Dieta w kamicy żółciowej
Zalecenia żywnościowe przy kamicy żółciowej. Kamica żółciowa to choroba, która dotyka niemal 20% całego społeczeństwa. Do jednych z jej głównych przyczyn należą choroby cywilizacyjne (między innymi cukrzyca i otyłość), które w dużej mierze wynikają z błędów żywnościowych.
Posiłki większości ludzi składają się z produktów tłustych, niezdrowych i przetworzonych, które wpływają w sposób negatywny na cały układ pokarmowy. Dodatkowym grzechem jest sam styl jedzenia – szybko, dużo i w późnych godzinach wieczornych. Takie nawyki żywieniowe mogą sprawić, iż kamica pęcherzyka żółciowego będzie jedynie kwestią czasu.
Każda osoba borykająca się ze schorzeniami pęcherzyka doskonale wie, jak nieprzyjemne są objawy kamicy żółciowej – bóle, wymioty i nudności to tylko niektóre z nich. W zdecydowanej większości przypadków dopiero nasilone objawy powodują, iż osoba chora podejmuje leczenie i zmienia nawyki żywnościowe. A tymczasem to właśnie odpowiednia dieta może zapobiec rozwojowi choroby. Natomiast w przypadku, gdy kamica żółciowa już zaatakuje organizm, to stosowanie się do zaleceń dietetycznych jest jednym z podstawowych warunków terapii.
Dieta w kamicy pęcherzyka żółciowego
Podstawowym zaleceniem dietetycznym w przypadku ataku choroby jest spożywanie produktów lekkostrawnych i ubogich w tłuszcz oraz cholesterol. Do zakazanych produktów należą między innymi: smalec, tłuste mięsa i wędliny (boczek, baleron, słonina), produkty podrobowe (pasztet, kaszanka salceson) oraz wszystkie rodzaje tłustego sera. Jedyne tłuszcze dozwolone przy kamicy żółciowej to olej rzepakowy, sojowy, kukurydziany i słonecznikowy, oliwa z oliwek oraz niewielkie ilości miękkiego masła bądź margaryny. Z diety w kamicy żółciowej należy także wykluczyć żółtka jaj oraz ostre przyprawy, które mogą powodować skurcze pęcherzyka żółciowego.
Ograniczona ilość tłuszczów w diecie zalecanej przy kamicy żółciowej ogranicza wchłanianie niektórych witamin (zwłaszcza tych rozpuszczalnych w tłuszczach). Dlatego niezbędne jest włączenie do diety produktów bogatych w następuje witaminy:
- witaminę D (tłuste ryby morskie),
- witaminę K (zielone warzywa),
- witaminę A (natka pietruszki, szpinak, szparagi, nektarynki, otręby, jagody).
Dodatkowo warto zadbać o dostarczenie organizmowi ß-karotenu (dynia, brokuły, marchew, papryka, sałata, śliwki, wiśnie, morele) oraz witaminy C (porzeczki, truskawki, poziomki, cytryny, pomarańcze, kiwi), która produkuje przeciwciała, niezbędne do leczenia stanów zapalnych.
Niezwykle ważną kwestią jest włączenie do codziennej diety błonnika, który nie tylko reguluje pracę układu pokarmowego, ale także zwiększa produkcję kwasu chenodeoksycholowego, który przyspiesza rozpuszczanie się złogów cholesterolu. Największe źródło błonnika to produkty zbożowe oraz warzywa i owoce.
Obróbka produktów żywnościowych
Kamica pęcherzyka żółciowego wymaga nie tylko odpowiedniej diety, ale także właściwego przygotowywania posiłków. Podstawową zasadą jest spożywanie pięciu małych posiłków dziennie – najlepiej o stałej porze.
Pozostałe zasady, do których należy się stosować to:
- spożywanie posiłków o umiarkowanej temperaturze,
- spożywanie warzyw i owoców ugotowanych oraz rozdrobnionych,
- wykorzystywanie do przygotowywania posiłków wywarów warzywnych, tłuszczów w postaci surowej oraz białek jajek.
Niezwykle ważną kwestią jest przestrzeganie higieny produktów żywnościowych, co ograniczy infekcje pokarmowe – tak niebezpieczne przy kamicy żółciowej.