Leczenie rwy kulszowej

Bóle w kręgosłupie lędźwiowym najczęściej spowodowane są zmianami zwyrodnieniowymi. Odczuwamy je podczas stania, po dźwiganiu cięższych zakupów. Czasami zdarza się jednak tak, że dopada nas nagły, przejmujący ból, uniemożliwiający wykonanie jakiegokolwiek ruchu. To atak rwy kulszowej.

Czym jest rwa kulszowa

Nazwa dolegliwości pochodzi od najdłuższego nerwu, wychodzącego z odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Nerw ten biegnie wzdłuż całej kończyny dolnej, aż do palców. Ucisk kręgów na nerw kulszowy powoduje promieniowanie bólu do bioder, uda i dolnych części kończyny.

Między kręgami kręgosłupa znajdują się dyski, które spełniają rolę amortyzatorów i sprawiają, że kręgi bezpośrednio nie stykają się i nie trą o siebie. Zmiany zwyrodnieniowe powodują, że dysk wysuwa się z powierzchni międzykręgowej, powoduje to ucisk na nerw kulszowy i dolegliwości bólowe.

Atak rwy kulszowej

Zwykle następuje bardzo nagle i niespodziewanie, pod wpływem skręcenia tułowia, schylenia się, ale najczęściej wskutek podniesienia większego ciężaru. Bardzo silny ból powoduje, że chory nie może wykonać żadnego ruchu. Zmiana pozycji okupiona jest bardzo dużym bólem i często wymaga pomocy osób postronnych. Przy lekkich atakach rwy kulszowej pomocne mogą być środki przeciwbólowe, cięższe ataki wymagają konsultacji lekarskiej.

Leczenie rwy kulszowej

Leczeniem rwy kulszowej zajmuje się lekarz neurolog. W pierwszej fazie leczenie polega na zmniejszeniu dolegliwości, dopiero wykonanie badań diagnostycznych pozwala na właściwe opracowanie leczenia długofalowego.

Badania diagnostyczne:

  • prześwietlenie RTG,
  • tomograf komputerowy,
  • rezonans magnetyczny.

Najbardziej miarodajnym badaniem diagnostycznym jest rezonans magnetyczny, który pozwala na ocenę zmian, ich zaawansowania i wpływu na funkcjonowanie kręgosłupa. Nie zawsze jednak można go wykonać. Z tego typu badań wyeliminowani są wszyscy pacjenci, którzy mają wszczepione części metalowe, np. endoprotezy, implanty, zastawki serca lub oskrzelowe.

W leczeniu rwy kulszowej podstawowe znaczenie mają leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz fizykoterapia, która odblokowuje kręgosłup. Ćwiczenia rozluźniające są niezwykle ważne w zmniejszeniu napięcia mięśniowego, dodatkowo można stosować masaże, krioterapię, laseroterapię.

Bardzo ważnym elementem leczenia rwy kulszowej jest wzmocnienie mięśni podtrzymujących kręgosłup, dlatego ćwiczenia muszą być kontynuowane w domu. Tylko wtedy rehabilitacja ma sens i przyniesie długotrwałe efekty.

Nie zawsze leczenie objawowe i zachowawcze jest skuteczne, dolegliwości bólowe narastają, a ataki rwy kulszowej się powtarzają. W takiej sytuacji może okazać się konieczne wykonie zabiegu chirurgicznego. Tradycyjnie polegało to na usunięciu wystającej części dysku, od niedawna stosowna jest metoda polegająca na wprowadzeniu „zębów rekina”. Metalowy element umieszczony w przestrzeni międzykręgowej blokuje bezpośredni kontakt kręgów i ucisk na nerw.  To nowatorska metoda pozwalająca na trwałe pozbycie się bólu i powrót do pełnej sprawności fizycznej.

Rate this post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *