Łysieniem androgenowym zajmuje się lekarz dertmatolog – trycholog

Piękne, gęste i zdrowe włosy są dumą zarówno kobiet jak i mężczyzn, ale czasami pojawiają się choroby prowadzące do wypadania włosów w określonych miejscach. Dolegliwością występującą u obu płci jest łysienie androgenowe pojawiające się z powodu wrażliwości mieszków włosowych na androgeny (hormony płciowe).

Mężczyźni zauważają przerzedzanie się włosów w okolicach skroni i łysinie na wierzchołku głowy, natomiast kobiet dotyka to na szczycie głowy. W wyniku tej choroby mężczyźni mogą stracić wszystkie włosy, natomiast kobiety odczuwają ich znacznie uszczuplenie. W obydwu przypadkach efekt jest nieestetyczny i powoduje niską samoocenę. Łysienie androgenowe uwarunkowane jest genetycznie i powoduje kurczenie się mieszków włosowych niekorzystnie wpływając na kondycję włosa, który staje się coraz słabszy i cieńszy, aby w efekcie końcowym dochodzi do całkowitego ustąpienia porostu włosów.

Zobacz: Trycholog Gdańsk – Lekarz od włosów.

Jedyną alternatywą dla osób borykających się z tym rodzajem łysienia jest wizyta u specjalisty, lekarzem od włosów jest dermatolog – trycholog, który zajmuje się dokładną analizą stanu skóry głowy i cebulek włosów, ponadto prowadzi leczenie w kierunku ustąpienia takich dolegliwości jak łupież i łojotokowe zapalenie skóry głowy. Dopasowanie właściwego leczenia łysienia androgenowego nie jest łatwe, dlatego powinien zajmować się tym dermatolog – trycholog, który zdiagnozuje podłoże wypadania włosów i na tej podstawie zaordynuje właściwą kurację.

Pielęgnacja włosów przy tym rodzaju schorzenia jest specjalnie ustalana przez lekarza i pacjent powinien się ściśle do niej stosować. Szybkiemu wypadaniu włosów w przypadku łysienia androgenowego sprzyja natłuszczona skóra głowy, ponieważ powstaje zbyt duże wydzielanie łoju, ponadto zbyt duże napięcie skóry głowy daje podobny niekorzystny rezultat.

Ten rodzaj wypadania włosów objawia się inaczej u mężczyzn a inaczej u kobiet, u płci męskiej łysienie rozpoczyna się od cofania się linii włosów na czole i panowie zauważają pojawianie się tak zwanego zakola, które na początku niej duże, ale z upływem czasu powiększa się. Lekarz od włosów, czyli dermatolog – trycholog podczas wizyty lekarskiej przeprowadzi wywiad z pacjentem, aby posiąść informacje ważne dla prawidłowej diagnostyki.

Łysienie androgenowe leczy skutecznie. Niekorzystnie na kondycję włosów wpływa palenie papierosów a także przyjmowanie suplementów diety wspomagającej budowę masy mięśniowej, ponieważ preparaty te wzmagają duży wzrost testosteronu, co jest jedną z przyczyn wypadania włosów u mężczyzn. Natomiast łysienie androgenowe u kobiet jest przewlekłym schorzeniem genetycznym. Wzmożone oddziaływanie androgenów powoduje zmniejszenie mieszków włosowych i prowadzi do rozregulowania cyklu wzrostu włosa, przez co powstają włosy cieńsze i słabsze. Efektem tego jest przyspieszone wypadanie tych włosów a okres odrastania znacznie się wydłuża.

5/5 - (1 vote)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.