Jak radzić sobie z haluksami?

Haluksy są przypadłością, która jest w stanie znacząco ograniczyć komfort naszego życia. Najlepsze efekty przynoszą działania profilaktyczne, jednakże jeśli choroba już wystąpiła, należy możliwie jak najszybciej podjąć leczenie. Wtedy szanse za zatrzymanie postępu choroby bądź jej częściowego wyleczenia bez konieczności poddania się zabiegowi chirurgicznemu są większe.

Pewne sytuacje w naszym życiu mogą dać nam podstawę do podjęcia działań profilaktycznych w celu zniwelowania ryzyka wystąpienia u nas schorzenia palucha koślawego. Przede wszystkim jeżeli w naszej rodzinie są osoby, które cierpiały bądź nadal cierpią na haluksy, powinniśmy wiedzieć, że przypadłość może wystąpić również u nas. Schorzenie jest dziedziczne, szczególnie często pojawia się u kobiet. Ponadto znacznie częściej występuje u osób z nadwagą oraz pracujących w pozycji stojącej, szczególnie jeśli wykonują obowiązki w niewygodnym obuwiu.
Jeżeli w naszym życiu występuje jedna z powyżej opisanych sytuacji, poradnia ortopedyczna może nam zalecić odpowiednie działania profilaktyczne. Przede wszystkim będą to ćwiczenia palców stóp. Należy się także w takiej sytuacji wystrzegać niewygodnych butów, ponieważ negatywnie oddziałują na zdrowie stóp.

Zobacz: Ortopeda Gdańsk – Lifemedica

Niezwykle ważne będzie również szybkie korygowanie powstających wad, takich jak płaskostopie, ponieważ sprzyjają one występowaniu haluksów. Także dobór odpowiednich wkładek do butów będzie pozytywnie rzutował na zmniejszenie ryzyka schorzenia.
Z każdymi niepokojącymi objawami, takimi jak nadmierna i długotrwała bolesność stóp czy drobne deformacje w okolicach palców, powinniśmy udać się do specjalisty. Ortopeda może wtedy zareagować odpowiednio wcześnie, przez co leczenie zachowawcze przyniesie dużo lepsze efekty. Ponadto będziemy mogli otrzymać leki, które uśmierzą ból związany ze schorzeniem. Niezwykle istotne będzie podjęcie serii ćwiczeń i zabiegów, których zadaniem będzie powstrzymanie dalszego kształtowania się deformacji w obrębie stopy. Niezwykle pomocna w tym zakresie może okazać się fizykoterapia.

Na rynku istnieje wiele narzędzi, które są przydatne w walce z haluksami. Przede wszystkim są to odpowiednie wkładki do butów, które pomagają utrzymać stopę w odpowiedniej pozycji i poprawiają jej komfort. Dla osób, u których zmiana jest bardziej zaawansowana, przewidziano specjalne buty. Mają one specjalnie wyprofilowaną, owalną podeszwę, której parametry są dostosowane do stopnia rozwoju choroby i rodzaju wady. Przewidziano również specjalne szyny, w których umieszcza się stopy. Niektóre z nich przeznaczone są do użytku w porze nocnej, jednakże dostępne są również takie, których używa się w wolnych chwilach w ciągu dnia. Skuteczność danych narzędzi uzależniona jest od indywidualnego przypadku, dlatego warto w tym temacie skonsultować się z ortopedą.

Jeżeli zmiany mają charakter zaawansowany i leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, konieczna będzie operacja. Jest ona najczęściej jedyną drogą do pełnego wyleczenia schorzenia i powrotu do normalności.

Więcej informacji na stronie http://haluksy.net.pl/

5/5 - (1 Głos)

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Monokl pisze:

    Nie dajcie sobie wmówić tanich usprawiedliwień, że haluksy się dziedziczy. Dziedziczyć można jedynie skłonności do wystąpienia tego schorzenia, a są one w postaci stylu i trybu życia, czyli np. chodzenia na szpilkach, braku sportu i dieta osłabiająca kości i stawy.

    • Przemo pisze:

      Haluksy są dziedziczne, to jest potwierdzony naukowo fakt medyczny. Oczywiście jest też tak, że nie każdy będzie się z nimi zmagał. Ale jeden odziedziczy i mu się uda, a inny odziedziczy haluksy i przy pierwszej okazji się one pojawią. A potem już tylko operacja, bo nie ma innej opcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *