Proteza na implantach – nowoczesne rozwiązanie

Proteza na implantach to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu pacjent może cieszyć się ładnym uśmiechem i pięknymi zębami. Braki zębowe to bardzo poważny problem, który nie tylko zaburza estetykę całej twarzy, ale również negatywnie wpływa na cały organizm. Zęby można uzupełnić protezami ruchomymi, ale dużo bardziej komfortowe rozwiązanie to proteza na implantach.

Proteza na implantach – co to jest?Proteza na implantach

Proteza na implantach to rodzaj uzupełnienia protetycznego, za pomocą którego można uzupełnić częściowe lub całkowite braki zębowe. W ustach pacjenta zakłada się implanty, czyli tytanowe śruby, które stabilizują utrzymanie kości dookoła umieszczonych implantów. Proteza zamocowana jest za pomocą specjalnych zatrzasków, można wyjąć ją do umycia, ale nie ma obawy, że zmieni swoje położenie. 

Proteza na implantach – zalety

Proteza na implantach to duże lepsze rozwiązanie niż protezy ruchome. Przede wszystkim pacjent może czuć się komfortowo i pewnie, nie musi obawiać się, że proteza wypadnie lub będzie niestabilna.

Inne elementy, które świadczą o wyższości tego rozwiązania to:

 • łatwość utrzymania w czystości,
 • nieporównywalny komfort użytkowania,
 • w przeciwieństwie do protez ruchomych  protezy na implantach nie niszczą dziąseł  i nie powodują zaniku kości. Dodatkowo stymulują tkankę kostną, pomagając zachować zdrowy stan kości,
 • są trwalsze niż protezy ruchome, mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat.

Proteza na implantach – jak wygląda zabieg?

Proteza na implantach wymaga kilku wizyt u stomatologa, jest to zabieg kilku etapowy. Pierwsza wizyta to konsultacja, wykonanie potrzebnych zdjęć, ustalenie przebiegu leczenia oraz przewidywanej ceny. Na kolejnej wizycie lekarz wprowadza do kości pacjenta implant, czyli tytanową śrubę. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, czasami w pełnej narkozie. Jest bezbolesny, trwa około 1 -2 godzin.

Po zabiegu może wystąpić lekki ból, opuchlizna, ale po kilku dniach objawy ustępują. Aby uniknąć powikłań, należy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza. Po wszczepieniu implant musi zintegrować się z kością. Proces ten trwa kilka miesięcy. Następna wizyta odsłonięcie implanty i założenie śruby gojącej, która ma na celu wymordowanie dziąsła. Po około 2-4 tygodniach można przejść do ostatniego etapu, czyli wykonania uzupełnień protetycznych. Lekarz pobiera wycisk, na podstawie którego powstaje proteza. Gdy proteza jest gotowa, dentysta przyjęcia łącznik do implanta i zakłada proteza.

Gdy pacjent nie ma czasu i zależy mu na szybkim uzupełnieniu braków, pozostaje inne rozwiązanie, tzn. proteza na implantach w jeden dzień.  Jeżeli pacjent ma sprzyjające warunki, wszczepione implanty można od razu obciążyć uzupełnieniem protetycznym. Pacjent po wyjściu z gabinetu może cieszyć się pięknym uśmiechem.

Umów wizytę w K2Dental – proteza na implantach Gdańsk.

Proteza na implantach – kiedy nie można jej zrobić?

Proteza na implantach ma kilka przeciwwskazań. Większość z nich jest krótkotrwałe, po ich wyeliminowaniu można przeprowadzić zabieg.

Implantów nie można wkręcić w przypadku:

 • Ciąży, karmienia piersią,
 • Poważne choroby, np. nowotwory, aids, osteoporoza, nadciśnienie, cukrzyca,
 • choroby przyzębia,
 • zbył mała ilość kości,
 • zła higiena,
 • niewyleczone, zaniedbane zęby,
 • nałogi, alkohol, papierosy, narkotyki.

Proteza

Niepowodzenie implantacji zdarza się bardzo rzadko, wynosi ok. 2% wszystkich wszczepów. Najczęstsze powikłania to brak integracji kości i implantu oraz stany zapalne wokół implantów. Mimo że implanty najlepiej zastępują własne zęby, to nie zawsze jest to rozwiązanie dobre dla wszystkich.

Najbardziej nowoczesnym uzupełnieniem braków zębowych jest proteza na implantach. Cena tego rozwiązania jest dość wysoka, jest zależna od wybranego systemu, ilości potrzebnych wszczepu, renomy gabinetu.

Ceny zaczynają się od ok. 4-5 tys. zł. Szukając rozwiązania problemu braku zębów warto zdecydować się na protezę na implantach. Jest to rozwiązanie, które pozwala zapomnieć, że zęby w jamie ustnej nie są prawdziwe. Pacjent bardzo szybko przyzwyczaja się do tego rozwiązania, może swobodnie uśmiechać się, gryźć twarde pokarmy, mówić bez obawy, że proteza przesunie się lub wypadnie, żyć pełnią życia. Proteza na implantach pozwala zachować dobrą higienę, jest łatwa w czyszczeniu, nie powoduje problemów z dziąsłami.

To komfort, ale oczywiście decyzję o takiej formie uzupełnienia warto skonsultować ze stomatologiem, który omówi plusy i minusy rozwiązania, przedstawi wszystkie możliwe opcje. Tylko lekarz może zdecydować, czy w danym przypadku można zastosować taką protezę. 

5/5 - (11 votes)

Możesz również polubić…

3 komentarze

 1. Mirasss pisze:

  Kiedyś myślałem, że tylko starsi ludzie mają takie protezy na implantach, ale teraz wiem, że bywają przypadki młodych ludzi, którzy np. stracili większość zębów w wypadku lub jakies chorubsko im je wykończyło.

 2. Edwin123 pisze:

  @Mirasss dokładnie jak gdzieś czytałem, że w dość dużo ludzi w wieku 36-40 lat ma już taką protezę na implantach, a przyczyną są fajki, ale to też zależty bo jeden może palić i nic mu nie będzie, a drugi ma słaby i mało odporny organizm i zaraz mu to zajmie zęby i zacznie je wykańczać. Palenie fajek to zło..

 3. TomaszMZ600 pisze:

  Dzięki protezie na implantach mam znowu wszystkie zęby i jestem za to mega wdzięczny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.