Kurzajka- narośl znienawidzona przez wszystkich!
Bywają zaraźliwe, niekoniecznie uciążliwe. Jednak potrafią nas postawić w krępującej sytuacji, gdy np. poprzez podanie ręki musimy się z kimś przywitać, bądź sprawiają ból, gdy pojawią się na stopie. Wiesz co to takiego? Tak, to kurzajki! Zobacz co to tak naprawdę jest i jak z tym walczyć- jest wiele sposobów na kurzajki!
Czym tak naprawdę są kurzajki — brodawki?
Kurzajki są potoczna nazwą brodawek, które wywołane przez zakażenie wirusem ludzkiego brodawczaka HPV, pojawić się mogą na całym ciele, w dowolnym miejscu na skórze. Jest to grudkowa zmiana skórna należąca do chorób dermatologicznych. Kurzajki jest trudno leczyć, ponieważ uparte mają tendencję do nawracania. To okropieństwo może przytrafić się każdemu.Całe szczęście na kurzajki obecnie dostępnych jest wiele preparatów i sposobów leczenia, które pomogą nam się pozbyć tego problemu.
Często ludzie zastanawiają się jak wygląda kurzajka, bo widzą na swoich dłoniach czy innych częściach ciała małe zgrubienia. Więc.. brodawki są małymi naroślami na poszczególnych częściach ciała w kolorze brunatnym, szarym czy tez w kolorze skóry. Najczęściej występują na rękach, jednak równie często możemy spotkać kurzajki na stopie.
Kurzajki — jak wyglądają
To szarobrunatne narośle, które możemy spotkać na każdej części ciała. Mają grudkowatą, szorstką powierzchnie i z pewnością nie dodają nam uroku. Często przypominają odciski, szczególnie te na stopach i są bardziej dokuczliwe i uciążliwe przy poruszaniu się. Czasami pojawiają się pojedynczo, ale możemy również dostrzec je w grupkach. Jest to zmiana skórna, której powinniśmy się pozbyć, gdyż jest zaraźliwa, ale może się też rozprzestrzeniać.
- Kurzajki na twarzy: Z tej części ciała kurzajki usuwane są ze względów estetycznych, bo nie ma co ukrywać po prostu szpecą nasz wizerunek. Nie są bolesne.
- Kurzajki na dłoniach, a także kurzajki na palcach: Z pewnością wprawiają nas w duże zakłopotanie, gdy musimy się z kimś przywitać, czy coś podać. Najlepiej schowalibyśmy ręce do kieszeni i ich nigdy nie wyciągali, a na pewno nie w miejscach publicznych. Na ogół w tych miejscach brodawki są bezbolesne, jednak nie w przypadku, gdy kurzajka pojawi się pod paznokciem.
- Kurzajki na stopach: Ta grupa brodawek jest o wiele bardziej uciążliwa, niż kurzajki na rękach, ponieważ towarzyszy im ból. Kurzajka na palcach u stopy potrafi nam się umiejscowić pod paznokciem wypychając płytkę paznokcia do góry, a rozległe i duże brodawki przypominające odcisk często sprawiają ból przy chodzeniu.
- Kurzajki u dzieci: To właśnie one najbardziej są narażone na zarażenie się wirusem ludzkiego brodawczaka HPV, ponieważ ich układ odpornościowy jest słaby i dopiero się kształtuje. Szczególnie latem, gdy dziecko nie zwraca tak bardzo uwagi na higienę i jest mniej ostrożne jeżeli chodzi choćby o baseny.
- Kurzajki w ciąży: W większości przypadków wirus brodawczaka ludzkiego nie ma wpływu na rozwój płodu i przebieg ciąży. Ryzyko przeniesienia tego wirusa na dziecko jest bardzo niskie.
- Kurzajki — przyczyny: Przyczyną powstania kurzajki jest zarażenie się wirusem ludzkiego brodawczaka HPV. Wirus ten jest bardzo powszechny i roznosi się bardzo szybko, choćby przez dotyk osoby zarażonej lub dotknięciu rzeczy, która wcześniej była w jego rękach. Tak samo jesteśmy narażeni na basenach, gdy nie nosimy na stopach klapek. Układowi immunologicznemu ciężko jest pokonać tego wirusa. Sposoby na kurzajki i pozbycie się ich są różne, dlatego najlepiej w pierwszej kolejności zgłosić się do specjalisty, który dobierze nam odpowiedni rodzaj leczenia.
- Kurzajki — leczenie: W aptece bez recepty możemy dostać wiele preparatów, które powinny pomóc w walce z brodawkami np. Brodacid, czy specyfiki do domowego wymrażania kurzajek np. Scholl. Można również sprawdzić w internecie, co na kurzajki polecają internauci. Gdy takie leczenie zawodzi, dermatolog znajdzie odpowiedni dla nas sposób na kurzajki.
Kurzajki — usuwanie
- łyżeczkowanie — tym sposobem usuwane zostają kurzajki małe, a także te a stopie. Po tej metodzie leczenia pozostaje nam jedynie mała blizna
- krioterapia — mniej inwazyjna metoda, która polega na wymrażaniu kurzajek ciekłym azotem
- metody keratolityczne — polegają na zeskrobywaniu kurzajki za pomocą kwasu retinolowego
- laser CO2 — kurzajki usuwane są precyzyjnie, jednak niekiedy pozostaje blizna
- elektrokoagulacja — tani, ale bolesny zabieg polegający na przyżeganiu prądem
Wiele osób z pewnością nurtuje pytanie „jak pozbyć się narośli na ciele”, jednak jak widać, jest wiele sposobów do walki z tą
zdradliwą przypadłością i z pewnością każdy znajdzie idealny sposób! Jednak chcąc się pozbyć tej paskudnej narośli, nie możemy
zapomnieć o czymś tak ważnym, jak — korzeń kurzajki, który także trzeba zniwelować, by kurzajka znowu nie odrosła.
Stosowałam maść na kurzajki i zmniejszyły się lekko, ale korzeń został 🙁
Moje na stopach, na szczęście nie były bolesne
Omg, porażenie prądem? Podziękuję..