Wirus HPV – przyczyna raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest poważną chorobą, która najczęściej dotyka kobiety między czterdziestym piątym a pięćdziesiątym dziewiątym rokiem życia. Najczęściej jest ona wywołana przez długotrwałą obecność wirusa HPV w organizmie. Jest to występujący powszechnie wirus, który atakuje narządy płciowe.

W profilaktyce raka szyjki macicy dużą uwagę przykłada się do przeciwdziałania zarażeniom wirusem HPV. Zdecydowanie coraz więcej młodych dziewczyn decyduje się na dobrowolne szczepienie, które ma zminimalizować ryzyko wystąpienia u nich wirusa. Ponadto dużą uwagę przykłada się do promowania aktywności seksualnej z jednym partnerem, co do którego mamy pewność, że nie jest zarażony wirusem HPV.

Aby sprawdzić, czy osoba, z którą podejmujemy obcowanie płciowe, nie jest nosicielem groźnego wirusa, należy przeprowadzić test HPV. Możemy zlecić badanie w ośrodku laboratoryjnym lub wykonać je w warunkach domowych – wystarczy zamówić odpowiedni zestaw, którego cena zamyka się w kwocie kilkuset złotych. Wynik negatywny świadczy o tym, że nasz partner nie jest zarażony wirusem HPV. W przypadku wyniku pozytywnego należy chwilowo zrezygnować ze współżycia i wysłać partnera do lekarza, aby tam otrzymał informacje co do dalszego postępowania w przedmiocie zwalczania infekcji.

Z uwagi na to, że infekcja z udziałem wirusa HPV często przebiega bezobjawowo, wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy, że mogły zostać zarażone bardzo groźnym dla nich wirusem. W takim przypadku o zakażeniu dowiadują się w momencie, gdy pojawią się pierwsze objawy raka szyjki macicy. Sytuacje, które powinny nas zaalarmować, to nawracające krwawienia międzymiesiączkowe, szczególnie po stosunku lub badaniu cytologicznym. W momencie, gdy pojawia się bolesność w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, zmiany poczynione przez raka szyjki macicy zazwyczaj mają już charakter zaawansowany, przez co możliwość wyleczenia choroby znacząco spada.

Przeczytaj także: Profilaktyka raka szyjki macicy – test na hpv

Dlatego niezwykle ważną sprawą jest prowadzenie działań profilaktycznych, zmierzających do zażegnania ryzyka zakażenia wirusem HPV. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni standard życia seksualnego. Wirus HPV przenoszony jest drogą płciową, nie ma znaczenia rodzaj stosunku – do zakażenia może doprowadzić nawet miłość francuska. Zakażeniu wirusem sprzyja posiadanie wielu partnerów seksualnych, dlatego należy wystrzegać się takich sytuacji i uprawiać seks z jedną, zdrową osobą. Ponadto młode dziewczyny powinny unikać przedwczesnej inicjacji seksualnej – na wszystko przychodzi w życiu odpowiedni czas, a młodociany organizm jest znacznie bardziej podatny na ryzyko zakażenia.

Niezwykle istotną sprawą jest również dbałość o higienę. Przede wszystkim należy dbać o odpowiedni standard higieny intymnej. W przypadku korzystania z natrysków w miejscach takich jak baseny czy aquaparki, należy wchodzić pod prysznic jedynie w obuwiu ochronnym. Ponadto warto unikać kontaktu z osobami, u których widzimy charakterystyczne kurzajki i brodawki, w szczególności jeśli występują w okolicach ich stóp.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + = 7