Alkoholizm – objawy i fazy

Alkoholizm to bardzo niebezpieczne schorzenie, które w dłuższym okresie czasu może wyniszczyć fizycznie i psychicznie nie tylko osobę posiadającą problem alkoholowy, ale także jej bliskie osoby. Istnieje szereg objawów alkoholizmu, a oprócz tego można wyróżnić także różne jego fazy. Im szybciej alkoholizm zostanie wykryty, tym większa szansa na jego skuteczne wyleczenie.

Główne objawy alkoholizmu

Jeśli chodzi o podstawowe objawy alkoholizmu, to po pierwsze u osoby z problemem alkoholowym zwiększa się częstotliwość spożycia alkoholu i staje się on panaceum na różnego rodzaju frustrujące sytuacje z życia codziennego. Jest więc środkiem, dzięki któremu można zapomnieć o stresie lub niepowodzeniach.

Po drugie, alkoholicy bardzo często spożywają alkohol w miejscach i w sytuacjach, w których jest to niedozwolone, a więc w pracy lub w trakcie jazdy samochodem.

Równie częstym objawem jest picie alkoholu w samotności i unikanie towarzystwa oraz kłopoty z pamięcią po spożyciu alkoholu. Osoba posiadająca problem alkoholowy, po wypiciu dużej ilości alkoholu bardzo często nie jest w stanie odtworzyć zdarzeń, które miały miejsce w trakcie, gdy spożywała ona alkohol.

Fizyczne objawy alkoholizmu

Alkoholizm, oprócz określonych zmian w zachowaniach, bardzo często daje też objawy typowo fizyczne, związane z reakcją organizmu na zatrucie go alkoholem. U osób, które popadły w alkoholizm objawy mogą być takie, jak: drżenie mięśni, problemy ze snem, nudności, wymioty i biegunki oraz nadciśnienie tętnicze krwi. Bardzo często zdarza się oprócz tego, że osoba z problemem alkoholowym skarży się na silne bóle głowy, rozdrażnienie oraz problemy z koncentracją w trakcie dnia.

Więcej: http://pokonajalkohol.net.pl/objawy-alkoholizmu/

Testy na alkoholizm

Dobrym sposobem na zbadanie czy w danym przypadku mamy do czynienia z alkoholizmem, jest wykonanie jednego z popularnych testów, polegających na zadawaniu sobie określonych pytań. Jeśli chodzi o test na alkoholizm, warto jest wypróbować przede wszystkim test Cage, test Mast lub test baltimorski.

Fazy alkoholizmu

Można wyróżnić 4 podstawowe fazy alkoholizmu: fazę picia towarzyskiego, fazę ostrzegawczą, fazę krytyczną oraz fazę chroniczną. W fazie picia towarzyskiego, która trwa od kilku miesięcy do kilku lat, osoba, którą dotyka problem alkoholowy, na każdej imprezie stawia taki alkohol na stół i nigdy nie odmawia spotkań przy alkoholu, gdyż widzi, że w ten sposób może rozładować emocje.

Takie zachowania mogą doprowadzić do wejścia w kolejną fazę choroby alkoholowej, czyli w fazę ostrzegawczą. W tej fazie pojawiają u osoby dotkniętej alkoholizmem luki w pamięci, związane z piciem aż do tzw. „urwania się filmu”. Osoba, która piła alkohol w nadmiernej ilości, nie pamięta co robiła w poprzednim dniu.

W fazie krytycznej traci się już kontrolę nad piciem alkoholu. Okresy picia alkoholu przeplatają się z okresami abstynencji. Bardzo charakterystyczne jest także to, że  osoba z problemem alkoholowym szuka usprawiedliwień do picia alkoholu. W tej fazie dochodzi już bardzo często do problemów związanych z pracą i z życiem osobistym oraz do zaniedbywania swojego wyglądu.

Jeśli chodzi natomiast o fazę chroniczną, występują w niej już wielodniowe ciągi pica alkoholu. Znacznie częściej można spotkać się w tej fazie z okresami picia alkoholu w sposób ciągły niż z okresami abstynencji. Sprzyja temu zwiększona tolerancja alkoholu przez organizm. Efektem tego jest rozpad rodziny, utrata pracy, poważne komplikacje zdrowotne, a nawet śmierć ze względu na zatrucie organizmu lub samobójstwo.

Jeśli chodzi o takie schorzenie jak alkoholizm leczenie jest bardzo trudne, szczególnie gdy wejdzie już w ostatnią fazę – alkoholizmu chronicznego. Im wcześniej rozpocznie się odpowiednie działania, tym większa szansa na końcowy sukces.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 3 =