Domowe sposoby na rzucenie palenia
Pożegnanie z nałogiem to dla każdego uzależnionego trudne zadanie. Nie tylko jeśli chodzi o alkoholików czy narkomanów, lecz także w przypadku „zwykłych” palaczy papierosów.
Odstawiając nikotynę, należy wesprzeć się dodatkowymi środkami. Mogą to być plastry, gumy do życia, tabletki czy zaawansowane zabiegi. Zanim jednak po nie sięgniemy, warto przetestować domowe sposoby na rzucenie palenia. Wśród wielu różnych opcji, prym wiodą zioła – leki od lat stosowane przez nasze mamy i babcie, które z pomocą ziół radziły sobie z wieloma problemami zdrowotnymi, także z nałogowym paleniem naszych ojców i dziadków. Po które zioła najlepiej sięgnąć jako po domowe sposoby na rzucanie palenia?
Oto kilka propozycji:
Lobelia rozdęta, czyli lobelia inflata
Gatunek rośliny dzwonkowatej, pochodzący z Ameryki Północnej, zwany również stroiczką rozdętą. Ten sadzony często na balkonach kwiat, służy rozluźnianiu mięśni kanalików płucnych, co sprawia, że tzw. kaszel palacza nie jest tak uciążliwy. Dodatkowo, właściwości tej rośliny są zbliżone do właściwości nikotyny, z tą różnicą, że nie wpływają tak negatywnie na zdrowie. Dlatego też zielarze polecają stosowanie lobelii rozdętej jako domowy sposób na rzucenie palenia.
Kozłek lekarski (valeriana officinalis)
Ta pospolita w Polsce roślina obejmująca do kilkudziesięciu podgatunków o działaniu leczniczym, jest kolejną metodą na wspomaganie rzucania palenia. Jej inne nazwy to waleriana, baldrian, biełdrzan lub kocia trawa, z uwagi na słodki, miodowy zapach rośliny, który dla kotów jest afrodyzjakiem. Palaczom usiłującym zerwać z nałogiem pomaga picie naparu z waleriany. Dzięki temu rzadziej występuje u nich bezsenność.
Piper methysticum, zwany pieprzem metystynowym
Gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych, zwany również „kava”. Tak samo nazywa się też napar z pieprzu metystynowego, który należy pić podczas rzucania palenia. Ma on działanie nasenne, nie ograniczając jednocześnie sprawności umysłowej, przez co pomaga walczącym z nałogiem podczas bezsenności. Dodatkowo zmniejsza napięcie nerwowe, ma działanie relaksacyjne i lecznicze.
Dziewanna drobnokwiatowa, czyli verbascum thapsus
Gatunek zielnej rośliny z rodziny trędownikowatych. W Europie i Azji wykorzystuje się go w celach leczniczych. Przy odstawianiu papierosów pomaga przede wszystkim dlatego, że łagodzi podrażnienia płuc i powoduje odksztuszanie. Picie naparu z dziewanny drobnokwiatowej wzmacnia także śluzówkę.
Tussilago farfara, a więc podbiał pospolity
Te znane wszystkim w Polsce żółte kwiatki z rodziny astrowatych, pomagają przy rzucaniu palenia poprzez łagodzenie stanów zapalnych płuc, wzmacnianie ich i rozrzedzanie wydzieliny. Podbiał ma działanie lecznicze, jednak pijąc napar z tego ziela, należy pamiętać, że można spożywać go tylko przez 4 tygodnie w roku.
Ostryż długi (Curcuma longa)
To jasnożółta przyprawa z Indii, zwana także kurkumą długą, szafranem indyjskim czy ostryżem Zohary. Ta bylina z rodziny strelicjowatych działa zbawiennie na odstawiający papierosy organizm, gdyż pomaga usunąć z niego związki rakotwórcze, które powstały przez lata palenia.
Nie wiem ile z nich próbowałem, ale w moim przypadku domowe sposoby na rzucenie palenia po prostu nie działają. Cokolwiek by nie zrobić, po prostu nie działają, choć naprawdę jestem zawzięty. Ale potem przychodzi weekend, piwko czy imprezka i jakoś tak samo wychodzi, że się po fajkę sięga i jak się już jedną zapali, to jest kompletnie po wszystkim.