Upławy i swędzenie pochwy

Każda infekcja intymna potrafi niesamowicie uprzykrzyć życie i skutecznie popsuć dobry humor. Nieprzyjemne dolegliwości są dla nas bardzo wstydliwe i najczęściej, co jest bardzo błędne, boimy się udać z nimi do specjalisty. Jakie mogą być przyczyny dokuczliwego swędzenia pochwy oraz upławów? Co zrobić w takiej sytuacji?

PRZEDE WSZYSTKIM- UDAJ SIĘ DO LEKARZA

Nie ulega wątpliwościom, że pierwszą osobą, która powinna dowiedzieć się o naszym problemie jest lekarz- ginekolog. Specjalista najszybciej będzie w stanie ustalić przyczynę nieprzyjemnych objawów. Wykona odpowiednie badania i prawdopodobnie przepisze leki, które pomogą nam w pozbyciu się kłopotów. Pamiętaj, że nieleczone infekcje dróg rodnych mogą mieć bardzo negatywne i szkodliwe dla zdrowia konsekwencje. Nie ma się czego wstydzić, wiele nieprzyjemnych objawów wcale nie wynika z tego, że prawidłowo nie dbasz o higienę.

CZYM SĄ UPŁAWY?

Upławy to wydzielina z pochwy, której barwa, konsystencja lub zapach odbiega od normy. Najczęściej przyjmują kolor żółty, szary, a nawet zielonkawy. Ich konsystencja nie jest normalna, co z łatwością zauważysz. Bardzo często jest mocno wodnista albo wręcz przeciwnie- przypomina ser lub dziwnie się pieni. Charakterystyczny dla upławów jest także ich przykry zapach, który jednoznacznie sygnalizuje, że z Twoim organizmem coś jest nie tak.

Więcej na temat upławów na stronie: https://drwenerolog.pl/objawy/uplawy/

PRZYCZYNY SWĘDZENIA POCHWY I UPŁAWÓW

Swędzenie pochwy może być wynikiem używania nieodpowiednich preparatów do pielęgnacji miejsc intymnych. Czasami zawierają one zbyt agresywne składniki, które mają drażniące działanie na delikatne okolice. Często dyskomfort w okolicach intymnych jest spowodowany nieodpowiadającym nam środkiem do prania, który wywołuje reakcję alergiczną, objawiającą się swędzeniem pochwy. Swędzenie pochwy oraz upławy mogą także sygnalizować, że towarzyszy nam nieprzyjemna infekcja intymna, która będzie wymagała stosowania preparatów aptecznych, zalecanych przez ginekologa. Te objawy mogą świadczyć o tym, że chorujemy na grzybicę pochwy lub jej bakteryjne zakażenie. Infekcje te nie są niebezpieczne, jeżeli odpowiednio szybko udamy się do lekarza i zastosujemy konieczną kurację.

A CO JEŚLI TO COŚ POWAŻNEGO?

Niestety, nieprzyjemne objawy mogą także sugerować, że kłopot może być poważniejszy. Wiele chorób przenoszonych drogą płciową powoduje świąd w okolicach intymnych, a także wydzielinę o nieodpowiednim kolorze, konsystencji lub zapachu. Niekorzystanie z prezerwatyw oraz częste zmienianie partnerów seksualnych może mieć bardzo negatywne skutki w postaci chorób wenerycznych. Najpopularniejszą z nich jest HIV, ale bardzo często występują takie choroby, jak: opryszczka narządów płciowych, rzeżączka, czy chlamydioza.

CZĘSTO ZMIENIAM PARTNERÓW I NIE UŻYWAM PREZERWATYW, CZY MOGĘ BYĆ CHORA?

W przypadku występowania problemów z drogami rodnymi, warto zastanowić się nad tym, jak wyglądają nasze kontakty seksualne. Jeżeli często oddajemy się przyjemności bez korzystania z mechanicznych zabezpieczeń albo regularnie zmieniamy partnerów, przyczyną niemiłych dolegliwości mogą być choroby weneryczne. Konieczne jest udanie się z tym problemem do specjalisty, niektóre z tych schorzeń są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Co więcej, zalecana jest pełna diagnostyka testami wenerologicznymi. Tego typu badania pomogą wykluczyć ewentualne zakażenia albo potwierdzą, że należy jak najszybciej leczyć chorobę, która jest skutkiem obcowania płciowego z osobą chorą.

Swędzenie pochwy i upławy to bardzo częste dolegliwości i nie powinny one nikogo napawać wstydem. Najważniejsza jest konsultacja z lekarzem, a w przypadku możliwości posiadania choroby wenerycznej- wykonanie odpowiednich testów.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

53 − = 49