Przyczyny i objawy udaru

Intensywny ból głowy, mdłości i wymioty – to dość często spotykane objawy rozmaitych dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że niekoniecznie muszą być oznaką błahej choroby, migreny czy zatrucia pokarmowego. Równie dobrze mogą zwiastować udar mózgu bądź udar cieplny. Warto poznać wszystkie jego objawy, które opisano tutaj.

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu to jedna z najczęstszych i najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych XXI wieku, będąca przyczyną wielu zgonów. Powodem jej wystąpienia jest nieprawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych mózgu. Medycyna wyróżnia tu dwa typy.

Udar niedokrwienny

Udar niedokrwienny ma miejsce wtedy, gdy w naczyniach krwionośnych nastąpi zwężenie lub zamknięcie (np. na skutek skrzepu), który blokuje krwi transport potrzebnych składników do określonych obszarów w mózgu. Dochodzi wówczas do niedotlenienia, które objawia się nudnościami, bólem głowy, niedowładem jednej strony, niedowidzeniem połowicznym, urojeniami, zaburzeniami podstawowych procesów i funkcji (mówienie, czytanie, liczenie, pisanie, rozumienie, pamięć, koncentracja, nazywanie obiektów), czasem także utratą przytomności. Udar niedokrwienny zdarza się najczęściej u osób cierpiących na stany zapalne żył i tętnic, nieprawidłowości krzepnięcia krwi, miażdżycę i schorzenia serca.

Udar krwotoczny

Drugi typ – udar mózgu krwotoczny – polega na wylewie krwi do mózgu wskutek pęknięcia naczynia krwionośnego. Dotyczy to jedynie 10% udarów, jednak objawy i skutki są znacznie niebezpieczniejsze, a sam przebieg o wiele gwałtowniejszy niż udar niedokrwienny. Często rozpoczyna się od utraty przytomności, może nastąpić także śpiączka. Inne objawy udaru krwotocznego to mdłości, niezwykle silny ból w obrębie głowy, wymioty, niedowład, zaburzenia mowy i oddychania.

Brak szybkiej pomocy ze strony otoczenia może doprowadzić poszkodowanego do zgonu – wg statystyk śmiertelność w tym przypadku jest wysoka i wynosi ok. 30-40 %. Udar mózgu krwotoczny bywa skutkiem nadciśnienia, guzów, tętniaków, nieprawidłowości w budowie naczyń krwionośnych, a często również jest efektem zażywania narkotyków i alkoholu.

Udar słoneczny

Z kolei udar cieplny to efekt nadmiernego przebywania w zbyt nagrzanym lub wilgotnym środowisku (np. auto, sauna), a jego odmianą jest udar słoneczny, związany z niekorzystnym działaniem promieni słonecznych wskutek opalania się, spacerowania, pracy czy zabawy na nasłonecznionym terenie.

Udar słoneczny najczęściej spotykany jest u dzieci, w szczególności u niemowląt, które nie mają jeszcze dostatecznie wykształconego ośrodka termoregulacyjnego. Organizm, po przyjęciu zbyt dużej dawki ciepła, nie jest w stanie go oddać. Następuje przegrzanie, wydzielanie potu i moczu stopniowo maleje, dziecko staje się osłabione, przestraszone, zmęczone i bardzo płaczliwe, czego powodem może być silny ból głowy i bardzo wysoka gorączka (41-42 stopnie Celsjusza). Inne objawy udaru cieplnego (słonecznego) to mdłości, wymioty, biegunka, przyspieszone tętno i oddech, halucynacje, zapadnięte ciemiączko i oczy, problemy z pamięcią, rozumieniem i mową. Skóra jest sucha i czerwona, może również ulec poparzeniom I i II stopnia.

https://zdrowy.net/zdrowie/udar/ – szczegółowe opisy wszystkich typów udaru

Zarówno udar słoneczny, jak i udar mózgu, choć są zupełnie innymi rodzajami dolegliwości, wymagają odpowiedniej reakcji. W przypadku udaru mózgu niezbędna jest natychmiastowa interwencja specjalistyczna, udzielona w szpitalu na oddziale udarowym. Jeśli zaś nastąpił udar słoneczny bądź cieplny, wówczas należy przenieść poszkodowanego w miejsce o odpowiedniej temperaturze i wilgotności, podać mu płyny i robić chłodne okłady na czole i karku. Gdy symptomy nie zaczną ustępować, albo doszło do utraty przytomności lub śpiączki, wówczas należy wezwać pogotowie.

Rate this post

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. gracz pisze:

    Jak w Egipcie, to dobrze, że facet miał udar słoneczny, bo babkę by zostawili, a jakby się szarpała, to wzięliby jeszcze na karę chłosty. Wzięte z autopsji, więc wiem dokładnie o czym mówię.

  2. Maja pisze:

    Jak byliśmy z mężem w Egipcie to też dostał udar słoneczny. A nie jest młody już, a do tego siedział w autokarze, który miał nas zawieźć do piramid! Zepsuła się klimatyzacja i wystarczyła wysoka temperatura, nie trzeba było żadnego słońca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *