Najczęściej wybierane tabletki na trądzik

Trądzik to, powszechnie występująca w wieku młodzieńczym, choroba skóry. Jak pokazują ostatnie wyniki badań, coraz częściej dotykająca również osoby w starszym wieku. Sprawcą widocznych na skórze zmian, jest nadmiar sebum, produkowany przez gruczoły łojowe oraz bakterie rozwijające się w miejscach zapalnych. Często posiadacze tego problemu decydują się na tabletki na receptę albo tabletki hormonalne na trądzik.

Przyczyny występowania trądziku

Do najczęstszych przyczyn trądziku zalicza się:

 • stres,
 • niewłaściwą dietę,
 • nieprawidłową pielęgnację,
 • zmiany hormonalne oraz geny.

W delikatnych postaciach trądziku wystarcza działanie zewnętrzne w postaci kosmetyków, czasem jednak niezbędne stają się tabletki na trądzik. Najczęstszym składnikiem, który zawiera lek na trądzik, jest izotretynoina. Lek jest syntetyczną pochodną witaminy A, który powoduje zmniejszenie działania gruczołów łojowych. Poniżej znajdują się tabletki na trądzik na receptę, które opierają się właśnie na tym składniku.

Popularne tabletki na trądzik

popularne leki na trądzikIzotek

Izotek, czyli tabletki  na trądzik zalecane są osobom, które wykorzystały pozostałe metody walki ze zmianami skórnymi (maści oraz substancje antybakteryjne). Kuracja trwa zazwyczaj od 4 do 6 miesięcy pod nadzorem lekarza, który zapisuje sposób dawkowania kapsułek. Leki hormonalne na trądzik, w tym izotek, nie powinny być stosowane z kosmetykami o działaniu złuszczającym i wysuszającym. W trakcie terapii oraz kilka miesięcy po jej zakończeniu, nie należy narażać skóry na ekspozycję promieni słonecznych oraz depilację woskiem.

Aknenormin

Aknenormin, czyli kolejna metoda na leczenie trądziku izotretynoiną, skierowany jest do osób borykających się z trądzikiem przez długi czas z poważnymi i znaczącymi zmianami skórnymi. Izotretynoina na trądzik działa w ten sposób, że wpływa na receptory odpowiedzialne za regulację rogowacenia skóry i wspomagające tym samym jej złuszczanie. Działanie leku, oprócz niwelowania zmian trądzikowych, polega na redukcji blizn, przebarwień a także pobudza skórę do syntezy kolagenu. Kuracja trwa kilka miesięcy, a pierwsze efekty dostrzegalne są już po trzech miesiącach.

Roaccutane

Lek, zawierający w składzie izotretynoinę, przepisywany jest przez lekarza w ostrych i przewlekłych stanach trądziku. Działanie Roaccutane polega na ograniczeniu powierzchni gruczołów łojowych, co automatycznie obniża ilość wydzielanego sebum. Ze względu na silne działanie izotretynoiny, warto zastosować przed terapią lekiem inne możliwe sposoby zwalczania trądziku, by zmniejszyć możliwość wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Podobnie jak w przypadku pozostałych leków z grupy retinoidów, leczenie trwa do 4 tygodni i znacznie zmniejsza lub w całości usuwa zmiany trądzikowe. W Polsce i wielu innych krajach lek ten został wycofany ze względu na skutki uboczne, jakie powodował.

Axotret

Axotret stosowany jest u osób z uciążliwym i niepoddającym się różnorodnym terapiom rodzajem trądziku. Mimo długiego okresu stosowania (6 miesięcy) i wieloma skutkami ubocznymi, pacjenci cieszą się przede wszystkim z efektów terapii i pokonaniu opornych zmian skórnych. Tabletki należy przyjmować podczas posiłku według ścisłych zaleceń lekarza- dermatologa. Tak jak w przypadku pozostałych leków, podczas terapii, należy dbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry za pomocą właściwych kremów nawilżających, nie wchodzących w reakcję z przyjmowanym lekiem.

Curacne

Curacne, podobnie jak pozostałe leki zawierające izotretynoinę, zalecane są pacjentom z ciężkimi postaciami trądziku (m.in. trądzik guzkowy, trądzik skupiony lub trądzik z ryzykiem powstawania trwałych blizn), które poddawane były prawidłowemu, innemu leczeniu bez znaczących rezultatów. Lek stosowany jest doustnie, w zależności od zaleceń lekarza  (przyjmuje się, że optymalna dawka to od 0,5 mg/kg mc. do 1 mg/kg mc. na dobę, jednak zawsze dawkowanie wymaga indywidualnej konsultacji).

Izotretynoina skutki uboczne, czyli następstwa przyjmowania leków

Ze względu na silne oddziaływanie substancji aktywnej zawartej w lekach, często pojawia się pytanie :” Izotretynoina skutki uboczne?”. Do najczęstszych skutków ubocznych wyżej omówionych leków (których głównym składnikiem jest izotretynoina) można zaliczyć:

 • zapalenie skóry, suchość skóry;
 • miejscowe złuszczanie naskórka;
 • świąd, wysypka rumieniowa, nadwrażliwość skóry (ryzyko urazu w wyniku tarcia);
 • zapalenie spojówek, suchość oczu, podrażnienie oczu oraz w mniejszej częstotliwości;
 • suchość błon śluzowych, bóle głowy, krwawienie z nosa;
 • depresja, lęk, zmiany nastroju.

Po zapoznaniu się  z możliwymi skutkami ubocznymi, potencjalni użytkownicy poszukują informacji na temat doświadczeń osób stosujących ten lek. W wyszukiwarkach internetowych pojawia się fraza:”izotretynoina opinie”. Są one zróżnicowane – niektórym nie udaje się dokończyć kuracji ze względu na uporczywość następstw przyjmowania leku.

 

Rate this post

Możesz również polubić…

5 komentarzy

 1. Ulka pisze:

  Dieta też ma duży wpływ na naszą cerę – radziłabym ograniczyć potrawy ostre, nabiał i słodycze. Pić dużo wody i włączyć dużo warzyw.

 2. Celina pisze:

  Ja kuruję się Curacne i trwa to już 3 miesiące, na razie widzę naprawę minimalne efekty ale jednak.

 3. Żaneta pisze:

  Polecam krem Sevolium – bez recepty, naturalny i skuteczny. W składzie ma min. ekstrakt z lukrecji, nagietka, wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego i inne. Mi pomaga mojej problematycznej cerze wrócić do normy.

 4. Ewelina28 pisze:

  Mi pomaga maść cynkowa stosowana punktowo, zazwyczaj pomaga nałożona na noc i rano pryszcz jest już wyschnięty.

 5. Lola pisze:

  Trądzik to moje utrapienie od lat licealnych i po 10 latach nie mogę się dalej wyleczyć. Żadne leki nie pomagają. Trądzik to źródło moich kompleksów, jak sobie z nim poradzić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.