Metody inwazyjne i nieinwazyjne na zmarszczki

Usuwanie zmarszczek stało się obecnie bardzo popularne. Choć owe zmiany są naturalnym efektem starzenia się skóry, obecnie kobiety coraz chętniej sięgają po zabiegi kosmetyczne na zmarszczki w celu zredukowania ich widoczności i przywrócenia skórze młodzieńczej witalności. Wybór odpowiedniej metody usuwania zmarszczek jest kwestią indywidualną, co ważniejsze obecnie gabinety kosmetyczne dysponują wieloma bezinwazyjnymi zabiegami, które skutecznie wygładzają skórę.

Jak powstają zmarszczki

Zmarszczki powstają na skutek ubytku kolagenu w głębokich warstwach skóry, oznacza to, że włókna kolagenowe, tworzące niejako szkielet dla skóry, nie napinają się już tak jak powinny, dlatego należy odpowiednio o to zadbać. Jednocześnie degradacji ulega elastyna, odpowiedzialna za elastyczność i jędrność skóry. Najczęściej dzieje się tak pod wpływem:

 • promieni UV (zmarszczki posłoneczne),
 • ruchliwości twarzy (zmarszczki mimiczne),
 • wieku (zmarszczki endogenne),
 • odwodnienia skóry,
 • wychudzenia ciała,
 • pogorszenia stanu zdrowia,
 • zanieczyszczeń powietrza,
 • chorób skóry.

Nieinwazyjne metody usuwania zmarszczek

Wbrew pozorom redukcja zmarszczek nie musi wiązać się od razu z koniecznością sięgania po profesjonalne zabiegi kosmetyczne, czy operacje plastyczne. Niekiedy wystarczy konsultacja z lekarzem rodzinnym i dermatologiem, którzy wspomogą walkę ze zmarszczkami. Zazwyczaj specjaliście przepisują stosowane miejscowo retinoidy, które są częścią skutecznej kuracji przeciwzmarszczkowej, a oprócz tego wyrównują koloryt skóry i zwiększają jej gładkość. Choć retinoidy są pochodnymi witaminy A, a więc mogą przynieść korzystne rezultaty w usuwaniu zmarszczek, to należy mieć świadomość, że powodują również wrażliwość skóry i podatność na oparzenia słoneczne. Tak więc ochrona przeciwsłoneczna jest niezastąpionym i koniecznym elementem kuracji przeciwzmarszczkowej.

Kolejną dość popularną metodą radzenia sobie ze zmarszczkami są różnorodne kremy przeciwzmarszczkowe, dostępne bez recepty. Zarówno kobiety jak i mężczyźni są w stanie dobrać dla siebie właściwy kosmetyk, bez konieczności sięgania droższych odpowiedników na receptę. Niemniej jednak kremy przeciwzmarszczkowe również mają swoje wady. Przede wszystkim efekty stosowania kremów dla cery dojrzałej ujawniają się stopniowo, a wynika to z faktu, że w swoim składzie posiadają zdecydowanie mniejszą koncentrację substancji aktywnych niż preparaty wydawane na receptę. Mogą zatem okazać się skutecznym rozwiązaniem dla zmarszczek płytkich i łagodnych oznak starzenia się skóry.

Inwazyjne metody usuwania zmarszczek

Inaczej ma się sprawa, gdy walka podejmowana jest ze zmarszczkami głębokimi. Wtedy jedynym sposobem radzenia sobie z oznakami starzenia się skóry, okazują się zabiegi inwazyjne, przeprowadzane pod okiem specjalistów.

