Wirus HPV, który powoduje kłykciny kończyste

Jednym z najbardziej powszechnych wirusów wśród europejskiej populacji jest HPV, do tej pory odkryto 120 jego szczepów. Aż 30 z nich przenoszonych jest drogą płciową, dlatego przez ostatnie dekady rozprzestrzenił się tak bardzo. Bowiem obecnie młodzi ludzie znacznie wcześniej przechodzą inicjację seksualną niż ich rodzice. Poza tym częściej zmieniają partnerów, przez co wirus przekazywany jest kolejnym osobom. Konkretna odmiana HPV może doprowadzić do powstania kłykcin kończystych, bardzo nieprzyjemnej przypadłości.

Profilaktyka

Jedynym, pewnym sposobem na uniknięcie zarażenia odmianą HPV odpowiedzialną za kłykciny kończyste jest abstynencja seksualna. Jednak nie każdy gotowy jest na takie poświęcenie, dlatego warto używać prezerwatyw. Szczególnie muszą o to zadbać osoby, które prowadzą aktywne życie seksualne i często zmieniają partnerów. Bowiem wirus HPV często nie daje żadnych objawów, a mimo to przenosi się na kolejne osoby. W takiej sytuacji jedynie badanie na HPV jest w stanie wykryć wirusa. Istnieją również szczepionki na konkretne jego odmiany, można wykupić taką usługę.

Objawy

W przypadku zarażenia wirusem HPV typu 6 i 11 mogą się pojawić kłykciny kończyste, będące brodawkami płciowymi pojawiającymi się na genitaliach oraz drogach rodnych.  Początkowo brodawki mimo zarażenia mogą nie występować, dopiero w wyniku uszkodzenia mechanicznego naskórka się pojawiają. Najpierw przybierają formę szarych, łaskich brodawek, później mogą zmienić kolor na jasnoróżowy, oraz przybierać większe, kalafiorowate formy. U kobiet umiejscowione są w okolicach łechtaczki i sromu, u mężczyzn natomiast pod napletkiem. Brodawki pojawiają się do kilku miesięcy od zarażenia, jednak w fazie ukrytej mogą przenosić się na inne osoby. Dlatego ważna jest profilaktyka, oraz badanie na wirusa HPV, które określi, czy jesteśmy zagrożeni brodawkami płciowymi.

Diagnoza i leczenie

Kiedy zauważymy na swoich drogach rodnych brodawki płciowe, czym prędzej musimy udać się do wenerologa, który stwierdzi czy są to kłykciny kończyste, wywołane wirusem HPV. Często same oględziny nie dają pewnej diagnozy, wówczas wymagane będzie badanie histopatologiczne. Dopiero wówczas, mając pewność co do przyczyny pojawienia się brodawek, będzie można rozpocząć leczenie. Istnieje wiele różnych kuracji do zastosowania, niestety żadna z nich nie daje gwarancji, że nie wystąpi nawrót choroby. Powszechnie w tym przypadku stosowana jest krioterapia, polegająca na zamrażaniu brodawek przy użyciu ciekłego azotu. Coraz częściej jednak lekarze przepisują pacjentom specjalistyczne maści. Należy nakładać je trzy razy w tygodniu, bezpośrednio na brodawki. Kuracja może potrwać nawet 12 tygodni, zalecana jest w mniej zaawansowanych przypadkach. W przypadku wystąpienia kłykcin na szyjce macicy, najlepszym sposobem na ich usunięcie jest laser, bezinwazyjny, może być również stosowany u kobiet ciężarnych, nie ma bowiem złego wpływu na płód.

Zobacz: Jak wyglądają objawy raka szyjki macicy – http://rakszyjkimacicy.net.pl/objawy-raka-szyjki-macicy/

Kłykciny kończyste są bardzo popularną przypadłością weneryczną, na którą cierpi bardzo duży odsetek ludzi aktywnych seksualnie. Bezpośrednio po zarażeniu nie są one widoczne, mimo to przekazywane są kolejnym nosicielom. Dlatego bardzo ważne są badania na wirusa HPV, które pomogą nam jak najszybciej zdiagnozować chorobę.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 17 = 21