Hemoroidy – wstydliwy problem kobiet w ciąży

W powszechnej świadomości hemoroidy to choroba ludzi starych. Nowe badania donoszą jednak, że coraz więcej osób przed trzydziestką cierpi na tą przypadłość. Szczególnie narażoną grupę osób stanowią kobiety w ciąży. Przemiany fizjologiczne, które zachodzą w ich organizmach, sprzyjają powstawaniu i rozwijaniu się tego schorzenia.

Żeby należycie zrozumieć istotę tego problemu, należy najpierw odpowiedzieć na pytanie: czym są hemoroidy. Otóż same w sobie nie są one niczym złym. Ich fachowa nazwa to guzki krwawnicze. Ich funkcją jest wspomaganie zwieraczy odbytu w prawidłowym wypróżnianiu się. Problem pojawia się wtedy, gdy pod wpływem zbyt wysokiego ciśnienia krwi guzki nadmiernie się powiększają, a następnie przestają się zmniejszać. Prowadzi to do ciągłych podrażnień w okolicach odbytu i problemów z wypróżnianiem się.

Przyczyny hemoroidów

Hemoroidy w ciąży powstają z powodu tego, że ciągle powiększająca się macica uciska żyły w obszarze jamy brzusznej. Powoduje to silny wzrost ciśnienia krwi. Ponadto organizm każdej kobiety wydziela podczas ciąży hormony, które spowalniają procesy trawienne. Niejako niezamierzonym skutkiem ich działania są ciągłe zaparcia, które dręczą ciężarne kobiety. Dlatego podczas wypróżniania się kobiety muszą wkładać w to o wiele więcej wysiłku. Silne parcie prowadzi do gwałtownego powiększania się guzków krwawniczych. Oczywiście nie jest tak, że choroba hemoroidalna daje o sobie znać równocześnie z zajściem w ciążę.

Objawy hemoroidów

Pierwsze objawy pojawiają się około trzeciego trymestru. Pierwszym z sygnałów alarmowych jest gwałtowne swędzenie okolic odbytu po wypróżnieniu się. Później dochodzi pieczenie, które jest wynikiem otarć, spowodowanych drapaniem się. Czasem na tym etapie dochodzi też do uszkodzenia skóry lub śluzówki, więc lekkie krwawienie nie jest niczym niezwykłym. W późniejszej fazie choroba hemoroidalna daje o sobie znać bólem i silniejszym krwawieniem z guzków krwawniczych. W ekstremalnych przypadkach może dojść nawet do wypadnięcia hemoroidów, czyli wysunięcia się guzków z końcowego odcinka jelita grubego. Powoduje to okropny ból, uniemożliwiający chodzenie. Na szczęście w przypadku hemoroidów wywołanych ciążą niezwykle rzadko dochodzi do tak ekstremalnych sytuacji.

Leczenie hemoroidów

Leczenie hemoroidów podczas ciąży jest nieco problematyczne. Część specjalistów doradza nawet, aby po prostu przeczekać. Hemoroidy po porodzie zwykle zanikają lub znacznie się zmniejszają. W przypadku, gdy dolegliwości są zbyt silne należy wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas do proktologa. Lekarz ten pomoże dobrać odpowiednie leki

Hemoroidy to wstydliwy problem dotykający znaczny odsetek kobiet w ciąży. Wiele z nich wstydzi się szukać pomocy lub boi się, że leczenie może w jakiś sposób zaszkodzić dziecku. W większości obawy te są całkowicie nieuzasadnione, gdyż wykwalifikowany proktolog z łatwością dobierze bezpieczne leki, które zmniejszą lub nawet całkowicie wyeliminują objawy choroby hemoroidalnej. Nie pozostaje więc nic innego, niż zachęcać kobiety do przełamania się i częstszego poszukiwania pomocy.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Matka Polski pisze:

    Niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego hemoroidy w ciąży są wstydliwe? Bo jakoś nie mogę zrozumieć jak można się wstydzić choroby. Przecież bólu głowy w ciąży jakoś się kobiety nie wstydzą, to niby dlaczego inne kłopoty są takie wstydliwe?

  2. przyszły lekarz pisze:

    Największym kłopotem wśród wszystkich Polaków jest przekonanie, że doskonale znają się na medycynie. Tymczasem to guzik prawda, bo często właśnie do szpitali trafiają osoby, które mają powikłania po hemoroidach, albo niedoleczone hemoroidy w wyniku swojego zaniedbania i niechęci do skorzystania z pomocy urologa lub jakiegokolwiek innego lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 9 =