Jak rozpoznać HPV w ciąży?

Ciąża to czas, kiedy kobieta szczególnie dba o swoje zdrowie i zwraca wyjątkową uwagę na wszelkie niepokojące ją objawy. Kiedy więc zauważy brązowe upławy na początku ciąży, może martwić się o to, czy aby na pewno wszystko jest w porządku. Upławy w czasie ciąży to objaw, który powinien być wskazaniem do wizyty u ginekologa – mogą one świadczyć o HPV w ciąży.

W wielu przypadkach wirus HPV (o którym mogą świadczyć różowe i brunatne upławy w ciąży) nie ma dużego wpływu na przebieg ciąży i rozwój płodu. Mimo to ważne jest, aby lekarz prowadzący ciążę wiedział o tym, że ciężarna jest zarażona. Jeśli więc kobieta będąca w ciąży zauważy u siebie objawy, na podstawie których podejrzewa zakażenie wirusem HPV, powinna podzielić się swoimi podejrzeniami ze specjalistą. Lekarz może zlecić badania, które pozwolą na potwierdzenie zakażenia wirusem (więcej na hpvukobiet.net.pl)

Ryzyko przeniesienia HPV na dziecko jest bardzo niskie, mimo to ciężarna musi być cały czas monitorowana przez lekarza. Zmiany hormonalne, które zachodzą podczas ciąży, mogą być przyczyną rozmnażania i powiększania się brodawek, będących objawem HPV. Czasami brodawki te mogą stać się na tyle duże, że mogą stanowić utrudnienie podczas porodu. W takich sytuacjach konieczne jest ich usunięcie jeszcze przed zakończeniem ciąży. Niektórzy lekarze przekonują o zasadności przeprowadzenia cesarskiego cięcia u ciężarnych zarażonych wirusem HPV, większość jednak twierdzi, że nie ma powodów do takich działań – ryzyko przeniesienia wirusa na dziecko podczas naturalnego porodu jest znikome.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

56 − = 51