 • Dermabrazja i mikrodermabrazja – celem zabiegów jest usuwanie zewnętrznej warstwy skóry, co umożliwia wzrost świeżej, zdrowej skóry. Jedynym elementem, który odróżnia od siebie oba zabiegi jest ilość skóry usuwanej podczas zabiegu. Dermabrazja jest bardziej inwazyjna, przez co mogą pojawić się miejscowa zaczerwienienia i mogą powstawać strupy. Z kolei mikrodermabrazja jest delikatniejsza, ale dla uzyskania optymalnego efektu konieczne jest powtarzanie zabiegu. Ogromnym plusem jest jednak brak efektów ubocznych.
 • Zabieg laserowy – którego celem jest stymulacja produkcji włókien kolagenowych i nowych komórek skóry. Najbardziej intensywny laser na zmarszczki to ablacyjny, który silnie rani skórę, dlatego po zabiegu pacjent potrzebuje czasu na regenerację. Mniej intensywne usuwanie zmarszczek laserem podgrzewają skórę, ułatwiając przy tym wytwarzanie kolagenu i elastyny. Nie niszczą one skóry, ale również wymagają od pacjenta czasu na rekonwalescencję i powtórnych zabiegów, zapewniających zadowalający i trwały efekt.
 • Peeling chemiczny – wykonuje się go w celu usunięcia zewnętrznej warstwy skóry, a zabieg przeprowadza się za pośrednictwem specjalnych kwasów. Peelingi różnicuje się ze względu na ich intensywność, przy czym najłagodniejsze z nich należy powtórzyć dla lepszego efektu.
 • Zastrzyk z botoksu – skuteczność zabiegu wynika przede wszystkim z faktu, że wstrzyknięty pod skórę preparat posiada zdolność do paraliżowania konkretnych mięśni twarzy, a co za tym idzie skóra staje się wówczas bardziej gładka i napięta. Zastrzyki powtarza się zazwyczaj co kilka miesięcy. Z kolei zabieg stosuje się przede wszystkim na zmarszczki na czole, między brwiami i usuwania kurzych łapek.
 • Wstrzykiwanie wypełniaczy – zabieg pozwala na wygładzenie i zredukowanie głębokich zmarszczek, a najpopularniejszymi wypełniaczami są kolagen, tłuszcz oraz kwas hialuronowy. Podobnie, jak w przypadku botoksu, zabieg wstrzykiwania wypełniaczy trzeba regularnie powtarzać. Choć jest to metoda mniej inwazyjna, a efekty uboczne są minimalne, pacjentki skarżą się, że usuwanie zmarszczek chociażby kwasem hialuronowym skutkuje obrzękiem, zaczerwienieniem, a niekiedy również zasinieniem miejsc poddawanych zastrzykom.
 • Lifting twarzy – to najpoważniejszy pod względem skutków, sposób radzenia sobie ze zmarszczkami, choć efekt zabiegu może utrzymywać się nawet do 10 lat. Podczas zabiegu dochodzi do usunięcia nadmiaru skóry i tłuszczu z dolnej części twarzy oraz z szyi, a położone niżej mięśnie i tkanka łączna zostają zacieśnione. Skutkiem zabiegu jest kilkutygodniowa opuchlizna i sina barwa skóry.
Rate this post

Możesz również polubić…

6 komentarzy

 1. Sandra pisze:

  Ostatnio zastanawiałam się nad usunięciem zmarszczek za pomocą kwasu hialuronowego, ale też chciałam skorzystać z liftingu, podobno lifting jest najskuteczniejszy 🙂

  • Juleczka pisze:

   Jak masz możliwość podjęcia się liftingu to myślę, że będzie najlepszym rozwiązaniem, efekty dłużej się utrzymują.

 2. tika pisze:

  Ja mam dopiero 30 lat i powoli zaczynają mi się pojawiać zmarszczki po oczami. Pewnie wpływ na to ma stresująca praca i mało snu.. Jak kiedyś zarobię trochę kasy to skorzystam z jakiegoś laserowego usuwania zmarszczek.

 3. Amanta23 pisze:

  Najlepiej jest unikać solarium i prawidłowo nawadniać organizm. Ważne jest również aby unikać palenia papierosów. Odpowiednia dieta i jakiś dobry krem na początek powinny starczyć. Później polecam kwas hialuronowy, a jak zmarszczki będą naprawdę poważne to najlepszy chyba bedzie ten zastrzyk z botoksu.

  • MagA pisze:

   Odpowiednia pielęgnacja ma naprawdę duże znaczenie . Sama na chwilę obecną staram się unikać zabiegów na zmarszczki do momentu kiedy będę zmuszona z nich skorzystać. Pewnie wtedy zdecyduje się na jakieś wstrzyknięcie wypełniacza:)

 4. Janna pisze:

  Ja już dawno przestałam korzystać z kremów na zmarszczki, ponieważ nie przynosiły mi żadnych rezultatów. Możliwe, że przyczyną tego były moje zbyt rozległe zmarszczki ( w końcu mam już swoje lata ). Koleżanka namówiła mnie na laserowy zabieg usuwania zmarszczek w Clinica Cosmetologica. Specjalista doradził mi wykonanie zabiegu za pomocą urządzenia ultraformer. Po jednej sesji moje zmarszczki zredukowały się o hmm może jakieś 15%, ale to i tak jest dobry wynik w moim przypadku, ponieważ teraz wyglądam dużo młodziej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *