Groźna Chlamydia pneumoniae

Zakażenie chlamydią staje się coraz bardziej powszechnym problemem, jednak często osoby zakażone bagatelizują powstały problem, co może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Test na chlamydię okazuje się być najskuteczniejszym sposobem na poznanie wroga i zastosowanie odpowiednich kroków w celu pozbycia się go z naszego organizmu. Jakie choroby wywołują chlamydię i jak sobie radzić?

Chlamydie – co to takiego?

Chlamydie są gram-ujemnymi bakteriami wewnątrz komórkowymi, czyli po wtargnięciu do naszego wnętrza, przenikają do komórek i rozmnażają się, a następnie rozprzestrzeniają wraz z krwią. Na domiar złego istnieją trzy gatunki bakterii, a każdy z nich wywołuje dolegliwości o innych objawach. Chlamydia trachomatis przenoszona jest drogą płciową, Chlamydia pneumoniae drogą kropelkową, a Chlamydią psitaci można się zarazić od ptaków.

Chlamydia pneumoniae – czym nam grozi i jak z nią walczyć

Chlamydia pneumoniae jest przenoszona droga kropelkową, ale jej postać różni się antygenowo od innych rodzajów owej bakterii. Do charakterystycznych objawów należy zapalenie krtani, oskrzeli, zatok przynosowych oraz zapalenie płuc. Postępujące zakażenie doprowadza do uszkodzenia nabłonka rzęskowego w oskrzelach, a nawet może dojść do alergicznego przestrojenia organizmu. W tym przypadku istnieje ryzyko dychawicy oskrzelowej, przewlekłego kataru, przewlekłego zapalenia gardła czy też przewlekłego zapalnia zatok. Taki permanentny stan zapalny w organizmie, rzutuje na funkcjonowanie wszystkich narządów i jest silnym stresorem. Innym objawem zakażenia mogą być bóle stawów czy też zapalenia stawów.

Poważnym problemem jest znaczne rozpowszechnianie się bakterii. Choroba ta dotyczy głownie młodych ludzi oraz osób w starszym wieku. Test na chlamydię to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o postawienie trafnej diagnozy. Jeśli zaniedbamy niepokojące objawy i pozwolimy chorobie się rozwijać, to szczególnie u osób starszych może dojść do ciężkiego zapalenia płuc, które może być groźne dla życia.
Leczenie nie należy do najprostszych, jeśli chodzi o ten gatunek bakterii, ponieważ jest ona oporna na antybiotyki powszechnie stosowane do zwalczania zakażeń bakteryjnych.

Test na chlamydię

Testy na chlamydię są zlecane stosunkowo rzadko, ale można przeprowadzić je także odpłatnie, co zwiększa nasze możliwości dotyczące walki z ową bakterią. Test ELISA polega na oznaczeniu immunoglobulin we krwi, gdzie wykrycie przeciwciał IgM świadczy o rozwijającej się infekcji, a wykrycie IgG o długo trwającej lub przebytej w przeszłości infekcji. Natomiast oznaczenie przeciwciał IgA oznacza przewlekła formę infekcji. Badaniami namierzającymi chlamydie są testy z krwi, enzymatyczne, z hodowli komórkowej, badanie molekularne czy też test na chlamydię polegający na oglądaniu preparatu pod mikroskopem czy w spektrofotometrze. Najlepsze testy to testy PCR na chlamydiozę. Chociaż badania i testy na chlamydię nie są obowiązkowe, to zaleca się ich wykonywanie przynajmniej raz do roku, a nawet raz na sześć miesięcy, aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka, które wiąże się z groźnymi powikłaniami. W przypadku bujnego życia seksualnego, test na chlamydię powinien być przeprowadzany jeszcze częściej.

Jeśli chcesz wykonać domowy test PCR na chlamydię, całkowicie prywatnie – skorzystaj z laboratorium e-wenerolog.pl. W cenie przesyłki, otrzymuje kuriera który przywiezie do Ciebie gotowy zestaw do pobrania próbki do badania, następnie po pobraniu próbki, dzwonisz do kuriera, odbiera próbkę i dostarcza do laboratorium w Gdańsku, które następnie przekazuje Tobie wynik. Wszystko dyskretnie i w pełni prywatnie, w przyzwoitych cenach. Polecamy. kliknij tutaj by przeczytać więcej.

5/5 - (1 vote)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.