowany jest najczęściej w przypadku łysienia plackowatego, a jego działanie polega na pobudzeniu regeneracji komórkowej chłodzonego podltlenkiem azotu obszaru. Krwiomasaż poprawia krążenie, a przeciwwskazaniem do jego wykonania jest ciąża oraz problemy z krzepliwością krwi występujące u pacjenta.