Trycholog – zadbaj o zdrowe włosy.

Trychologia stanowi dziedzinę medycyny, która z założenia zajmuje się diagnozą oraz analizą owłosienia. Nie chodzi tu tylko o skórę głowy – lekarz trycholog przeprowadza różnorodne zabiegi na wszystkich owłosionych częściach ciała. Badanie włosów przez specjalistę z dziedziny trychologii ma na celu analizę struktury włosów oraz poszczególnych struktur skórnych odpowiadających za ich funkcjonowanie celem postawienia trafnej diagnozy. Dzięki włosom trycholog jest w stanie wskazać wiele aspektów dotyczących ogólnego zdrowia organizmu – nie tylko samego owłosienia. Włosy bowiem, przekazują bardzo dużą ilość informacji na temat ogólnego stanu zdrowia osoby poddanej zabiegom trychologicznym.

Kim jest trycholog?

Trychologia – choć jest dziedziną lekarską – dzieli się na dwa rodzaje – medyczną oraz kosmetyczną. Ta pierwsza z założenia zajmuje się głównie leczeniem i koncentruje zakres swoich działań w okół rozmaitych środków farmakologicznych, mających na celu przyczynić się do poprawy stanu skóry głowy i owłosienia. Trychologia kosmetyczna ma nieco inne przeznaczenie. Składają się na nią różnorodne zabiegi kosmetyczne, jak również fryzjerskie, które mają na celu regenerację owłosienia – zarówno z perspektywy ilości włosów, jak również ich objętości, sprężystości i wszelkim innym czynnikom świadczącym o zdrowych włosach. W trychologii kosmetycznej nie wykorzystuje się środków stricte farmakologicznych. Zamiast nich przeprowadza się suplementacje przy wykorzystaniu różnorodnych ekstraktów zawierających niezbędne do funkcjonowania skóry głowy i włosów mikro, jak i makroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gruczołów skórnych oraz mieszków włosowych.

Trychologia medyczna doskonale sprawdza się, gdy chcemy poznać przyczyny łysienia. Szczególnie dla mężczyzn nadmierne wypadanie włosów jest problematyczne i nierzadko rodzi swego rodzaju kompleksy. W tym przypadku niezbędna może okazać się trichoskopia.

Mieszkasz w Gdyni i szukasz gabinetu w twoim mieście? Sprawdź ten link: https://www.trojmiasto.pl/drTrycholog-Gdynia-o80012.html

odżywianie skóry głowy

Kobieta podczas zabiegu mezoterapii na skórę głowy

Wypadanie włosów – przyczyny

Nie da się ukryć, że dwoma najbardziej szkodliwymi czynnikami dla włosów są stres oraz ogólna chemia ludzkiego organizmu. Mowa tutaj oczywiście o odpowiednim odżywianiu, suplementacji, jak również zdrowym, aktywnym życiu. Nie da się ukryć, że te dwa wspomniane czynniki to najczęstsze przyczyny wypadania włosów.
Wiele osób walczących z wypadaniem włosów, bądź ich nadmiernym wzrostem często zastanawia się jaki środek, bądź co na wypadanie włosów. Nie ma co jednak ukrywać, że większość samodzielnych działań w oparciu o brak specjalistycznej wiedzy nie jest w stanie przynieść efektów, jakie niesie za sobą wizyta u trychologa.

Jak wygląda badanie włosów?

Trycholog zajmuje się bardzo skomplikowaną sferą ludzkiego organizmu.

Wypadanie włosów to dla wielu rzecz problematyczna, jednak nie ma się czego wstydzić – jest to dolegliwość jak każda inna”. Warto zauważyć, że trycholog po wykonaniu odpowiednich badań doskonale wie jak wzmocnić włosy – mówi ekspert z dziedziny.

Wykorzystuje się do tego różne środki:

  • farmakologiczne: leki w postaci np. tabletek
  • kosmetyczne: ekstrakty, suplementy, preparaty

Włosy z natury są cienkie, a ilość procesów zachodzących w okół owłosienia jest w pełni uwarunkowana organizmem osoby badanej. Do badania włosów używa się elektrycznego mikroskopu. Trichogram, bo tak nazywa się to urządzenie pełni funkcję szkła powiększającego, dzięki któremu lekarz jest w stanie dostrzec rozmaite procesy zachodzące w strukturze włosa oraz powierzchni skóry poddawanej badaniu. Zdarza się, że zabiegi obnażają błędy wynikające ze stylu życia osoby badanej. Nierzadko niezbędne okazują się rozmaite zabiegi kosmetyczne lub medyczne, takie jak np. używanie odpowiedniego ekstraktu lub mezoterapia skóry głowy. Trycholog jest w stanie wykryć również różne zakażenie natury grzybicznej, bądź wirusowej. W tym miejscu kończy się jednak jego sprecyzowana rola, a osoba cierpiąca na tego dolegliwości zostaje skierowana do innego lekarza specjalisty – dermatologa.
Wypadające włosy to z pewnością problem, jednak trycholog daje możliwość poznania czynników problemu i ich pozbycia się.

Bibliografia:

Lee M.S., Kossard S., Wilkinson B., Doyle J.A.: Quantification of hair follicle parameters using computer image analysis: a comparison of androgenetic alopecia with normal scalp biopsies.

Rossi A., Cantisani C., Scarnò M., Trucchia A., Fortuna M.C., Calvieri S.: Finasteride, 1 mg daily administration on male androgenetic alopecia in different age groups: 10-year follow-up.

Adil A., Godwin M.: The effectiveness of treatments for androgenetic alopecia: a systematic review and meta-analysis.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

79 + = 81