Kamica żółciowa – jak sobie z nią radzić?
Kamica żółciowa jest dolegliwością, która dopada wiele osób. Uniemożliwia w zasadzie normalne funkcjonowanie, gdyż nie jest tylko przyczyną wielu dolegliwości bólowych, ale nie leczona może stanowić również poważne zagrożenie dla życia cierpiącej na to schorzenie osoby.
Dlaczego dokucza kamica nerkowa?
Jeżeli chodzi o przyczyny kamicy nerkowej, to są nimi złogi, tworzące się w pęcherzyku żółciowym. Złogi te zazwyczaj są zbudowane przede wszystkim z cholesterolu, jonów czy na przykład barwników żółciowych. Powinny one ulegać metabolizmowi, jednakże jeżeli prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest zaburzone, wówczas nie jest on do końca możliwy i powstają złogi. Kamica nerkowa to pojęcie ogólnie stosowane w odniesieniu do złogów znajdujących się zarówno w pęcherzyku żółciowym, jak również przewodach żółciowych. Jednakże te, które znajdują się w przewodach żółciowych, bardzo często przedostają się tam z pęcherzyka żółciowego. Przyczyny kamicy żółciowej to przede wszystkim zła dieta, bogata w wysoką ilość tłuszczy oraz węglowodanów.
Jak rozpoznać kamicę żółciową?
Kamica żółciowa daje bardzo wiele objawów, jednak bywa, że przez bardzo długi czas osoba cierpiąca na tą dolegliwość nie odczuwa żadnych problemów. Gdy jednak chodzi o pojawiające się objawy kamicy żółciowej, mogą to być tak zwane przyczyny typowe, jak również te, które nazywane są niezbyt charakterystycznymi.
Typowymi objawami są takie, jak na przykład kolka żółciowa. Objawia się ona przede wszystkim nagłymi i dość silnymi bólami nadbrzusza.
Zazwyczaj ból promieniuje do barku lub okolicy międzyłopatkowej. Powodem występowania tego typu dolegliwości jest zatkanie się przewodu żółciowego złogami, które przedostają się do nich z pęcherzyka żółciowego. Takie objawy ma większość, bo prawie 80 procent osób, które cierpią na to schorzenie. Dodatkowo mogą mu towarzyszyć takie objawy, jak nudności czy wymioty. Kolka żółciowa może trwać od kilku minut nawet do kilku godzin, a często występuje gwałtownie po zjedzeniu tłustego i obfitego posiłku.
Jednakże nie są to jedyne objawy, jakie mogą występować, ponieważ w trakcie postępu schorzenia dochodzą kolejne dolegliwości, takie jak zapalenie pęcherzyka żółciowego czy nawet wodniak pęcherzyka. Objawom tym towarzyszyć może podwyższona temperatura, wyższy poziom leukocytów we krwi, jak również znacznie odbiegające od normy badania moczu.
Jak skutecznie leczyć kamicę nerkową?
Wybranie odpowiedniego sposobu na leczenie kamicy żółciowej w znacznym stopniu podyktowane jest przede wszystkim tym, do jakiego stopnia rozwinęło się schorzenie. W przypadku początkowych objawów występowanie kamicy, takich jak łagodna i rzadko występująca kolka żółciowa, bardzo często stosuje się leki rozkurczające i przeciwbólowe (więcej info. tutaj: http://kamicazolciowa.edu.pl/).
Dzisiaj lekarze maja także możliwość przepisania odpowiednich leków, których działaniem jest zapobieganie powstawaniu kolejnych złogów, jak również rozbijanie tych, które się już utworzyły. Jednakże w przypadku złogów dużej wielkości takie leczenie może nie być wystarczające. Wówczas zazwyczaj jedynym skutecznym sposobem leczenia kamicy nerkowej jest ingerencja chirurgiczna, podczas której usuwa się pęcherzyk żółciowy wraz ze znajdującym się w nim złogami.